Prečo je generácia vo veku 18-35 rokov najviac vystresovaná?

  • Podľa psychológov sú najväčšie nároky spoločnosťou kladené práve na ľudí vo veku 18-35 rokov.
  • Zistilo sa, že najväčšími stresujúcimi faktormi sú práca a peniaze.
  • Problémom je, že tieto problémy prevyšujú aj starostlivosť o vlastné zdravie a o svojich blízkych.
Bez názvu
unsplash
  • Podľa psychológov sú najväčšie nároky spoločnosťou kladené práve na ľudí vo veku 18-35 rokov.
  • Zistilo sa, že najväčšími stresujúcimi faktormi sú práca a peniaze.
  • Problémom je, že tieto problémy prevyšujú aj starostlivosť o vlastné zdravie a o svojich blízkych.

Ak patríš ku generáciu vo veku 18-35 rokov, vieš, čo to so sebou prináša. Zvýšené nároky boli kladené už na tvoje vzdelanie, nakoľko len stredná škola už dnes nestačí. Následne si si musel nájsť skvele platené zamestnanie, ideálne rozbehnúť nejaký vlastný biznis. Hneď potom na teba všetci začali tlačiť s kúpou vlastného bytu, či domu.

Nehovoriac o tom, akým obrovským problémom (pre iných ľudí) je, ak si ešte slobodný a bezdetný. Roky byť pod neustálym psychickým tlakom je však vyčerpávajúce. Z čoho všetky tieto očakávania pramenia?

Kariéra orientovaná na úspech a na peniaze je často poháňaná strachom

Bojíme sa toho, že nikdy nebudeme mať niečoho dostatok. Hladina stresu však neklesne ani vtedy, ak nás v práci povýšia, alebo začneme zarábať viac – práve naopak, ešte stúpne. Len čo sme sa totiž posunuli vyššie, už hľadíme na ďalšie, ešte vyššie priečky. Z dosiahnutého úspechu sa nedokážeme tešiť, pretože hneď, ako príde, máme pred očami ďalšie méty a ciele.

Niekto múdry raz povedal, že pocit, že máme dostatok peňazí, nedosiahneme nikdy. So zvýšenými príjmami totiž prirodzene rastú nielen výdavky, ale aj naše požiadavky. Keď začneme zarábať viac, nestačí nám byt, chceme dom. Nestačí nám víkend v Tatrách, chceme týždeň pri mori. Ak príjmy opäť stúpnu, dom môžeme vymeniť za ešte väčší a týždeň pri mori za dvojtýždňovú exotickú dovolenku.

Naše nároky sa zvyšujú spolu s rastúcimi príjmami a ich „upgrade“ môže prebiehať donekonečna, takže naozaj pri akomkoľvek príjme by sme chceli zarábať viac. Táto cesta teda nemá cieľovú stanicu s názvom „Spokojnosť“. Čím skôr si to uvedomíš, tým skôr s tým môžeš bojovať.

zdroj: pixabay.com

Uzavretý kruh PRÁCA – STRES – PENIAZE ako prekážka stojaca pred zdravím

Samozrejme, nemusí to tak byť vždy. No byť v práci alebo v škole + v práci viac ako 12 hodín denne ťa oberie nielen o čas, ale aj o energiu potrebnú na prípravu zdravej večere, či na cvičenie. Ak máš prácu, ktorú miluješ a robíš ju srdcom, si víťaz – v tom prípade máš energie pravdepodobne dostatok aj večer a čas si nájdeš ľahšie.

Ak si ale nútený robiť niečo, čo robíš naozaj len kvôli poplatkom na školu alebo splátkam hypotéky, ocitol si sa v začarovanom kruhu, no nájsť z neho cestu von nie je nemožné.

Boj s neoprávnenými výčitkami spoločnosti

Generácia vo veku 18-35 rokov je tiež často odsudzovaná za odkladanie manželstva a rozhodnutia mať deti. Robíme to z mnohých dôvodov, no väčšina z nich si odsúdenie naozaj nezaslúži. Mnoho žien je dnes oveľa samostatnejších a finančne nezávislejších, ako v minulosti.

Muži sú takisto rozvážnejší a zodpovednejší, nehrnú sa do manželstva už po niekoľkomesačnej známosti. Je dokonca mnoho párov, ktoré spolu žijú šťastne (a mnohokrát aj šťastnejšie) aj bez toho, aby sa zosobášili. Podobne je to s rozhodnutím mať dieťa. Vieš, ako ťažko niektorým ľuďom vysvetlíš, že by sa nejaký čas ešte rád venoval sebe a svojim záľubám.

zdroj: unsplash

Ako so stresom vyplývajúcim z týchto požiadaviek bojovať?

Ako sám vidíš, vecí, ktorým musíš denne čeliť naozaj nie je málo. Ako bojovať s úzkosťou a so stresom, ktorý v tebe vyvolávajú? Možností je niekoľko. Predovšetkým sa snaž mať okolo seba rovnako zmýšľajúcich ľudí, ktorí ťa vždy dokážu podržať a zdvihnúť ti náladu. Či ide o rodinu alebo o priateľov, kvalitná sociálna sieť je základom.

Poraziť stres ti ďalej ti môže pomôcť:

Praktizovanie mindfulness. Naučí ťa vnímať len to dôležité.

Trávenie času v prírode. Je to skvelá forma relaxu.

Šport. Nájdi si druh cvičenia, ktoré ťa bude naozaj baviť

Čítanie. Privedie ťa na iné myšlienky.

Dobrovoľníctvo. Dá ti pocit užitočnosti.

Jedlo. Jedz zdravé jedlo, budeš sa po ňom cítiť oveľa lepšie.

Domáci miláčik. Spoj príjemné s užitočným a vezmi si nejakého z útulku.

Umenie. Objav radosť, ktorú ti dokáže priniesť.

Perfekcionizmus. Nesnaž sa byť dokonalý. Buď najlepší, aký dokážeš byť.

Zdroj: iheartintelligence.com

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá