Glück ostro o Naďovi: „Nemôžete niečo kúpiť pre potreby Slovenska a deň na to to darovať, to je protizákonné“
- Na tlačovej konferencii to vyhlásil poslanec Richard Glück (Smer-SD)
- V parlamente sa konalo zasadnutie Výboru pre obranu a bezpečnosť

- Na tlačovej konferencii to vyhlásil poslanec Richard Glück (Smer-SD)
- V parlamente sa konalo zasadnutie Výboru pre obranu a bezpečnosť
V pondelok (3. marca) sa v parlamente uskutočnilo zasadnutie Výboru pre obranu a bezpečnosť, ktoré sa zaoberalo podozreniami z porušenia zákona pri darovaní vojenskej techniky Ukrajine. Tieto podozrenia mali vyplynúť zo zistení Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).
Glück: Slováci majú právo na odpovede
Po zasadnutí Výboru nasledovala tlačová konferencia poslancov Smeru-SD Richarda Glücka, Tibora Gašpara a Mariána Saloňa, ako aj štátneho tajomníka ministerstva obrany Igora Melichera.
„Nemôžete niečo kúpiť pre potreby Slovenska a deň na to to darovať, to je protizákonné,“ vyhlásil Glück na margo vedenia rezortu obrany Jaroslavom Naďom (Demokrati) v rokoch 2020 až 2023.
„Slováci majú právo na odpovede, čo všetko dorobil Naď pri darovaní našej obranyschopnosti Ukrajine. Preto som na pondelok zvolal výbor pre obranu a bezpečnosť, kde sa na to budeme pýtať NKÚ aj PZ SR,“ informoval ešte včera na sociálnej sieti poslanec Glück.
„Myslím si, že celou spoločnosťou rezonuje otázka, či hospodárenie s naším obranným majetkom na ministerstve obrany v rokoch 2020 až 2023 bolo hospodárne, efektívne, prípadne bolo v súlade so zákonmi,“ uviedol Tibor Gašpar.
V súvislosti s darovaním vojenskej techniky Ukrajine bolo začaté jedno trestné stíhanie a štyri prípady sú v predprípravnom konaní. Trestné stíhanie sa týka porušenia povinností pri správe cudzieho majetku a na vyšetrovanie bol zriadený šesťčlenný tím.
Parlamentný výbor zasadal v súvislosti s podozreniami na porušenie zákona pri darovaní vojenskej techniky Ukrajine, ktoré vyplynuli zo zistení Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).
Predmetom darovania bol majetok v hodnote 660 miliónov eur, o ktorom rozhodla bývalá vláda prostredníctvom trinástich uznesení na podnet ministerstva obrany. Medzi darovanou technikou boli napríklad systém protiraketovej obrany S-300, stíhačky MIG-29 a munícia, píše SITA.
„Do dnešného dňa je obranyschopnosť Slovenska zabezpečená len na základe toho, že nás chránia stíhacie lietadlá cudzích krajín a jednotky protivzdušných obrán, ktoré majú nižší dostrel,“ myslí si Glück.
Naď odmieta akékoľvek obvinenia
Jaroslav Naď odmieta akékoľvek obvinenia voči svojej osobe a aj vtedajšej vláde. „Nespáchali sme žiaden trestný čin, nekonali sme nemorálne. Urobili sme všetko tak, ako sme urobiť mali, tak ako normálna a slušná krajina koná. To, že tomu nerozumejú ľudia ako Gašpar, Glück, Kaliňák alebo Fico, ma vôbec neprekvapuje,“ reagoval vo videu na sociálnej sieti.
Podľa opozičnej SaS vláda Roberta Fica (Smer-SD) vyrába umelé kauzy. Za takú považujú aj darovanie vojenskej techniky Ukrajine, píšu v tlačovej správe.
„Očakával by som, že budeme riešiť otázky, ktoré sa týkajú bezpečnosti Slovenska a jeho budúcnosti. Namiesto toho sa však koalícia opäť venuje zástupnej a stokrát prevarenej téme, ktorá nám už nemôže nič priniesť – darovaniu vojenskej techniky Ukrajine,“ tvrdí poslanec Juraj Krúpa (SaS).
Podľa poslanca za SaS, napriek tomu, že hodnota darovanej techniky bola presne určená a Slovensko získalo výhodnejšie podmienky, koalícia rozpútala zbytočné vyšetrovanie. „Táto vláda jednoducho nechápe, ako funguje kolektívna obrana,“ dodal Krúpa.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Youtube/Startitup, Facebook/Richard Glück, SITA, TS/SaS, Facebook/Jaro Naď