Frekventovaný liek, ktorý podporuje chudnutie, vedci označili za „prameň mladosti“ (NOVÁ ŠTÚDIA)

  • Lieky na cukrovku by sa mohli stať „prameňom mladosti“
  • Ide o lieky, ktoré sú trendom posledných rokov v oblasti chudnutia
Vedkyňa hľadí do mikroskopu a žena pozerá na seba do zrkaldla.
Ilustračné foto Freepik/@freepik, Freepik/@diana.grytsku
  • Lieky na cukrovku by sa mohli stať „prameňom mladosti“
  • Ide o lieky, ktoré sú trendom posledných rokov v oblasti chudnutia

Lieky Wegovy a Ozempic, ktoré sa v posledných rokoch stali obľúbenými pomocníkmi pri chudnutí, získavajú ďalšiu pozornosť. Vedci zistili, že môžu mať aj priaznivý vplyv na spomalenie starnutia. Odborníci naďalej neodporúčajú ich užívanie za účelom straty hmotnosti.

Na prestížnej konferencii ESC v Londýne predstavili výsledky, ktoré naznačujú, že tieto lieky môžu prinášať viac než len úbytok hmotnosti. Konferencia bola jednou z najväčších v oblasti kardiológie a privítala množstvo expertov z celého sveta. Denník Bild o tejto štúdii podrobne informoval.

Všeliek?

Vedci prišli s tvrdením, že tieto lieky môžu mať omnoho širší pozitívny vplyv na zdravie. Pomáhajú spomaľovať biologické starnutie a zároveň predlžujú život. Injekcie tiež znižujú riziko srdcového zlyhania a úmrtnosť na Covid. Okrem toho môžu zvrátiť poškodenie obličiek a úspešne znižujú neliečiteľne vysoký krvný tlak.

„Na tieto lieky sa teraz musíme pozerať ako na všeliek. Znižujú zápal, ktorý je spojený s rakovinou, cukrovkou, demenciou a srdcovými chorobami,“ uviedol Dr. Harlan Krumholz z Yale University School of Medicine (USA). 

Výsledky výskumu ukazujú, že semaglutid, kľúčová látka v týchto liekoch, dokáže spomaliť starnutie buniek. Tento proces v podstate prispieva k zníženiu fyzického veku človeka.

Na konferencii pred tisíckami odborníkov Krumholz vyhlásil, že tieto lieky môžeme považovať za „prameň mladosti“.

Vážne vedľajšie účinky

Ozempic, pôvodne určený na liečbu cukrovky, získal veľkú popularitu ako prostriedok na chudnutie. V poslednom čase ho vedci podrobili mnohým výskumom, aby preskúmali jeho ďalšie účinky.

Ako sme ťa informovali, Komisia Európskej liekovej agentúry (EMA) pre bezpečnosť už dávnejšie zahájila preverovanie niekoľkých liekov určených na cukrovku a chudnutie. Podľa správy agentúry DPA niektoré účinné látky v týchto liekoch údajne vyvolávajú u užívateľov sklony k samovražde a sebapoškodzovaniu.

Medzi liekmi, na ktoré sa vyšetrovanie zameriava, patria napríklad Ozempic a Wegovy obsahujúce semaglutid, ako aj injekčný roztok Saxenda s liraglutidom.

Žena si meria obvod pásu
zdroj: Freepik/freepic.diller

Tento proces preverovania spustili na základe podnetu Islandského ústavu na kontrolu liečiv (IMA), ktorý dostal viacero sťažností týkajúcich sa vyššieho rizika samovražedných a sebapoškodzujúcich tendencií u pacientov užívajúcich tieto lieky. Úrady skúmali 150 podnetov v tejto súvislosti.

Treba si však uvedomiť, že preverované liečivá sú bežne dostupné a rozšírené medzi pacientmi. Napriek tomu EMA upozorňuje, že zatiaľ nie je úplne jasné, či samovražedné a sebapoškodzujúce sklony sú skutočne spojené s týmito konkrétnymi liekmi alebo súvisia s inými ochoreniami pacientov.

Jeden z týchto liekov, Wegovy, ktorý ľudia užívajú na chudnutie, získal v posledných mesiacoch veľkú pozornosť na sociálnych sieťach. Schválila ho Európska únia začiatkom minulého roka a spolu s cvičením a diétou má podporovať proces chudnutia.

Niektoré celebrity, vrátane Elona Muska, miliardára a majiteľa platformy Twitter, tento liek propagujú a Musk dokonca povedal médiám, že za svoj mladistvý vzhľad vďačí okrem pôstu práve lieku.

Ďalšie vedľajšie účinky „zázračného“ liečiva

Ozempic sa podáva ako injekcia raz týždenne a bol vytvorený na reguláciu hladiny cukru u pacientov s cukrovkou 2. typu. Aj keď jeho hlavným účelom nie je chudnutie, štúdie potvrdili, že môže viesť k zníženiu hmotnosti. Obsahuje semaglutid, ktorý vo vyšších dávkach slúži na liečbu obezity.

Ozempic funguje tak, že pomáha pankreasu produkovať viac inzulínu v prípade vysokého cukru v krvi. V porovnaní s inzulínom nevedie k nízkej hladine cukru v krvi.

Lekári varujú, že Ozempic môže mať vedľajšie účinky, ako sú problémy s trávením, zvracanie a hnačka. Tieto ťažkosti môžu viesť k dehydratácii a poškodiť obličky. Liek môže spôsobiť aj akútny zápal pankreasu a ovplyvniť nervový či kardiovaskulárny systém. Na Slovensku ho pacienti získajú len na predpis od lekára.

„Keďže tento liek účinkuje tak, že spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, môže ovplyvniť vstrebávanie iných liekov, ktoré užívate, a narušiť ich účinnosť. Moja rada. Ak nie ste diabetici a tento liek vám diabetológ neodporučil, nechajte ho na pokoji. Chudnutie nie je o zázračných pilulkách, ale o silnej vôli, úprave stravovania, pohybe a dostatočnom spánku. Neriskujte,“ hovorí lekár Milan Kulkovský.

Semaglutid, ktorý je súčasťou Ozempicu, je liekom na liečbu cukrovky 2. typu, no okrem toho má aj ochranné účinky na orgánové systémy, ako sú obličky, srdce a cievy. Je tiež pravda, že pomáha pri chudnutí a liečbe ochorení pečene a prevenciu Alzheimerovej choroby.

Lekári sa však zhodujú, že Ozempic nie je vhodný pre každého a má potenciálne nežiaduce účinky. Odporúčajú, aby sa pacienti poradili so svojimi lekármi a dodržiavali správnu dávku a pokyny pre užívanie lieku. Významnú úlohu pri chudnutí zohrávajú aj zdravé stravovanie, cvičenie a disciplína.

Zdroje: Bild, Archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá