„Gertruda“ si už brúsi zuby na strednú Európu. Od mrazov si Slovensko dlho neoddýchne (PREDPOVEĎ)
- Od stredy by malo počasie nad strednou Európou ovplyvňovať cyklóna Gertruda
- Prinesie so sebou poriadne mrazy

- Od stredy by malo počasie nad strednou Európou ovplyvňovať cyklóna Gertruda
- Prinesie so sebou poriadne mrazy
Ako sme ťa informovali v našom článku, chladné počasie už čoskoro skončí. Aj keď to mnohí vnímajú pozitívne, s koncom tohto počasia prichádzajú aj nebezpečné poveternostné javy. Zmena sa pritom očakáva už o niekoľko hodín.
Od stredy by však mala počasie nad strednou Európou ovplyvňovať cyklóna Gertruda. Ako informuje portál tn.cz, tá so sebou prinesie poriadne mrazy.
Gertruda prinesie „čierny ľad“
Na začiatku týždňa postihla strednú Európu anticyklóna Bonifác. Studený vzduch zo severozápadu spôsobil veľké prívaly snehu na juhu Poľska a na Slovensku padali nízke teploty.
Aj keď už Bonifác poľavuje, následky sa na horách u našich českých susedov ešte stále prejavujú. Nový, čerstvo napadnutý sneh predstavuje najväčšie riziko v Krkonošiach. Horská služba tam kvôli nemu vyhlásila tretí stupeň lavínového nebezpečenstva na utorok a stredu.
Podľa meteorologičky Dagmar Honsovej ale vládu nad počasím v strednej Európe už čoskoro prevezme tlaková níž (cyklóna), ktorú meteorológovia pomenovali ako Irene alebo Gertrud (Gertruda).
Meteorológovia upozorňujú na jav nazývaný „čierny ľad“. Ten vzniká, keď na ceste vytvorí sa tenká vrstva vody, ktorá potom zamrzne.
Obvykle sa to stáva v dňoch, keď je teplota cez deň nad bodom mrazu, ale pri zotmení teplota klesne pod bod mrazu. Podľa portálu CNN Prima News bude nad Nemeckom padať mrznúci dážď.
Aká ale bude situácia na Slovensku?
Ako sme ťa v našom článku informovali, v stredu bude počasie na Slovensku ovplyvnené teplým frontom od juhozápadu. Okrem vyšších teplôt však bude zahŕňať aj zrážky, ktoré síce spočiatku budú mať snehovú formu, no tá nebude pretrvávať dlho. Zmení to práve spomínaný teplý vzduch.
Situácia však môže byť aj nebezpečná, pretože skvapalnené zrážky budú na zemskom povrchu mrznúť v dôsledku toho, že v nižších vrstvách atmosféry bude ostávať chladnejší vzduch.
Obzvlášť pozor je potrebné dávať v Banskobystrickom a v Košickom kraji, pretože v týchto oblastiach by mali byť mrznúce zrážky najintenzívnejšie. Okrem toho však tento jav potrápi aj takmer celé stredné a východné Slovensko. V prípade západného Slovenska nebezpečná situácia nehrozí. Teploty by tu dokonca mohli vystúpiť aj nad +5 stupňov Celzia.
Takéto počasie sa však dlho nezdrží, už vo štvrtok by mohlo dôjsť k ďalšej zmene. Počas tohto dňa budú teploty dosahovať od +3 °C až po +10 °C. Tieto teploty by si mali Slováci užiť, pretože ešte vo štvrtok večer sa nad naše územie dostane ďalší studený vzduch.
Chladnejšie teploty, zvýšená oblačnosť a zrážky
Svet nevyužíva arktický vzduch, naopak, plytvá ním. Meteorológ Miroslav Šinger zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) upozorňuje na sociálnej sieti, že nad Atlantickým oceánom, kam sa arktický vzduch rozkladá, prebieha silná transformácia.
Tá spôsobuje, že aj keď arktický vzduch prenikne do našej oblasti, neprichádza k nám studený. Podľa Šingera tento jav dokonca spôsobuje, že vzduch ani „nemá šancu“ ostať chladný.
K nám sa už dostane iná vzduchová hmota. Môžeme ju označiť nanajvýš za morskú arktickú, no ani to nie je úplne presné, píše expert. Je podľa neho natoľko oteplená, že by ju lepšie vystihoval pojem „morská polárna vzduchová hmota“.
Šinger podotýka, že transformácia arktického vzduchu nevplýva na vyššie vrstvy troposféry, pretože povrch Zeme ovplyvňuje predovšetkým spodné vrstvy atmosféry. Platí teda, „čo príde, to príde“.
Keď arktický vzduch uniká a presúva sa do nižších zemepisných šírok, môže prispieť k tvorbe alebo posilneniu studenej výškovej brázdy.
To je oblasť nízkeho tlaku vo vyšších vrstvách atmosféry a môže mať významný vplyv na počasie. Spoločná dynamika plytvania arktickým vzduchom a studenej výškovej brázdy môže mať významný vplyv na počasie v danej oblasti. Môže prinášať chladnejšie teploty, zvýšenú oblačnosť a zrážky.
Čítajte viac z kategórie: Počasie
Zdroje: tn.cz, Archív SIU, FB/Miroslav Šinger, CNN Prima News