Fyzika platí aj na startupy. Takto vypočítaš rýchlosť rastu startupu
- Je tvoj startup dostatočne rýchly? Pozri si pár dobrých pravidiel, ktoré nefungujú len vo fyzike, ale môžu celkom dobre zafungovať aj na tvojom startupe.
- Je tvoj startup dostatočne rýchly? Pozri si pár dobrých pravidiel, ktoré nefungujú len vo fyzike, ale môžu celkom dobre zafungovať aj na tvojom startupe.
Vo fyzike platí všeobecne známe pravidlo – ak chce nejaké teleso prekonať zemskú príťažlivosť, musí preletieť pomyselnou hranicou gravitačného poľa rýchlosťou minimálne 11,2 km za sekundu. Ak by letelo pomalšie, nedoletelo by ďaleko. Gravitačná sila by bola silnejšia a teleso by sa roztrieskalo hneď po páde na zem. Bojíš sa toho, že tak „dopadne“ aj tvoj startup? Neboj nič, ak bude dosť rýchly, nestane sa to.
Startupový model rýchlosti
Každý startup má svoju vlastnú rýchlosť. Vo fyzike znamená rýchlosť prejdenie nejakého úseku za určitý čas. Pre startupy by to mohol byť pokrok, ktorý stihol spraviť – vydelený časom.
foto: wojtekskalski.com
Určením startupovej rýchlosti môžeme určiť aj ROI (návrat z investície) startupu.
Samozrejme, pri spustení nového projektu budeš pociťovať veľkú neistotu. Pri každom kroku budeš váhať, či to bol dobrý, alebo zlý krok a vo väčšine prípadov, to bohužiaľ bude ten zlý. Ale trpezlivosť ruže prináša.
A teraz malý vzorec. Na výpočet šance uspieť, vynásob očakávaný úspech s jeho reálnou šancou a vydeľ to časom, ktorý na jeho dosiahnutie budeš potrebovať. Ak si sa v tom už teraz stratil, pozri sa radšej na obrázok.
foto: wojtekskalski.com
Dobrá správa je, že hlavne ty máš veľký vplyv na rýchlosť tvojho startupu. Cesta k úspechu sa skladá z času, ktorý investuješ do jeho vývoja a z času, ktorý mu venuješ po vývoji.
Ako sa však hovorí, všetko s mierou. Ak ti skúšanie menších zmien na produkte zaberie viac času, než pár hodín, mal by si vyskúšať zmenu prístupu. Prestaň všetok čas investovať na vývoj a sústreď sa radšej na iné veci, ako napríklad uvedenie produktu do povedomia ľudí, nech o tvojom dobrom nápade aj niekto vie.
Existuje niečo, čím by si ešte viac zvýšil šancu na úspech svojho startupu? Jasné, že áno. Začni s najväčšími potenciálnymi úspechmi. Sústreď sa na ich dosiahnutie a poriadne premysli každý jeden krok, ktorý ťa k nim priblíži. Tiež si ber príklad z predchádzajúcich chýb a vyvaruj sa im. A opatrne so spolúprácou s veľkými firmami. Predstavujú síce rýchlejší úspech, ale v skutočnosti ťa budú obmedzovať a spomaľovať.
foto: wojtekskalski.com
Ešte zopár dobrých rád:
- Zmenši vývojoví cyklus na hodiny, nie týždne.
- Nemysli si, že budeš vedieť predvídať výsledky. Sú totiž nepredvídateľné.
- Neblokuj svoje nápady. Ak nejaký dostaneš, okamžite ho všetkým predstav a začni sa mu venovať.
- Neustále sa uč a zdokonaľuj.
- Rozdeľ veľké projekty na malé jednotlivé kroky. Nerieš všetko naraz, v opačnom prípade ťa to bude len spomaľovať.
A na záver, nie všetko musí vždy fungovať podľa fyziky a podľa nejakých pravidiel. Nevenuj im preto až príliš veľa času a primárne sa sústreď na rýchlosť svojho projektu.
foto: smallbiztechnology.com
Zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: washington.edu
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti