Google a Meta o tebe vedia všetko. Aplikácie ťa sledujú aj po vypnutí, TikTok si odinštaluj, varuje expert
- Smart TV robia pravidelné zábery vlastnej obrazovky
- Na dark webe sa predávajú Gmail účty

- Smart TV robia pravidelné zábery vlastnej obrazovky
- Na dark webe sa predávajú Gmail účty
Digitálny svet prináša množstvo hrozieb, ktoré ohrozujú súkromie každého človeka. Aplikácie môžu sledovať používateľov aj bez ich vedomia.
Zbieranie údajov a cielená reklama
Technologické spoločnosti zbierajú obrovské množstvo údajov a využívajú ich na cielenú reklamu. VPN nemusí vždy pomôcť pri ochrane súkromia.
Sociálne siete vytvárajú informačné bubliny a ovplyvňujú správanie používateľov. Niektoré aplikácie môžu predstavovať riziko a je lepšie ich vôbec neinštalovať.
Milan Pikula, zástupca riaditeľa Národného centra kybernetickej bezpečnosti, v rozhovore prezradil, ako fungujú sledovacie mechanizmy, ako minimalizovať digitálnu stopu a chrániť si súkromie.
- Ako dokážu aj vypnuté aplikácie zbierať údaje o používateľoch?
- Ako môžu napríklad Google alebo Meta sledovať používateľa aj vtedy, keď nepoužíva ich aplikácie?
- Ako zistiť, ktoré aplikácie na pozadí odosielajú dáta bez nášho vedomia?
- Aké sú najúčinnejšie spôsoby ochrany pred sledovaním?
Je pravda, že aj vypnuté aplikácie môžu zbierať údaje o používateľoch? Ako to technicky funguje?
Áno, funguje to viacerými odlišnými spôsobmi:
- Aplikácie môžu bežať aj na pozadí bez otvoreného grafického rozhrania. Legitímne sú príklady ako aktualizácia obsahu na pozadí, navigácia, prehrávanie hudby, komunikácia so smart hodinkami.
- V čase aktivity môže aplikácia, podľa pridelených práv, vidieť aj všetky notifikácie z iných aplikácií, správy, e-maily, obsah obrazovky, polohu a ďalšie údaje.
- Môže ísť aj o sledovanie používateľa naprieč aplikáciami a webovými stránkami vrátane aplikácií od navzájom nesúvisiacich tretích strán cez reklamné a obsahové platformy (cez cookies aj bez nich).
- Mobilný operačný systém priebežne zaznamenáva údaje, ako sú poloha alebo zvuk, s cieľom vykonávať hlasovú analýzu.
Ktoré aplikácie a služby sú v tomto najagresívnejšie? Môžete uviesť konkrétne príklady?
Jasný víťaz neexistuje. Už v roku 2018 Oxfordská univerzita uverejnila štúdiu, v ktorej odhalila takmer milión bezplatných aplikácií pre Android, ktoré sledujú používateľa, pričom jedna aplikácia typicky zasielala údaje viacerým tretím stranám. Rekordných 88 % z týchto aplikácií zasielalo údaje do spoločnosti Google. Odvtedy to je určite už len horšie.
Iná štúdia 200 rôznych značiek mobilných telefónov zistila, že obsahujú už od výroby predinštalované aplikácie, ktoré agresívne sledujú používateľov. Špeciálnym rizikom sú mobilné zariadenia z krajín, ktoré otvorene podporujú sledovanie obyvateľov. Tu sa „sledovanie” často považuje za želanú vstavanú vlastnosť, ktorú nie je možné vypnúť.
Ako môžu napríklad Google alebo Meta sledovať používateľa aj vtedy, keď nepoužíva ich aplikácie?
Ak odhliadneme od toho, že už samotný mobilný operačný systém obsahuje celý set aplikácií, ktoré sa spoločne podieľajú na trackovaní, obe spoločnosti (Google aj Meta) umožňujú autorom webových stránok aj aplikácií, aby do nich vložili sledovací kód. Odmenou sú im používateľské štatistiky alebo možnosť „prihlásiť sa cez Google“.
Google či Meta však takto získajú celkový prehľad o aktivitách používateľa naprieč najrôznejšími platformami od mobilného telefónu po stolový počítač. Prehľad zahŕňa všetky aplikácie, aj kedy a ako dlho boli využívané, a detailnú aktivitu na webe, všetko doplnené geolokáciou a časovými známkami.
Tieto spoločnosti sú však len najviditeľnejšou špičkou ľadovca. Existuje nespočetné množstvo tzv. Supply-Side platforiem (SSP), ktoré disponujú podobne rozsiahlymi štatistikami, a pritom najväčšie mená z tejto kategórie laická verejnosť ani nepozná.
Technologické spoločnosti vás sledujú, aj keď vôbec nepoužijete žiadnu aplikáciu alebo telefón. Už v roku 2012 bol zverejnený prípad, keď obchodná sieť Target dátovou analytikou nákupov používateľov dokázala údajne zistiť, že stredoškoláčka je tehotná skôr, než sa o tom dozvedeli jej rodičia. Obchodníci takto párujú nielen cez vernostné karty, ale napríklad aj cez čísla kreditnej karty.
Podobne v mnohých štátoch robia dátovú analytiku sieťovej komunikácie poskytovatelia internetu a mobilní operátori (tí k tomu navyše vždy majú aj vašu polohu).
Aké údaje o nás technologické firmy zbierajú a na čo ich využívajú? Ktoré z nich sú najcennejšie?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké údaje o nás technologické firmy zbierajú a na čo ich využívajú?
- Pomáha pri ochrane sledovania napríklad VPN alebo blokovanie trackerov?
- Ktorú obľúbenú sociálnu sieť odporúča odborník okamžite vymazať?
- Aké údaje o nás zbierajú inteligentné televízory alebo smart home zariadenia?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity