„Frankensteinove“ monštruózne tanky posilnia Ukrajincov. Ruské drony zachytia na 5 kilometrov

  • Nemeckí inžinieri z Rheinmetallu prišli s prelomovou kombináciou
  • Tento frankensteinov tank má poskytnúť ochranu pred viacerými hrozbami naraz
Frankensteinov tank
Ilustračné foto TASR/AP, Laurent Cipriani. Reprofoto X/Rheinmetall
  • Nemeckí inžinieri z Rheinmetallu prišli s prelomovou kombináciou
  • Tento frankensteinov tank má poskytnúť ochranu pred viacerými hrozbami naraz

Vojna na Ukrajine vo veľkej miere mení pohľad nato ako sa bojujú a ako sa budú v budúcnosti viesť moderné vojny. Práve nemilosrdné boje ukazujú v praxi zbrojárskym firmám, ale aj armádam aké účinné alebo neúčinné sú zbrane v ich inventári.

Konflikt zároveň inžinierov vedie k netradičným riešeniam spájania staršej, na prvý pohľad nepotrebnej techniky, prípadne techniky, pre ktorú už nie je munícia s novšou technikou alebo technikou, ktorá má dostatok techniky.

To bol aj prípad protivzdušnej obrany FrankenSAM (skratka SAM označuje strely zem-vzduch), ktorý kombinoval sovietske protilietadlové komplety Buk s americkými strelami zem – vzduch Sea Sparrow a vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder.

FrankenSAM tak pomáhajú chrániť ukrajinské nebo, no vzhľadom na veľkosť Ukrajiny a veľkosť arzenálu Ruska, je požiadavka na nový systém protivzdušnej obrany stále obrovská.

Pomôcť by mohli nové Frankensteinove monštrá, ktoré majú kombinovať podvozok tanku Leopard 1 a vežu moderného protilietadlového systému Skyranger. Práve takéto stroje by mohli zamieriť na Ukrajinu.

Naznačil to vedúci pozemných systémov v nemeckom zbrojárskom gigante Rheinmetall Bjorn Bernhard.

„Stále existuje veľa hlavných bojových tankov Leopard 1, na podvozku, ktorých by sme mohli namontovať vežu Skyranger s automatickým kanónom kalibru 35 mm,“ Bernhard pre nemecký denník Bild.

Predstaviteľ Rheinmetallu uviedol, že tieto stroje posilnia ukrajinskú armádu pri príležitosti otvorenia nových opravovní priamo na Ukrajine. Dielňa by mala opravovať spočiatku len obrnené vozidlá pechoty Marder a staršie verzie tanku Leopard. Neskôr by však Rheinmetall chcel na Ukrajine opravovať aj modernejšie verzie tanku Leopard 2. Sľubuje si od toho rýchlejší návrat strojov na front, uvádza The Telegraph.

Frankenstainov tank má kombinovať pohyblivosť Leoparda a schopnosti Skyrangera 

Tanky Leopard 1 pochádzajúce ešte zo Studenej vojny sú momentálne najrozšírenejším západným tankom v ukrajinskom inventári. Kyjevské sily by mali disponovať 135 kusmi, týchto tankov.

Vďaka skúsenosťami s Leopardmi by boli Frankeisteinove tanky ľahšie na opravu ako keby mali Ukrajinci opravovať úplne nový typ vozidla. Dokázali by tiež kombinovať rýchly pohyb vďaka pásovému podvozku vhodnému do viacerých terénov až po ochranu pred dronmi a ruskými raketami.

Skyranger je pomerne nový a moderný produkt nemeckého zbrojárskeho gigantu, o ktorý prejavilo záujem viacero európskych krajín. Výrobca sľubuje, že vďaka senzorom, ktoré poskytujú 360 stupňový pohľad na bojisko, si dokáže poradiť s viacerými hrozbami naraz.

„Systém kombinuje špičkovú palebnú silu, aktívne a pasívne senzory a dynamiku potrebnú na zasiahnutie tých najnáročnejších cieľov vykonávajúcich samovražedné, vyskakovacie alebo strmhlavé útoky,“ sľubuje výrobca.

Postarať sa má o to 30 mm alebo 35 mm kanón Oerlikon, ktorý dokáže likvidovať ciele na krátku i veľmi krátku vzdialenosť. Použiť sa dá aj proti pozemným cieľom. V závislosti od kalibru sa líši jeho účinný dostrel na 3 000 až 4 000 metrov.

Drony zachytí na 5 kilometrov 

Skyranger sa dá použiť stacionárne, teda môže chrániť určitý bod alebo vďaka svojej mobilite nasadený na ochranu pozemných síl.

Veža má zároveň skrývať aj rakety protivdzušnej obrany – zem-vzduch krátkeho dosahu.

Vďaka radaru Oerlikon AMMR dokáže Skyranger zachytiť drony na vzdialenosť 5 kilometrov, na 20 kilometrov dokáže zachytiť menšie lietadlá a stíhačky.

Ako takéto Frankenstainovo „monštrum“ bude vyzerať ukázal Rheinmetall na nedávnom zbrojárskom veľtrhu Eurosatory 2024, kde ukázal verziu pozostávajúcu s podvozku Leoparda 2 a veže Skyranger.

Táto kombinácia by pre Ukrajincov rozhodne dávala zmysel. Veľmi účinná je tiež samohybný protilietadlový komplet Geopard, ktorý tiež umiestnený na podvozok Leoparda 1. K dispozícií má dva 35 mm kanóny. Ukrajinci si ho pochvaľujú hlavne v boji proti dronom.

Zdroje: Bild , The Telegraph

Najnovšie videá

Trendové videá