Fyzioterapeutka varuje mužov pred nežiadúcim javom: „Komplikuje pohlavný život. Mnohí netušia, že ho vôbec majú“

  • Dysfunkcia panvového dna sa u mužov prejavuje rôzne
  • Často ide o inkontinenciu a problém kontrolovať ejakuláciu
  • Odborníčka radí, ako dno posilniť
cvičiaci muž a doktorka
Unsplash/Alora Griffiths, Magdaléna Csolti
  • Dysfunkcia panvového dna sa u mužov prejavuje rôzne
  • Často ide o inkontinenciu a problém kontrolovať ejakuláciu
  • Odborníčka radí, ako dno posilniť

Panvové dno nie je len ženskou témou, aj muži sa môžu stretávať s problémami v tejto oblasti. Svaly panvového dna zohrávajú kľúčovú úlohu v stabilite tela aj intímnom zdraví, pričom ich správna funkcia ovplyvňuje nielen každodenný pohyb, ale aj rôzne aspekty se*uálneho a urologického zdravia.

Ako ho správne cvičiť, prečo je dôležité dbať na prevenciu a aké problémy spôsobuje jeho oslabenie či preťaženie? 

Úloha panvového dna v mužskom tele a jeho význam pre zdravie

Fyzioterapeutka PhDr. Magdaléna Csolti, ktorá sa od roku 2017 venuje gynekologickej fyzioterapii, vysvetlila, akú úlohu zohráva panvové dno v mužskom tele, aké problémy môžu muži zažívať a ako im môže fyzioterapia pomôcť.

  • Ktoré skupiny mužov sú najviac ohrozené problémami s panvovým dnom?
  • Ako súvisí zdravie panvového dna s pohlavným životom?
  • Kedy by mal muž vyhľadať odborníka na panvové dno?
  • Je možné zlepšiť stav panvového dna, ak je už vo veľmi zlom stave?

Svaly panvového dna sú neoddeliteľnou súčasťou celkového zdravia. Akú úlohu zohráva panvové dno v mužskom tele?  

Svaly panvového dna poskytujú oporu orgánom brušnej dutiny a podieľajú sa na regulácii vnútrobrušného tlaku. Spolupracujú s brušnými a dýchacími svalmi, ako aj so svalmi chrbtice, čím vytvárajú súčasť hlbokého stabilizačného systému, známeho aj ako core.

Pri cvičení hlbokého stabilizačného systému by preto mali byť do určitej miery zapojené aj svaly panvového dna. Dôležité je pritom vedieť, v akom sú stave – či si vyžadujú posilnenie, alebo uvoľnenie.

Okrem stability tela majú tieto svaly významnú úlohu pri udržiavaní moču a stolice. Ak ich funkcia zlyháva, môže dôjsť k inkontinencii. Podieľajú sa tiež na se*uálnych funkciách – zohrávajú úlohu pri erekcii a ejakulácii. Ďalšou dôležitou funkciou svalov panvového dna je spolupráca s dýchaním a podpora krvného obehu v oblasti trupu. To prispieva k celkovému zlepšeniu prekrvenia a v neposlednom rade ku stabilizácii tela.

Problémy s panvovým dnom si väčšinou spájame so ženami. Vyhľadávajú odbornú pomoc v tejto oblasti aj muži?

Muži sa o túto tému zaujímajú, no osveta medzi nimi stále nie je taká rozšírená ako medzi ženami. Mnohí ani netušia, že panvové dno majú, nieto ešte, že môžu riešiť jeho oslabenie či dysfunkciu. Často sa tým začnú zaoberať až vtedy, keď je problém už výrazne rozvinutý.

Vedeli by ste kategorizovať, ktoré skupiny mužov najviac trpia na dysfunkciou panvového dna?

Medzi rizikové skupiny patria obézni muži, muži fajčiari a tiež tí, ktorí majú chronický kašeľ, čím sa vytvára vyššie riziko oslabenej svalovej funkcie v oblasti panvy. K problémom panvového dna prispievajú aj neurologické faktory, ako degeneratívne ochorenia chrbtice alebo dráždenie pudendálneho či sedacieho nervu.

