Gigantický výpadok Facebooku vyvolal špekulácie. Hovorilo sa o sabotáži, podľa spoločnosti je však dôvod úplne iný
- Výpadok Facebooku a iných sociálnych sietí trval viac ako 6 hodín
- Spoločnosť sa ospravedlnila, poskytla vysvetlenie, detaily však známe nie sú
- Objavujú sa teórie o hackerskom útoku či dokonca sabotáži
- Výpadok Facebooku a iných sociálnych sietí trval viac ako 6 hodín
- Spoločnosť sa ospravedlnila, poskytla vysvetlenie, detaily však známe nie sú
- Objavujú sa teórie o hackerskom útoku či dokonca sabotáži
Približne o 17:45 stredoeurópskeho letného času nastali v Európe a v Spojených štátoch problémy s pripojením na niektoré sociálne siete. Konkrétne išlo o Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp. Problémom sa však nevyhol ani Snapchat, YouTube a služba Speedtest.net.
Výpadky nie sú pre tieto aplikácie zriedkavé, no málokedy dochádza k výpadku takéhoto rozmeru prepojených aplikácií, ktoré patria pod najväčšiu svetovú spoločnosť v oblasti sociálnych médií.
Hoci dôvod výpadku spočiatku známy nebol, dvaja pracovníci spoločnosti anonymne uviedli, že je nepravdepodobné, že ide o kybernetický útok. Spôsobené to má byť odlišnými technológiami aplikácií.
Ak by išlo o hackerský útok, týkal by sa pravdepodobne iba jednej aplikácie. Informuje o tom portál New York Times.
Spravodajská agentúra Reuters uvádza, že pravdepodobne išlo o chybu systému Domain Name System. Vylúčená podľa nich nie je ani interná sabotáž. Podľa webu Downdetector.com ide o najväčší výpadok sociálnych sietí, aký kedy nastal.
Krátko po začiatku technických problémov ich zaregistrovali aj zamestnanci spoločnosti Facebook.
Hovorca Andy Stone využil Twitter, na ktorý napísal: „Sme si vedomí toho, že niektorí ľudia majú problém s prístupom do našich aplikácií. Pracujeme na tom, aby sa to čo najskôr vrátilo do normálu a ospravedlňujeme sa za všetky nepríjemnosti.
https://twitter.com/andymstone/status/1445058088436908045
Práve Twitter bol počas posledných hodín sociálnou sieťou číslo 1, keďže fungoval. Spolu s ním fungovala aj aplikácia TikTok. V priebehu niekoľkých minút po začiatku výpadku začal na Twitteri trendovať hashtag #facebookdown.
Hoci boli niektorí používatelia prekvapení, že známe sociálne siete nejdú, iní si z toho začali robiť srandu.
https://twitter.com/TheTweetOfGod/status/1445061476012593154?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1445061476012593154%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.nytimes.com%2F2021%2F10%2F04%2Ftechnology%2Ffacebook-down.html
Twitter po páde Facebooku zaznamenal vysokú návštevnosť, používateľov privítal s humorom.
hello literally everyone
— Twitter (@Twitter) October 4, 2021
Výpadok platforiem Facebooku nastal v čase, keď si firma prechádzala vážnou krízou po tom, čo informátorka, ktorá bola zdrojom série článkov denníka Wall Street Journal odhaľujúcich vedomosti spoločnosti o vnútornom výskume negatívnych účinkov jej produktov a rozhodnutí, odhalila svoju identitu.
V televíznej relácii 60 Minutes sa Frances Haugen identifikovala ako žena, ktorá anonymne podala sťažnosti federálnym orgánom, v ktorých uviedla, že výskumy firmy ukazujú posilňovanie nenávisti a dezinformácií, zvyšovaniu polarizácie.
Poukázala aj na to, že Instagram môže škodiť duševnému zdraviu, najmä u adolescentných dievčat.
Čo sa vlastne stalo?
Po tom, čo sa aplikácie začali opäť spúšťať, sa na Twitteri Facebook ospravedlnil.
To the huge community of people and businesses around the world who depend on us: we’re sorry. We’ve been working hard to restore access to our apps and services and are happy to report they are coming back online now. Thank you for bearing with us.
— Facebook (@Facebook) October 4, 2021
V neskoršom blogovom príspevku uviedli, že za výpadkom mali byť problémy s konfiguráciou siete, čo malo spôsobiť ďalšie problémy kvôli kaskádovitému efektu.
Problémy sa totiž mali preniesť na dátové centrá a kvôli tomu nastalo pozastavenie služieb. Podľa oficiálneho vyjadrenia neboli údaje používateľov ohrozené, píše Bloomberg.
Ako píše The Guradian, tento výpadok len podčiarkol závislosť množstva firiem a spoločností na Facebooku a ostatných jeho aplikáciách.
Nejde len o veľké spoločnosti, ale aj o malé podniky, ktoré napríklad prostredníctvom Facebooku či aplikácie WhatsApp prijímajú objednávky.
Za výpadok sa ospravedlnil aj Mark Zuckerberg, vysvetlenie však neuviedol.
Počas výpadku sa špekulovalo o sabotáži a aj mnohí odborníci tvrdili, že výpadok mohol spôsobiť niekto zvnútra spoločnosti, píše The Guardian. Tieto informácie sa však doteraz nepotvrdili.
Novinárka Sheera Frenkel, autorka nedávno vydanej knihy o Facebooku, uviedla, že výpadok siete bol taký vážny, že zamestnanci Facebooku nemohli vstúpiť do vlastných budov spoločnosti, pretože im nefungovali preukazy. Napísala o tom na Twitteri.
Was just on phone with someone who works for FB who described employees unable to enter buildings this morning to begin to evaluate extent of outage because their badges weren’t working to access doors.
— Sheera Frenkel (@sheeraf) October 4, 2021
Počas utorka sa zrejme na svetlo sveta dostane oveľa viac informácií o výpadku. Je možné, že vzhľadom na problémy, ktoré spoločnosť Facebook v posledných týždňoch zažíva, sa na verejnosť dostanú aj informácie, ktoré by za bežných okolností zostali pred verejnosťou skryté.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: NY Times, SITA, Reuters, The Guardian, Bloomberg