Kauza Súmrak: Generálna prokuratúra zrušila obvinenie Ficovi a Kaliňákovi
- Generálny prokurátor ohlásil zvrat v kauze Súmrak
- Opäť využil známy paragraf 363, ktorým zrušil obvinenie Ficovi, Kaliňákovi, Gašparovi a Bödörovi
- Generálny prokurátor ohlásil zvrat v kauze Súmrak
- Opäť využil známy paragraf 363, ktorým zrušil obvinenie Ficovi, Kaliňákovi, Gašparovi a Bödörovi
Generálny prokurátor Maroš Žilinka prehovoril pred kamerami. O tlačovej konferencii so skutočne záhadným názvom informovala generálna prokuratúra len tri hodiny pred jej začatím.
„Tlačová konferencia vedenia Generálnej prokuratúry SR sa uskutoční dnes, t. j. v utorok 29. novembra o 14.00 h v priestoroch GP SR, vstup z Gorkého ulice v Bratislave. Téma: Vyhlásenie vedenia Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky o aktuálnej rozhodovacej činnosti. Na TK bude informovať generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, prvý námestník generálneho prokurátora SR Jozef Kandera a námestník generálneho prokurátora SR Jozef Sedlák,“ napísala hovorkyňa Jana Tökölyová.
Žilinka hneď na úvod tlačovej konferencie ozrejmil, že sa ide zaoberať obvinením v kauze Súmrak. „V danom prípade bolo konštatované porušenie zákona v neprospech obvinených,“ vyhlásil. V kauze Súmrak boli trestne stíhané štyri osoby, vrátane Roberta Kaliňáka, Tibora Gašpara a Norberta Bödöra. Podľa Žilinku bol vo veci porušený trestný poriadok. Všetci žiadali nielen o zrušenie obvinenia, ale aj celého vyšetrovania. Generálny prokurátor im prostredníctvom svojho zástupcu nakoniec vyhovel.
Prvý námestník Jozef Kandera rozhodol tak, že zrušil právoplatné uznesenie o vznesení obvinenia z 3. augusta 2022, ako aj konanie, ktoré mu predchádzalo. A to vo všetkých troch bodoch.
V bode jedna, ktorý sa týka založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny voči Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi, sa generálnej prokuratúre nepozdáva, že vertikálna štruktúra riadenia zločineckej skupiny v uznesení nie je dostatočne popísaná. V uznesení podľa Kanderu chýbajú základné veci, ako vymedzenie miesta a času, kde mala táto zločinecká skupina pôsobiť.
„Tam proste nie je zmienky o tom, že kto konkrétne by mal nejaké úlohy tam vykonať, zabezpečiť a podobne,“ skonštatoval s tým, že znaky údajnej zločineckej skupine chýbajú úplne rovnako ako jej výkonná zložka. Podľa prvého námestníka prokuratúry v skupine nie je potrebná prítomnosť silnej hierarchie, ale v každom prípade je potrebné vedieť, kto stojí na jej čele a akým spôsobom sú rozdelené úlohy.
Námestník generálneho prokurátora sa ďalej zaoberal Ficovým obvinením zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Podľa jeho slov musí byť riadne preukázané, že sa páchateľ dopustil trestného činu počas výkonu funkcie verejného činiteľa.
„Nie je sporné, že obvinený R.F. jednoznačne tie podmienky ako predseda vlády spĺňal,“ hovorí s tým, že podľa neho však ako predseda vlády nemal žiadne kompetencie smerom k okolnostiam, ktoré tvoria predmet daňového tajomstva.
V rámci kauzy Súmrak bol Fico a spol. stíhaný aj za to, že mal získavať informácie na diskreditáciu svojich politických oponentov, ako napríklad Igora Matoviča či Andreja Kisku. Smeru ich mal vyzradiť obvinený exriaditeľ finančnej správy František Imrecze, ako aj exšéf kriminálneho úradu Ľudovít Makó. No podľa generálnej prokuratúry žiaden z obvinených v kauze Súmrak nepôsobil na inštitúcii, ktorá by sa zaoberala spravovaním daní.
„Skutok, tak ako je vymedzený v skutkovej vete v bode dva, je vymedzený nedostatočne, nakoľko z neho nie je zrejmé, aké konkrétne informácie a ktorého konkrétne daňového subjektu mali byť vyzvedané a následne vyzradené, pričom ide o podstatné skutkové okolnosti.“
Podľa Jozefa Kanderu by mala prípad ďalej dozorovať generálna prokuratúra a nie Úrad špeciálnej prokuratúry. Obvinení podľa jeho vyhlásenia dokonca ani nemohli vedieť, z čoho sú stíhaní.
