Fyzická a psychická únava idú ruka v ruke: Týchto sedem rád ti pomôže zmeniť život

  • Každý z nás má v živote nejaké zvyky
  • Úspešní ľudia sa nimi riadia taktiež
  • Prinášame ti pár rád, ktoré ti dokážu zlepšiť život
  • Každý z nás má v živote nejaké zvyky
  • Úspešní ľudia sa nimi riadia taktiež
  • Prinášame ti pár rád, ktoré ti dokážu zlepšiť život

Poznáš tie chvíle, keď máš pocit, že sa ti nedarí. Zvyky vykonávame akosi automaticky a väčšinou si ich ani neuvedomujeme, a tak sa stali súčasťou nášho každodenného bytia. Majú tendenciu vytvárať poriadok a stabilitu v našich životoch a spoločnosti.

Čo ak svoje zvyky nemáš nastavené správne a potrebuješ ich naštartovať dobrým smerom? Prinášame ti teda niekoľko rád a už je len na tebe, ako ich využiješ.

1. Pravidelný a dostatočný spánok

Dostatočný a kvalitný spánok je veľmi dôležitý pre celkové zdravie a pohodu, informuje web namaximum.sk.

Nášmu telu dopomáha k správnemu fungovaniu. Pomáha nám zlepšiť si pamäť, učenie a rozhodovanie. Znižuje riziku obezity, srdcových chorôb či cukrovky a môžeme ním docieliť aj zvýšenú produktivitu. 

Zdravý spánok taktiež posilňuje imunitný systém, vďaka čomu je naše telo schopné bojovať proti infekciám a chorobám. Preto sa snaž chodiť spať vždy v rovnaký čas a dopraj svojmu telu dostatok spánku.

2. Odlož pred spaním všetky technické zariadenia

Žijeme v modernej dobe, kde sú moderné zariadenia súčasťou nášho každodenného života. Máme vo zvyku si pred spaním pozrieť dobrý film, prezerať sociálne siete či vybaviť maily na druhý deň do roboty. Nie je na tom nič zlé, pokiaľ si čas strávený na týchto zariadeniach dokážeme ustrážiť, uvádza web Jamieson.

Minimálne hodinu pred spaním si tieto zariadenia odlož a vezmi si do rúk nejakú dobrú knihu. Dôvodom je to, že takéto zariadenia vyžarujú modré svetlo, ktoré môže narúšať prirodzenú produkciu melatonínu v tele, čo nám môže sťažiť zaspávanie.

Neustále upozornenia a preťaženie nášho mozgu informáciami môžu viesť k zbytočnému stresu, úzkosti a k problémom so spánkom. Odložením telefónu či počítača si tak môžeš zlepšiť kvalitu a trvanie spánku, a tým aj celkové zdravie a duševnú pohodu.

Zariadenia ako zabíjáci spánku
zdroj: Pexels/Miriam Alonso

3. Fyzická aktivita a športy 

Podľa webu Eduworld patrí nadmerná váha medzi časté strašiaky dnešnej doby. Ľudia si však pod fyzickou aktivitou hneď predstavia vykonávanie vrcholového športu alebo dvíhanie enormne ťažkých váh.

Prečo nezačať s príjemnou prechádzkou v neďalekom parku? Už len 30 minút prechádzania sa denne, ti môže za krátky čas priniesť lepší pocit. V prípade športov toho máme na výber naozaj veľa.

Či už sa rozhodneš navštíviť fitnescentrum alebo si zahrať s kamarátmi basketbal, tvoje telo sa ti jednoznačne poďakuje. Tieto aktivity ti dokážu zlepšiť fyzické aj psychické zdravie. A čo je najviac – kto by sa nechcel vyhnúť obezite, srdcovým ochoreniam či cukrovke? 

Šport je akom balzam pre naše telo
zdroj: Pexels/Ketut Subiyanto

4. Osvoj si zdravý jedálniček

Tvoj jedálniček by mal byť jednoznačne vyvážený. Netreba myslieť hneď na drastické diéty. Jesť zdravo sa dá aj jednoducho, lacno a hlavne chutne, objasňuje web Gymbeam. Pomáha to udržiavať tvoje telo zdravé a znižuje riziko mnohých ochorení.

Strava nám poskytuje energiu, vďaka ktorej dokážeme bežne fungovať, preto by sme mali konzumovať výživné potraviny. Konzumácia vyváženej stravy, ktorá obsahuje zdravé tuky, bielkoviny a komplexné sacharidy, nám môže pomôcť udržať si zdravú váhu či posilniť imunitu.

5. Čítaj aspoň hodinu denne

Čítanie má množstvo výhod pre osobný rast, duševné zdravie a celkovú pohodu. Udržuješ tým svoju myseľ aktívnu a zaujatú a zdokonaľuje to tvoje kognitívne schopnosti. Čítaním si dokážeš rozšíriť aj svoje vedomosti a slovnú zásobu.

Môžeš ním podporiť svoju kreativitu a predstavivosť a čo je najlepšie, znižuje stres a úzkosť. Vďaka pravidelnému čítaniu sa zlepší aj tvoje sústredenie a koncentrácia. Koniec koncov, čítanie pomáha aj pri budovaní empatie, a to práve preto, že ťa vystavuje rôznym perspektívam, vďaka čomu sa zvyšuje tvoja schopnosť pochopiť druhých.

A keď sa ti hodina zdá byť veľa, začni napríklad s polhodinou, odporúča web Interez. Jednoznačne to bude lepšie využitý čas, ako ho stráviť zbytočne na sociálnych sieťach.

Čítanie
zdroj: Pexels/Streetwindy

6. Plánuj si veci

Plánovanie pomáha stať sa organizovanejším a efektívnejším, pretože si dokážeš stanoviť konkrétne ciele a čas na ich dosiahnutie. Keď existuje plán, môžeš sa sústrediť na to, čo je dôležité, a vyhnúť sa tomu, aby ťa rozptyľovali iné veci.

Dokáže to prispieť aj k lepšiemu time managementu, ktorý ti zaručene šetrí čas a energiu. Pomôže ti to pri stanovení priorít, keď budeš musieť posúdiť úlohy na základe dôležitosti a naliehavosti, čo bude viesť k produktívnejšiemu výsledku.

A čo je najdôležitejšie, vďaka plánovaniu predídeš zmätkom a chaosu z prípadného plnenia úloh na poslednú chvíľu.

Plánovanie
zdroj: Pexels/Michaela

7. Základ je duševná hygiena

Často podceňujeme naše psychické zdravie a neuvedomujeme si, že je úzko späté s tým fyzickým. Zlé duševné zdravie môže mať za následok aj fyzické ťažkosti, medzi ktoré môžu patriť chronické choroby, nespavosť a únava.

Duševnou hygienou môžeš zabrániť rozvoju depresie, úzkosti a stresu. Je rad vecí, ktoré môžeš urobiť pre svoj well-being: cvičenie, dostatok spánku, polhodinka meditácie alebo jogy či sociálna angažovanosť. Znamená to, že by si sa nemal uzavierať pred svetom a ľuďmi. Trávenie času s priateľmi a rodinou či účasť na aktivitách a dobrovoľníctvo ti dokážu zlepšiť náladu.

Čítajte viac z kategórie: Lifehacking

Zdroje: Jamieson, Interez, Eduword, Namaximum, Gymbeam

Najnovšie videá

Trendové videá