Google ponúka zadarmo revolučnú umelú inteligenciu na rozpoznávanie reči
- Umelá inteligencia stále nie je dobrá v rozpoznávaní a analýze prirodzeného jazyka. A Google s tým chce niečo spraviť.
- Umelá inteligencia stále nie je dobrá v rozpoznávaní a analýze prirodzeného jazyka. A Google s tým chce niečo spraviť.
Ako open source preto sprístupňuje svoj parsovací model pre angličtinu, ktorý nazýva “Parsey McParseface.” V názve sa pritom asi nedá prehliadnuť podobnosť s menom Boaty McBoatface, ktoré vo Veľkej Británií vyhralo hlasovanie pre meno novej výskumnej lode a rýchlo si získalo popularitu po celom internete.
foto: theguardian.com
Vďaka kombinovaniu strojového učenia a vyhľadávacích techník, dosahuje Parsey McParseface pri novinových článkoch v anglickom jazyku podľa Google presnosť 94 percent. Tiež sa opiera o framework neurónovej siete SyntaxNet pre analýzu jazykovej štruktúry vety alebo vyhlásenia, v ktorých analyzuje funkčnú úlohu každého slova vo vete.
Ak si zmätený, v skratke je to toto: Parsey a SyntaxNet sú v podstate ako päťročné deti, ktoré sa učia nuansy jazyka.
foto: thenextweb.com
V jednoduchom príklade od Googlu vyššie, je „saw“ prísudok (sloveso) vo vete, zatiaľ čo „Alice“ a „Bob“ sú predmety (podstatné mená). Ale Parsey toho dokáže o niečo viac.
A ak si zvedavý, prečo je projekt Parsey McParseface vôbec potrebný, toto je vysvetlenie spoločnosti Google:
“Jedným z hlavných problémov, ktorý robí parsovanie tak náročným je, že ľudské jazyky vykazujú pozoruhodné úrovne nejednoznačnosti. Nie je nezvyčajné, že vety strednej dĺžky, dlhé povedzme 20 alebo 30 slov, majú stovky, tisíce alebo dokonca desiatky tisíc možných syntaktických štruktúr. Parser pre prirodzený jazyk musí nejakým spôsobom prehľadávať všetky tieto alternatívy a nájsť najpravdepodobnejšiu štruktúru v danom kontexte.”
Parsey McParseface a SyntaxNet nie sú riešením, Google ich považuje za prvý krok smerom k lepšej analýze jazyka pomocou umelej inteligencie, čo je zatiaľ veľká prekážka.
foto: techinsider.io
zdroj: thenextweb.com, zdroj titulnej fotografie: techworm.net
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko