Francúzsky lekár predpovedá, kedy by sme sa mohli vrátiť k normálnemu životu. Nový mutant koronavírusu môže prísť v zime
- Návrat k normálnemu životu bude možný až v roku 2022 alebo 2023
- Cez zimu môže prísť ďalšia, nová mutácia koronavírusu
- Zaočkovať by sa mali dať najmä tí najneochotnejší
- Návrat k normálnemu životu bude možný až v roku 2022 alebo 2023
- Cez zimu môže prísť ďalšia, nová mutácia koronavírusu
- Zaočkovať by sa mali dať najmä tí najneochotnejší
Hlavný zdravotný poradca francúzskej vlády Jean-François Delfraissy tvrdí, že úplné oslobodenie od pandémie a návrat k normálnemu životu bude možný až v rokoch 2022 či 2023. Tvrdí, že cez zimu sa môže vytvoriť ďalšia mutácia, keďže vírus SARS-CoV-2 má nezvyčajnú schopnosť vytvárania mutácií.
„Pravdepodobne ďalší variant dorazí počas zimy,“ povedal pre televíziu BFM. „Vstúpili sme do niečoho, čo bude trvať dlho,“ vyhlásil a požiadal kompetentných, aby prijali opatrenia na zvládnutie pandémie.
„Odhaduje sa, že Delta variant je až o 60 % prenosnejší ako variant Alfa, teda anglický variant,“ upozornil Delfraissy.
Predseda taktiež tvrdí, že Francúzsko môže čakať štvrtú vlnu začiatkom augusta, kedy denný počet nakazených môže presiahnuť 50 000 prípadov denne, čo by mohlo mať silný a negatívny dopad na nemocnice. Pre lepšie ukočírovanie pandémie a nástupu ďalšej vlny by sa malo dať zaočkovať čo najviac ľudí.
Treba presviedčať tých najneochotnejších
Za pozitívne hodnotil zavedenie zdravotných preukazov v krajine, ktoré by sa mali začať používať začiatkom augusta. Tie sa budú vyžadovať pri vstupe do obchodov, barov, kín a na cesty vlakom.
„Naša úroveň zaočkovanosti je nižšia ako v Anglicku,“ nechápavo rozprával Delfraissy. Vo Francúzsku je ešte stále minimálne 45 % chronicky chorých ľudí, ktorí nedostali žiadnu vakcínu a až 15 % osôb vo veku nad 60 rokov rovnako bez vakcinácie.
Taktiež tvrdí, že povinné očkovanie pre zdravotníckych pracovníkov, kvôli ktorému Francúzi protestujú, nie je teraz natoľko dôležité, ako dostupnosť očkovania pre všetkých, najmä tých najzraniteľnejších ľudí. Vyzval úrady, aby presvedčili tých najneochotnejších.
Ak nosíme rúško a umývame si ruky hydroalkoholickým gélom, môžeme znížiť počet nakazených až o 20 %. Jean-François Delfraissy odporúča nosiť rúško aj tam, kde to nie je povinné. Napríklad pri väčšej mase ľudí aj vonku.
Rizikovým miestom sa stala aj diskotéka
Delfraissy taktiež hovorí, že nebezpečným miestom, kde je možné vyššie percento nákazy sa stali aj diskotéky a kluby. „Na diskotékach často aj tak pijeme alkohol, takže zabúdame na základné opatrenia,“ dodáva.
Tvrdí, že pokiaľ nie sú úplne rozbehnuté a realizovateľné zdravotné preukazy, takzvané covid pasy, ktoré budú umožňovať zaočkovaným občanom alebo ľuďom s prekonaným covidom vstup do obchodov, barov, rovnako ako aj vstup na diskotéky, mali by sme byť dovtedy s diskotékou veľmi opatrní.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: BFMTV, lesechos