„Konštrukcia skutkov bola taká neurčitá, že obvineným neumožňovala využiť ich právo na obhajobu, pretože, na základe tohto oni nevedeli, ani voči čomu sa majú brániť,“ podotkol zástupca prokurátora, podľa ktorého je možné, že došlo aj k premlčaniu trestného stíhania.
Maroš Žilinka na záver doplnil, že vyšetrovateľovi prikázal, aby vo veci znova konal. Po vyhlásení sa funkcionári generálnej prokuratúry zdvihli a odišli bez toho, aby dali novinárom priestor na akékoľvek otázky.
Reakcia Smeru na seba nenechala dlho čakať
Len pár minút po vyhlásení generálnej prokuratúry zvolala tlačovú konferenciu aj strana Smer. „Som zvedavý, kto sa nám ospravedlní. Kto sa ospravedlní Tiborovi Gašparovi, kto sa ospravedlní Robertovi Kaliňákovi, ktorý dokonca skončil vo väzbe, a kto sa ospravedlní nakoniec aj mne. Keby ma dostali do väzby, tak tam sedím do roku 2023. Zobrali mi zbrojný preukaz, lebo vraj som nebezpečný páchateľ, každý deň som čakal, kedy mi NAKA vykopne dvere,“ reagoval Robert Fico po rozhodnutí generálnej prokuratúry o zrušení obvinení v kauze Súmrak.
Kauza Súmrak
Kauza otriasla Slovenskom v apríli 2022, keď vyšetrovateľ obvinili dvojicu politikov a bývalého policajného šéfa a podnikateľa zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.
Robert Kaliňák dokonca skončil vo väzbe. Za mreže ho poslal Špecializovaný trestný súd, lebo už v minulosti sa na sociálnej sieti aktívne vyjadroval k prebiehajúcim trestným veciam. Sudca ho teda za mreže poslal pre obavu, že by bývalý minister vnútra mohol ovplyvňovať svedkov alebo spoluobvinených.
Sudca Špecializovaného trestného súdu v odôvodnení napísal, že považuje samotné obvinenie Roberta Kaliňáka za dôvodné. Poukazuje na skutočnosť, že predmetné skutky sa podľa vyšetrovateľa diali práve v čase, keď bol obvinený ministrom vnútra.
Sudca Špecializovaného trestného súdu predpokladá, že údajná organizovaná zločinecká skupina Norberta Bödöra nemohla vzniknúť bez toho, aby o tom Kaliňák nevedel. Po mesiaci strávenom za mrežami Roberta Kaliňáka prepustil na slobodu Najvyšší súd.
Obvinenie popierajú
Štvorica obvinených, Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar a Norbert Bödör, spáchanie skutku popiera. Obvinení spochybňujú aj kľúčových svedkov Bernarda Slobodníka, Ľudovíta Makóa či Františka Imreczeho. Tí pred vyšetrovateľom NAKA vypovedali o tajných poradách na úrade vlády, na ktorých sa mala pripravovať diskreditácia politických oponentov.
V rámci vyšetrovania robili príslušníci NAKA na úrade vlády aj vyšetrovací pokus. Práve tam sa podľa výpovedí Ľudovíta Makóa a bývalého prezident finančnej správy Františka Imreczeho stretávali s obvinenými.
Tajná schôdzka mala byť na úrade vlády aj na jeseň 2017. Podľa výpovedí kľúčových svedkov ju inicioval vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák a zúčastnili sa jej František Imrecze, Róbert Fico policajný prezident Tibor Gašpar a podnikateľ Norbert Bödör. Kaliňák vtedy podľa výpovedí požiadal Františka Imreczeho, aby so sebou priviedol aj vtedajšieho šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa.
Stretnutia sa týkali daňovej kauzy Igora Matoviča, ale aj kauzy prezidenta Andreja Kisku a jeho spoločnosti KTAG.
Po týchto stretnutiach dostali médiá informácie z Kiskovho účtovníctva firmy KTAG. K rozposlaniu spomínaných dokumentov do médií sa neskôr priznal Tomáš Rajecký, ktorý je jedným z dôležitých svedkov v kauze Súmrak.