Európska krajina sa hnevá a smrdí. Boli sme sa pozrieť v meste, ktoré paralyzuje štrajk
- Francúzske historické mesto Nantes sa kvôli protestom už dni topí v odpadoch
- Startitup sa bol pozrieť, ako to tam vyzerá a prečo je odpor Francúzov taký mohutný
- Francúzske historické mesto Nantes sa kvôli protestom už dni topí v odpadoch
- Startitup sa bol pozrieť, ako to tam vyzerá a prečo je odpor Francúzov taký mohutný
Francúzsko ostatné týždne paralyzujú nekonečné protesty a manifestácie proti návrhu prezidenta Macrona prepracovať sociálny model a systém sociálneho zabezpečenia, hlavne kľúčovú časť, a to je dôchodkový systém. Najviac zmien sa týka navýšenia vekovej hranice do dôchodku zo 62 na 64 rokov a zároveň by sa mal zvýšiť aj počet odpracovaných rokov potrebných na získanie plného dôchodku.
Startitup sa bol pozrieť na prebiehajúce protesty v meste Nantes na západe krajiny. Šieste najväčšie mesto Francúzska je historickým mestom a je považované za hlavné európske mesto zelene. Na uliciach sa však už vyše týždňa kopia haldy odpadu, všade neporiadok a zápach. Okrem demonštrantov totiž vstúpili do podporného štrajku aj smetiari, rušňovodiči, pracovníci komunálnych služieb.
Veľký odpor Francúzov
Je predvečer hlasovania o kontroverznom návrhu zákona o navýšení hranice dôchodkového veku na 64 rokov. Súčasný dôchodkový systém pokladá totiž prezident za dlhodobo neudržateľný a vehementne presadzuje jeho modernizáciu. Jeho návrh na zmenu však naráža na veľký odpor Francúzov. Prieskumy verejnej mienky ukázali, že väčšina Francúzov je proti týmto zmenám a považuje ich za nespravodlivé, aj keď mnohí súhlasia s potrebou určitých úprav, upozorňuje The Guardian.
Napriek tomu ho štvrtok podvečer francúzska vláda prijala, a to vďaka použitiu článku 49.3 ústavy, čím vlastne obišla hlasovanie poslancov. Prezident Macron totiž nenašiel väčšinu v dolnej komore parlamentu, upozorňuje server iDnes. Vo štvrtok ráno ho pritom už odhlasoval Senát, kde má väčšinu súčasná vláda, to isté sa však už o dolnej komore povedať nedá.
Nie neskorému dôchodku
Práve sme vlakom dorazili na železničnú stanicu mesta Nantes, kde sa už od rána schádzajú protestujúci s rôznymi transparentmi, dokonca niektorí pristavili aj traktory. Ako vchádzame do davu, okamžite nás zastaví policajné komando a dôkladne prezrie náš plecniak, aby zhabali potencionálne nebezpečné predmety.
„Super, že ste prišli aj vy, takí mladí,“ hneď sa nám prihovára starý pán postávajúci na okraji veľkého davu, nevšímajúc si press kartu. „Ide aj o vašu budúcnosť!“ dodáva a pripojí sa k malej skupinke protestujúcich.
V tomto krajskom meste, ktoré sa svojou veľkosťou podobá Bratislave, sa v stredu podľa odhadov denníka Ouest France zišlo okolo 17 000 protestujúcich, ktorí sa zhromaždili pred známym hradom Château des ducs de Bretagne, bývalou rezidenciou bretónskych vojvodov.
Pochodujúci vykrikujú po uliciach mesta heslá, ako „Kto seje biedu, žne hnev!“ a „Dôchodok pred pohrebom!“. V dave to vrie, protestujúci pískajú, skáču si do reči. Ide už o ôsmu mobilizáciu a demonštráciu proti dôchodkovej reforme. Naposledy sa po celom Francúzsku zišlo medzi 1,1 až 1,4 milióna ľudí, odhaduje Rtl.
„Sme tu, lebo sme nespokojní s Macronovým návrhom,“ vysvetľuje nám Christelle, ktorá pracuje ako učiteľka v materskej škole. „Nemôže si predsa myslieť, že ľudia budú do smrti pracovať, to je nenormálne,“ posťažuje sa.
Červená čiara pre voličov
Rozhodujúce hlasovanie nakoniec padlo na štvrtok podvečer, keď vláda použila článok 49 ods. 3 ústavy a schválila návrh zákona bez hlasovania v zhromaždení. Toto rozhodnutie však znamená pre vládu, ale aj samotného prezidenta veľký politický problém, totiž pre viacero Macronových voličov ide o prekročenie tzv. červenej čiary.
Týmto krokom sa však kabinet tiež vystavil možnosti, že poslanci do 24 hodín od použitia tohto ustanovenia vyvolajú hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde, a tak by sa musela dolná komora parlamentu opäť zísť. Takýto zámer už oznámila líderka Národného zhromaždenia Marine Le Penová a aj najmenej jedna ďalšia opozičná skupina, informuje iDnes.
„V minulých voľbách som volila v prvom kole zelených a neskôr v druhom kole som to hodila Macronovi, hlavne aby som zabránila výhre krajnej pravice,“ prezradila nám prvovolička Anais. „No, keď sa vláda rozhodne návrh prijať bez súhlasu národného zhromaždenia, som rozhodnutá, že v budúcich voľbách radšej ani voliť nepôjdem,“ dodáva.
V stredu večer sa však ešte prezident Macron pokúsil vyzvať zákonodarcov k hlasovaniu a zdôraznil, aby k reforme pristupovali zodpovedne. „Je to jediné riešenie,“ argumentoval Bruno Fuchs z centristickej strany MoDem, Macronov spoľahlivý spojenec. „Je lepšie mať politickú krízu na niekoľko týždňov, ak prehráme, ako demokratickú krízu na niekoľko rokov, ak použijeme článok 49 ods. 3,“ cituje ho denník Le Monde.
Mesto plné smetí
Do štrajku sa rozhodli už 6. marca zapojiť aj smetiari, ktorí sa tiež búria proti kontroverznej dôchodkovej reforme prezidenta Macrona, ako sme už skoršie informovali.
Totiž pre nich by predložená reforma znamenala zvýšenie vekovej hranice na odchod do dôchodku z 57 na 59 rokov. Zmena doterajšieho systému by už neumožnila odísť do predčasného dôchodku so zníženými dávkami z dôvodu ťažkej práce, informuje o tom portál Politico.
„Je nám jasné, že týmito protestmi paralyzujeme mesto, no nemáme na výber,“ uviedla jedna z protestujúcich. „Túto reformu jednoducho Francúzsko nechce,“ povedala.
Nantes, Saint-Brieuc, Rouen… Plusieurs blocages en cours dans l’ouest de la France contre la réforme des retraites https://t.co/KOJuvKihUE pic.twitter.com/x7ltaMnVk0
— L’Obs (@lobs) March 14, 2023
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Guardian, Ouest France, Rtl, Le Monde, Politico