Ďalšou ohrozenou skupinou sú muži s urologickými ťažkosťami, ako sú časté infekcie močových ciest alebo problémy s prostatou, ktoré sa najčastejšie objavujú po štyridsiatke. Rizikovou skupinou sú tiež muži už po operáciách prostaty, u ktorých môže dôjsť k tvorbe zrastov alebo dráždeniu nervových štruktúr v oblasti panvy, čo môže spôsobovať bolestivosť a problémy s kontrolou močenia či se*uálnou funkciou.

Z pohľadu životného štýlu sú rizikovou skupinou aj muži so sedavým zamestnaním. Celodenné sedenie môže viesť k oslabeniu hlbokého stabilizačného systému, najmä ak je kombinované s nárazovou fyzickou aktivitou, ako je zdvíhanie ťažkých váh bez primeranej prípravy. Tento prechod z úplnej nečinnosti do extrémneho zaťaženia negatívne ovplyvňuje nielen panvové dno, ale aj celkovú funkciu svalovo-kĺbového systému tela.

Aké problémy spôsobuje u mužov jeho dysfunkcia?

Dysfunkcia panvového dna sa môže prejaviť viacerými spôsobmi, pričom časté sú urologické a se*uálne problémy.

Muži sa stretávajú s inkontinenciou, ktorá sa objavuje najmä vo vyššom veku. Prejavuje sa častým nutkaním na močenie, zvýšenou frekvenciou návštev toalety či problémami s udržaním moču. Ďalšou ťažkosťou sú komplikácie v oblasti se*uálneho zdravia – problémy s ejakuláciou, oneskorená ejakulácia či bolesť pri pohlavnom styku alebo ejakulácii. Niektorí muži pociťujú bolestivosť v oblasti konečníka.

Panvové dno ovplyvňujú faktory ako dlhodobé sedenie či nesprávne cvičenie. Sedavý životný štýl často vedie k stuhnutiu svalstva panvového dna, zatiaľ čo nadmerné fyzické zaťaženie bez dostatočnej regenerácie môže spôsobiť preťaženie tejto oblasti. Preto je dôležité pri intenzívnom cvičení zaradiť aj strečingové a uvoľňovacie techniky, aby sa predišlo nadmernému napätiu svalov.

Spomenuli ste ťažkosti v oblasti se*uálneho zdravia. Ako súvisí zdravie panvového dna s pohlavným životom?

Problémy s panvovým dnom môžu mať výrazný vplyv na se*uálny život mužov. Ak sú svaly v tejto oblasti preťažené a dostanú sa do svalového kŕču, môže to spôsobovať bolesť pri pohlavnom styku. Tento mechanizmus je podobný ako u žien, kde nadmerné napätie panvových svalov vedie k bolestivému styku.

U mužov sa môže napätie prejaviť najmä v oblasti zvieračov, pričom môže dôjsť ku kŕčovitej bolesti. Vo svaloch panvového dna sa môžu v takýchto prípadoch nachádzať tzv. trigger pointy – stiahnuté a bolestivé miesta, ktoré je potrebné uvoľniť buď vonkajšou, alebo vnútornou manuálnou terapiou.

Oslabenie panvového dna sa zase môže prejaviť se*uálnou dysfunkciou, najmä problémami s kontrolou ejakulácie. Muži, ktorí pravidelne cvičia a cielene pracujú so svalmi panvového dna, majú lepšiu schopnosť uvoľniť a aktivovať tieto svaly, čo môže viesť k lepšej kontrole ejakulácie a celkovému zlepšeniu se*uálnej výkonnosti.

Ako sa vyšetruje stav panvového dna u mužov?

Vyšetrenie panvového dna sa vykonáva aj cez rektum, teda konečník. Cieľom je zistiť, či sú vo svaloch prítomné trigger pointy a vôbec, aké napätie panuje v týchto svaloch. Niekedy môže byť jedna strana svalov viac stuhnutá, kým druhá môže byť uvoľnenejšia. Ak muž spadol na kostrč, taktiež sa táto udalosť prezentuje aj v napätí vnútorných svalov. Pri vyšetrení sa tiež skúma, ako sa svaly panvového dna vtiahnu a uvoľnia, čo pomáha nastaviť správne cvičenie.

Vyšetrenie cez rektum nie je vyhľadávaná príjemná záležitosť, avšak je zvládnuteľné, u žien je vyšetrenie častejšie vykonávané cez vagínu, kedy je bolesť takmer vždy nulová. Pri vyšetrení je pacient v pozícii na štyroch.

Kedy by mal muž vyhľadať odborníka na panvové dno?

