Geniálny spôsob, ako sa zbaviť oleja z vyprážania: Odmenia ťa fľašou nového
- Za tri litre starého dostaneš fľašu nového
- Viaceré samosprávy zaviedli mobilný zber použitého oleja
- Za tri litre starého dostaneš fľašu nového
- Viaceré samosprávy zaviedli mobilný zber použitého oleja
Počas tohto roka každý pocítil zdražovanie aj v potravinách. Cena za základný tovar výrazne stúpla, a tak ľudia hľadajú riešenia, ako ušetriť. V posledných rokoch sa viacero samospráv rozhodlo zaviesť mobilný zber použitého oleja, ktorý stúpa na popularite.
Ako uvádza portál tvnoviny.sk, použitý olej ti vyzdvihnú takmer spred domu a ešte ti za to dajú aj odmenu. Samosprávy ho chcú vyzbierať čo najviac. Nejde len o to, že týmto krokom chránia životné prostredie, ale je to aj vzácna surovina.
Použitý olej nevylievaj
K tomuto kroku pristúpila nedávno aj Dubnica nad Váhom. Ak niekto odovzdá liter starého oleja, dostane fľašu octu. Ak dá niekto do zberu tri litre, dostane fľašu nového oleja.
V Trenčíne takto fungujú už od roku 2021. Mesto má so zberom použitého oleja dobré skúsenosti. V októbri sa im podarilo od ľudí takto vyzbierať 2 050 litrov.
Špecializované spoločnosti zbierajú použitý olej a premieňajú ho na biopalivo, ktoré predávajú väčšinou rafinériám. Týmto spôsobom prispievajú k zníženiu uhlíkovej stopy.
Olej, ktorý ľudia z rôznych príčin nevrátia späť, väčšinou končí vo výlevoch, toaletách alebo v odpadkových košoch. Toto predstavuje veľkú záťaž nielen pre životné prostredie, ale tiež pre kanalizačné systémy, ktoré sa týmto spôsobom môžu upchať a poškodiť.
Zdražovanie oleja
Čo sa týka zdražovania, iba nedávno sme ťa informovali o tom, že si po novom priplatíš za olivový olej. Ten sa postupne stal takmer nedosiahnuteľnou potravinou. Jeho cena totiž vyskočila na nové rekordy, keďže veľké suchá v hlavných producentských krajinách obmedzujú zásoby. Daný fakt sa dostal na pretras už v auguste.
Novinkou však je, že sa zvyšujú krádeže tohto produktu. Približne 50 000 litrov extra panenského olivového oleja údajne odcudzili z jednej zo španielskych lisovní na olej ešte koncom augusta. V prepočte na čísla ide o viac ako 420 000 eur.
Podľa nedávnej správy Ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov amerických vzrástli globálne ceny olivového oleja v septembri na 8 900 dolárov za tonu.
„Už teraz bola priemerná cena v auguste o 130 % vyššia v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Nevykazovala ani žiadne známky uvoľnenia,“ uviedlo ministerstvo.
Za vysoké ceny môže sucho
CNBC uviedlo, že Španielsko, jeden z najväčších producentov a vývozcov olivového oleja, už dlho zápasí s extrémnym suchom.
Olive Oil Times píše, že zlé počasie a dlhotrvajúce sucho naďalej tlačia pôvodné ceny španielskeho olivového oleja na najvyššie úrovne za posledných 26 rokov. Odborníci predpovedajú, že rekordne vysoké ceny budú pokračovať aj v dohľadnej budúcnosti.
Podľa údajov spoločnosti Mintec, ktorá poskytuje informácie o komoditnom trhu, produkcia olivového oleja v Španielsku v poslednej sezóne klesla na približne 610 000 ton. To predstavuje pokles o viac ako 50 % v porovnaní so zvyčajnými 1,3 až 1,5 milióna ton.
„K zložitosti situácie prispievajú aj obavy zo zníženej produkcie v iných hlavných európskych krajinách produkujúcich olivový olej vrátane Talianska a Grécka. Prevládajú tam podmienky sucha,“ povedal pre CNBC analytik olejnatých semien a rastlinných olejov spoločnosti Mintec Kyle Holland.
Napríklad také Grécko a Taliansko sú podľa Medzinárodnej rady pre olivy, medzivládnej organizácie zloženej z členov, ktorí tvoria viac ako 98 % celosvetovej produkcie olív, druhým a tretím najväčším producentom olivového oleja.
Spolu so Španielskom, ktoré je zodpovedné za takmer polovicu svetovej produkcie olivového oleja v ktoromkoľvek danom roku, malo trvalé sucho za následok slabú úrodu v celej oblasti Stredozemného mora, čo spôsobilo vysoké ceny olivového oleja.