Futuristický projekt saudskoarabského princa narazil. „Stavia sa saudskou krvou“, ozvali sa aktivisti
- Neom je ústredná vízia princa, avšak stretáva sa s mnohými prekážkami
- Postavený je na saudskej krvi, tvrdia zástancovia ľudských práv
- Neom je ústredná vízia princa, avšak stretáva sa s mnohými prekážkami
- Postavený je na saudskej krvi, tvrdia zástancovia ľudských práv
Nie je žiadnym tajomstvom, že bohatí a vplyvní ľudia majú často megalomanské plány, s ktorými má bežné obyvateľstvo často problémy.
Inak to nie je ani v prípade saudského korunného princa Mohameda bin Salmána, ktorý, ako sme ťa informovali v našom minuloročnom článku, prišiel s nápadom vybudovať pri futuristickom meste Neom rozsiahly zasnežený rezort s názvom Trojena, ktorá je ústredným bodom jeho dlhodobého plánu Vision 2030.
Britský portál Express upozorňuje na to, že táto iniciatíva znamená pre krajinu vyhodiť 2 bilióny dolárov (cca 1,8 miliardy eur) v snahe postaviť mesto s najvyššími mrakodrapmi na svete, ako aj 13 ďalších „gigaprojektov“.
Momentálne to však vyzerá tak, že Salmánov plán zlyháva. Na druhej strane, projekt bol zásadným spôsobom obmedzený a od jeho začiatku ho sprevádzajú mnohé kontroverzie. Oproti pôvodnému plánovanému rozpočtu (451 miliárd eur), to vyzerá tak, že jeho financovanie bude štyrikrát drahšie.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Masívne zdraženie projektu
Jeden projekt, známy ako „The Line“, zahŕňal plány na vybudovanie dvoch radov mrakodrapových stien vo výške približne 500 metrov, s kombinovanou šírkou len 200 metrov a rozprestierajúcimi sa na území 170 km. Podľa všetkého sa tento projekt zastaví len na úrovni 2,4 km.
Dr Frederic Schneider, nezávislý konzultant pre post-ropné ekonomické transformácie v regióne Perzského zálivu, v tejto súvislosti povedal: „Keď bola Vision 2030 ohlásená prvýkrát, veľa sa hovorilo o tom, že bola veľmi ambiciózna. Mnoho ľudí od začiatku hovorilo: Dobre, toto nie je len ambiciózne, to je takmer nemožné. Napríklad The Line bola rozpočtovaná na 500 miliárd dolárov. Odhady sa zvýšia štvornásobne, ak sa na to pozeráme realisticky. Takže len The Line by stála 2 bilióny dolárov.“
Priebeh a zákonite aj náklady projektu sú ovplyvnené po tom, čo táto blízkovýchodná krajina znížila produkciu ropy. Okrem toho, predpokladaný deficit Saudskej Arábie na tento rok predstavuje takmer 19 miliárd eur.
Nielen ekonomické, ale aj ľudskoprávne problémy
Je dôležité podotknúť, že projekt nenarazil len na ekonomické problémy. Stavebné práce totiž viedli k obvineniam z porušovania ľudských práv. Lokálne kmene boli odstránené zo svojich domovín, aby nestáli v ceste vývoju, zatiaľ čo iné boli uväznené alebo popravené. Jeden aktivista tvrdil: „Neom je postavený na saudskej krvi.“
Ešte minulý rok Jeed Basyouni, riaditeľka ľudskoprávnej organizácie Reprieve pre Blízky východ, pre Deutsche Welle vysvetlila: „Lesklé brožúry neukazujú, že toto je mesto postavené na násilnom vysťahovaní, štátnom násilí a rozsudkoch smrti. Neom stelesňuje ,priepasť‘ medzi ,víziou‘ Saudskej Arábie a represívnou realitou vlády Mohameda bin Salmána. Znovu a znovu sme videli, že každý, kto nesúhlasí s korunným princom alebo sa mu postaví do cesty, riskuje odsúdenie, uväznenie alebo smrť, či už sú to pokojní demonštranti, kritici sociálnych médií alebo ľudia, ktorí majú tú smolu, že žijú na pôde, ktorú chce jeho režim zabaviť.“
Tento názor potvrdzuje aj Lina al-Hathloul, riaditeľka komunikácie saudskoarabského dozorného úradu pre ľudské práva ALQST so sídlom v Londýne. „Našou hlavnou obavou je, že Neom je postavený na saudskej krvi,“ povedala al-Hathloul, ktorá je sestra slávneho saudského aktivistu za práva žien Loujaina al-Hathloula.
„Súdy proti ľuďom z rôznych kmeňov sa viedli za zatvorenými dverami. V záujme pokroku v rámci projektu je súdnictvo dokonca pripravené popraviť ľudí,“ zdôraznila al-Hathloul.
Express dodáva, že Saudská Arábia tiež čelila obvineniam, že veľký počet prisťahovaleckých robotníkov, ktorí stavbu vykonávajú, sa stratil. Saudskoarabský minister financií Mohammed Al-Jadaan v apríli tohto roku povedal: „Zmeníme priebeh, predĺžime niektoré projekty, znížime rozsah niektorých projektov a iné projekty urýchlime.“
Zdroje: Express, Deutsche Welle