V rámci prevencie by muž mal navštevovať pravidelne urológa a takisto by mal navštíviť aj fyzioterapeuta. Pokiaľ je to športovec, určite by mal začať vnímať funkciu panvového dna už v mladom veku a mal by vedieť, ako aj jeho vnútorné svaly fungujú.

Ideálne by sa problematika s panvovým dnom mohla vyučovať už na základnej škole, ale minimálne prevencia vyšetrenia je veľmi dôležitá už vo veku okolo 40 rokov. Na druhej strane, dnes už mnohí muži čelia problémom so se*uálnou dysfunkciou, aj funkčnou neplodnosťou, a v tomto prípade je dôležité začať riešiť tieto problémy, už aj v 30. rokoch.

Jednou z najznámejších metód prevencie sú Kegelove cviky. Môžu tieto cviky predchádzať problémom s panvovým dnom?

Ich pravidelné cvičenie pomáha predchádzať oslabeniu panvového dna a s tým spojeným zdravotným ťažkostiam. Dôležité je však cvičiť s mierou – nadmerné posilňovanie môže byť rovnako škodlivé ako úplná nečinnosť. Ich správne vykonávanie je však kľúčové.

Mnohí muži si nie sú istí, či panvové dno aktivujú správne a či ho dokážu aj správne uvoľniť. Preto sa odporúča konzultácia s fyzioterapeutom, ktorý môže aktiváciu panvového dna manuálne skontrolovať – jemným pritlačením prstov v oblasti zvieračov.

Rozšírený mýtus, že muži by mali pri bežných denných činnostiach, ako je šoférovanie či čakanie na zastávke, neustále vťahovať svaly panvového dna, už dnes neplatí. Dlhodobé napätie môže viesť k preťaženiu a nepríjemným problémom, ako sú bolesti či svalové kŕče.

Prevencia teda spočíva nielen v samotnom cvičení, ale aj v jeho správnom prispôsobení individuálnemu stavu pacienta. Ak je panvové dno oslabené, je potrebné pracovať na jeho posilnení. Naopak, ak sú svaly preťažené a stiahnuté, je dôležité ich uvoľniť a až následne sa venovať posilňovaniu. Kľúčovým faktorom je celková rovnováha pohybového aparátu a správny prístup k fyzickej aktivite.

Dá sa predchádzať problémom s panvovým dnom aj inak?

Okrem zdravého životného štýlu, primeranej fyzickej aktivity a obmedzenia dlhého sedenia existuje niekoľko ďalších faktorov, ktoré môžu pomôcť udržať panvové dno v dobrej kondícii. Jedným z nich je správna poloha pri vyprázdňovaní.

Používanie malého stolíka pod nohy počas sedenia na toalete pomáha zmeniť anorektálny uhol, vďaka čomu sa stolica dostáva von voľnejšie a s menším tlakom na svalstvo panvového dna. Dôležité je tiež nepresedieť na toalete dlhé minúty so smartfónom v ruke, čo muži často robia.

Ďalším kľúčovým faktorom je dostatočný pitný režim. Pravidelné prijímanie tekutín zabezpečuje správnu hydratáciu tela, čím sa predchádza zápche a nepríjemnému namáhaniu panvového dna. Rovnako je dôležité chodiť na toaletu pravidelne a nezadržiavať moč.

Stravovanie taktiež zohráva významnú úlohu. Ideálne je mať vyváženú stravu bohatú na vlákninu, ktorá podporuje zdravé trávenie a pravidelné vyprázdňovanie – to by malo prebiehať aspoň raz denne. 

Majú stres alebo psychické napätie negatívny vplyv na funkciu panvového dna?

Áno, stres a psychické napätie sa prezentujú aj vo svalstve panvového dna. Stres totiž spôsobuje podvedomé sťahovanie svalov panvového dna, čo môže viesť k ich chronickému preťaženiu. Preto je potrebné zamerať pozornosť aj na relaxáciu než na permanentné sťahovanie svalov.

Dlhé hodiny sedenia v práci v kombinácii s psychickou záťažou vytvárajú nadmerné napätie, ktoré si mnohokrát ľudia ani neuvedomujú. Prvým krokom k riešeniu je naučiť sa toto napätie vnímať a vedome ho regulovať.

Ako si uvedomiť aktiváciu panvového dna?

Jeden zo spôsobov, ako si muž môže otestovať aktiváciu panvového dna, je pokus o zastavenie prúdu moču počas močenia. Toto by sa však nemalo vykonávať pravidelne, pretože si môže spôsobiť nepríjemné problémy až na úrovni inkontinencie a tiež zvyšovať riziko infekcií.

Správne cvičenie by malo prebiehať v pokoji, ideálne v ľahu na chrbte alebo v sede, aby sa muž mohol maximálne sústrediť na kvalitu vykonávaného pohybu. Keď sa naučí správne vykonávať kontrakciu aj uvoľnenie, môže postupne zvyšovať počet opakovaní a dĺžku výdrže pri aktivácii svalov.

Je dôležité začať izolovaným cvičením panvového dna a až potom ho zapájať do komplexných pohybov. Ak už muž ovláda základnú aktiváciu panvového dna, môže ju preniesť do iných cvikov. Napríklad pri mostíku, keď zdvíha panvu, mal by aktivovať panvové dno a pri položení ho uvoľniť.

Podobne pri drepe by mal panvové dno aktivovať pri vstávaní z drepu a uvoľniť pri spúšťaní sa dole. Tieto cviky pomáhajú integrovať aktiváciu panvového dna do bežného pohybu, čím sa zlepšuje jeho funkcia v každodenných situáciách.

Fyzioterapeut môže odporučiť individuálny tréningový plán podľa konkrétnych potrieb a prípadných problémov.

Vedeli by ste všeobecne zhodnotiť, kde muži najčastejšie robia chyby pri cvičení panvového dna?

Najväčšie chyby nastávajú, keď pri cvičení zapájajú nesprávne svaly. Mnohí muži pri aktivácii panvového dna omylom napínajú sedacie svaly, stehná alebo brucho, namiesto toho, aby sa sústredili na správne svaly panvového dna. Týmto spôsobom nezapájajú správnu časť tela, čo vedie k neefektívnemu cvičeniu.

Keď už si muž uvedomí základnú techniku aktivácie a relaxácie, ďalším krokom je naučiť sa vnímať v pohybe všetky tri vrstvy svalov panvového dna, pričom najčastejším problémom je to, že muži zapoja len vonkajšiu vrstvu, ktorá je už častokrát preťažená, a k vnútorným svalom sa ani nedostanú. Preto je v prvom kroku dôležité naučiť sa vôbec vnímať a následne správne pracovať so všetkými svalovými vrstvami.

Treba sa sústrediť aj na správne dýchanie. Pri výdychu sa panvové dno aktivuje a pri nádychu sa uvoľní, čo je kľúčové pre spoluprácu s ostatnými, brušnými svalmi.

Neskôr sa môže prejsť k cvičeniam v rôznych pozíciách, ako je mostík alebo drep, kde môže začať prenášať túto techniku aj do iných jednoduchších cvikov a postupne prejsť k náročnejším. Je však dôležité si uvedomiť, že nie je potrebné robiť všetky, hlavne dynamické cviky ako beh s aktivovaným panvovým dnom. Takéto pokročilé pohyby nie sú nevyhnutné pri cvičení panvového dna.

Zároveň je dôležité si uvedomiť, že rehabilitácia a cvičenie by mali byť prispôsobené konkrétnej situácii. Ak ide o prevenciu, je cieľom iba aktivácia panvového dna a jeho udržiavanie v kondícii. Ak však muž už má nejaký problém, či už akútny alebo chronický, cvičenie by malo byť špecificky prispôsobené tomuto problému.

Je možné zlepšiť stav panvového dna, ak je už vo veľmi zlom stave?

Záleží na tom, čo konkrétne vnímame ako zlé. Ak ide o funkčné zmeny, teda ak je potrebné cvičením ovplyvniť či už relaxáciu alebo posilnenie svalov panvového dna, tak tieto problémy sa dajú zvrátiť v časovom úseku do 3 mesiacov.

Existujú však prípady, kedy majú muži časté infekcie, chronické zápaly a sú liečení antibiotikami, ktoré aj mnohokrát nezaberajú. Treba brať do úvahy aj fakt, že problémy tohto typu môžu byť spôsobené aj psychosomaticky. V takýchto prípadoch je dôležitá spolupráca aj s inými odborníkmi – psychológom, se*uológom.

Čítajte viac z kategórie: Rozhovory

Zdroj: PhDr. Magdaléna Csolti

Najnovšie videá

Trendové videá