Gorila žije: Megakauza traumatizuje Slovákov desať rokov. Hrdinami ale nie sú len policajti

Jaroslav Haščák a Xénia Makarová sa na seba mračia
TASR/Jakub Kotian, Startitup/Dominik Bízik

Autorka komentáru je bývalá novinárka a pôsobí v Nadácii Zastavme korupciu

Dovolím si konštatovať, že kauza Gorila traumatizuje slovenskú spoločnosť už vyše desať rokov. Verejnosť mohla čítať a počuť, ako zástupcovia štátu robili kľúčové rozhodnutia nie podľa najlepšieho svedomia a vedomia, ale podľa želaní „iných“. Teda nie v prospech štátu, ale v prospech vybraných subjektov. Nesprávny človek na správnom úrade. 

Ešte väčším problémom ale bolo, že napriek dojmu, že ide o jasné pochybenia, sa to v praxi nepotvrdilo a vinníci neboli doteraz potrestaní. Táto krivda sa odvtedy nesie našou spoločnosťou.

„Skutok sa nestal“

Stalo sa za tie roky akýmsi pravidlom, že kauzy končili slovami „skutok sa nestal“, „daný skutok nie je trestným činom“ a podobne.

Až doteraz. Posledné dva roky sme svedkami zmeny. Podozrenia voči funkcionárom, ktoré dovtedy médiá opakovali, sa zrazu možno dočkajú férového preverenia.

Zámerne nepoužívam hneď výraz „odsúdenia“, pretože každý má právo na prezumpciu neviny. Ale preverenie, ktorému dôveruje verejnosť, ktoré nemá znaky nezákonného postupu, nemanipuluje sa, dohliadajú nad ním profesionáli, je dôležité pre dôveru v právny štát.

A tak po desiatich rokoch vzniesol policajný tím kauzy Gorila obvinenie viacerým osobám. Medzi iným aj za zločin porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku. Zjednodušene, že ako verejní funkcionári si neplnili svoje povinnosti.

Za zmenou nie sú nové úrady či postupy. Zmenili sa ľudia na kľúčových pozíciách. Namiesto úradníkov bažiacich po kariére a plate, po spoločenskom postavení a novom fáre sa do funkcií dostali ľudia, ktorých ich práca naozaj baví a berú ju s plnou vážnosťou.

Tento trend potvrdzuje aj ďalšia známa kauza Mýtnik. Ide o manipulovanie IT zákaziek na Finančnej správe v prospech vybraných podnikateľov. Svoj verdikt pred súdom si v nej už vypočuli viacerí bývalí verejní funkcionári.

Rovnaké podmienky pre všetkých

Samozrejme, že pre špekulantov, oligarchov a ďalších to nie je dobrá správa. Doteraz na férové kontrolné úrady neboli zvyknutí. Neboli zvyknutí na férové podmienky, ktoré platia pre všetkých.

Doteraz boli zvyknutí, že za úplatky sa dostali k verejným zákazkám, aj keď na to ich IT firmy nemali. Že dostali od úradov metodické usmernenia, ktoré „realitu“ posunuli bližšie k nimi potrebnej verzii. Že sa kontroly skončili ešte predtým, ako vôbec reálne začali, a že sa vyšetrovanie zastavilo ešte predtým, ako vôbec prišlo k obvineniu.

Držme preto kvalitným úradníkom, kontrolórom a polícii palce. A sami môžeme k tomu prispieť tak, že im nebudeme vytvárať ďalšie pokušenia, aby z tejto profesionálnej, zákonnej a transparentnej cesty zišli.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre

Najnovšie videá

Trendové videá