Gašpar obviňuje Danka z podkopávania vlády: „V debate so Šimečkom pôsobil ako predseda opozičnej strany“

  • Poukázal na rozpad jeho poslaneckého klubu
  • Hlasoval za transakčnú daň, dnes ju chce zrušiť
Na snímke poslanec NR SR Tibor Gašpar (SMER-SD) počas 15. schôdze NR SR v Bratislave.
Na snímke vládni predstavitelia po mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR v Bratislave 23. januára 2025 TASR/Jaroslav Novák
  • Poukázal na rozpad jeho poslaneckého klubu
  • Hlasoval za transakčnú daň, dnes ju chce zrušiť

Napätie v koalícii narastá po tom, čo predseda SNS Andrej Danko vyhlásil, že bude presadzovať zrušenie transakčnej dane aj za cenu hľadania podpory v opozičných radoch. Jeho postoj vyvolal vlnu kritiky od koaličných partnerov, ktorí jeho konanie označujú za destabilizujúce a nezodpovedné.

Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD) na svojej sociálnej sieti ostro skritizoval Dankovo vystupovanie v nedávnej televíznej debate. „V debate so šéfom PS Michalom Šimečkom pôsobil ako predseda opozičnej strany a nie koaličný partner,“ uviedol Gašpar. „Po tom, čo si spôsobil rozpad vlastného poslaneckého klubu, začal spochybňovať jedno z konsolidačných opatrení. (…) Miesto úsilia stabilizovať koalíciu ju pán Danko neustále spochybňuje nielen svojimi vyjadreniami, ale aj svojím konaním,“ dodal.

Hlasovanie o dôvere vláde

Gašpar vo svojom príspevku poukázal na zásadný rozpor v Dankovom postoji – predseda SNS hlasoval za zavedenie transakčnej dane, no teraz požaduje jej zrušenie bez toho, aby ponúkol riešenie, ako nahradiť výpadok 700 miliónov eur v štátnom rozpočte. Vyzval ho, aby sa správal ako zodpovedný koaličný partner a prestal vnášať chaos do vládnej spolupráce.

Do kritiky sa zapojil aj minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD), ktorý vyjadril nespokojnosť s narušením koaličnej dohody. „Andrej Danko aj celá SNS súhlasili s transakčnou daňou. Súhlasili aj s nastavením trinásteho dôchodku. Je to súčasťou programového vyhlásenia vlády,“ pripomenul Tomáš. Zároveň varoval, že akýkoľvek zákon, ktorý by niekto z koalície chcel presadiť s hlasmi opozície, by mal premiér spojiť s hlasovaním o dôvere vláde.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) sa k situácii vyjadril prostredníctvom sociálnej siete, kde zdôraznil, že transakčná daň je kľúčovou súčasťou konsolidácie verejných financií. Minister financií pripomenul, že daň z finančných transakcií má priniesť do štátnej kasy 700 miliónov eur, čo by nebolo jednoduché nahradiť. Alternatívou by podľa neho bolo napríklad zvýšenie DPH na 26 % alebo zvýšenie dane z príjmov o 13 percentuálnych bodov, čo považuje za neprijateľné riešenia.

Andrej Danko Gašparovi na sociálnej sieti nič nedaroval. „Pozrite sa do zrkadla skôr než niečo poviete. Nie SNS, ale vy hlasujete za sankcie proti Rusom. Nie SNS, ale vy zodpovedáte za financie, ako aj za to, že sa tu nič doteraz nevyšetruje,“ adresoval líder národniarov Tiborovi Gašparovi. Pripomenul tiež, že Smer-SD hlasoval spolu s Progresívnym Slovenskom za to, aby slovenskí vojaci išli do Pobaltia. Nezabudol tiež spomenúť, že šéf progresívcov Michal Šimečka bol v minulosti asistentom poslanca Borisa Zalu zo Smeru-SD.

Danko trvá na zrušení transakčnej dane

Celý spor vypukol po tom, čo Andrej Danko v diskusnej relácii V politike na TA3 vyhlásil, že keď sa mu nepodarí presadiť zrušenie transakčnej dane v koalícii, „napáli“ to do parlamentu a je mu jedno, kto za to bude hlasovať. „Uvítam každý hlas, aj z koalície, aj z opozície,“ povedal Danko s tým, že daň podľa neho musí skončiť k 31. decembru tohto roku.

Podporu zrušenia transakčnej dane vyjadril v nedeľnej diskusnej relácii Politika 24 v televízii Joj 24 aj minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ (nezaradený). Ak by sa stala táto daň témou diskusie na koaličnej rade, Migaľ by podporil jej zrušenie alebo výraznú úpravu.

„My už sme v minulosti mali na túto tému debatu, a pokiaľ s touto témou príde na koaličnú radu, tak ja si viem predstaviť, že vo mne nájde partnera na podporu zrušenia alebo nejakej transformácie tej transakčnej dane. A to z jednoduchého dôvodu, som osobne presvedčený o tom, že štát by pri konsolidácii mal v prvom rade hľadať vo svojich výdavkoch a nie rovno skočiť do toho, že bude brať ľuďom,“ vysvetlil Migaľ s tým, že mnoho podnikateľov má s novou daňou, ktorá sa začala platiť od apríla, veľa problémov a nejasností.

Transakčnú daň dlhodobo kritizujú odborníci, podnikatelia aj opozícia. Opozičné Progresívne Slovensko hovorí, že daň je likvidačná najmä pre malé slovenské firmy. Opoziční poslanci z PS vyzvali vládu, aby daň zrušila.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: FB/Tibor Gašpar, TASR, SITA, archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá