Grafické dizajny slovenského autora sa dostali na známe etikety. Aspoň jednu z nich určite poznáš

  • Autor tvoril kreslený humor na rôznych logách, etiketách, dizajnoch či ilustráciách
  • Podieľal sa aj na tvorbe animovaných filmov s Ľubomírom Feldekom či Milanom Lasicom
knihy
Ilustračná fotografia archív/Slovenské múzeum dizajnu
  • Autor tvoril kreslený humor na rôznych logách, etiketách, dizajnoch či ilustráciách
  • Podieľal sa aj na tvorbe animovaných filmov s Ľubomírom Feldekom či Milanom Lasicom

Vlastimil Herold je významnou postavou v histórii slovenskej animácie, považovaný za jedného z prvých slovenských animátorov, ktorí sa zaslúžili o rozvoj tohto umenia v krajine. Jeho práca a tvorba položili základy pre budúce generácie animátorov a prispeli k medzinárodnému uznaniu slovenskej animácie.

Ako jeden z mála sa okrem animácie venoval takmer všetkým dizajnovým sféram. Tvoril kreslený humor, realizoval filmové a propagačné plagáty, navrhoval logá, značky pre rôzne podniky, etikety pre zápalkové krabičky aj obalový dizajn pre potravinárske výrobky.

Navrhol aj sériu poštových známok s motívmi psíkov a mačičiek, ktoré síce neboli komerčne realizované, ale stali sa jeho obľúbenou témou vo voľných ilustráciách. Tieto motívy využíval aj v novoročných prianiach, pohľadniciach a osobnej korešpondencii pre rodinu a blízkych.

Aktuálne od 11. júna do 28. júla je sprístupnená výstava „Takto alebo takto“ jeho diel v Galérii dizajnu Satelit. Okrem spomínaných etikiet tam môžeš nahliadnuť do kníh, ktoré ilustroval, pohľadníc, ktoré posielal rodine a priateľom, plagátov, ktoré tvoril, či dokonca si pozrieť aj úryvky z jeho filmovej animovanej tvorby.

V rámci sprievodného podujatia bude aj premietanie filmov, na ktorých tvorbe sa podieľal s Ľubomírom Feldekom či dokonca Milanom Lasicom.

knihy
zdroj: archív/Slovenské múzeum dizajnu

Známe diela

Medzi najvýznamnejšie diela Vlastimila Herolda patria krátke animované filmy, ktoré sa vyznačovali jedinečným vizuálnym štýlom a silnými príbehmi. Jeho práca často presahovala tradičné hranice animácie, experimentoval s novými technikami a formátmi, čo mu umožnilo vytvárať nezabudnuteľné a inšpiratívne diela.

Za svoju prácu získal Vlastimil Herold množstvo ocenení a uznania. Jeho filmy boli premietané na mnohých medzinárodných filmových festivaloch, kde získali pozitívne ohlasy a ocenenia. Jeho prínos pre animáciu bol ocenený aj rôznymi odbornými organizáciami a inštitúciami.

Medzi jeho najznámejšie diela, ktoré si možno budú pamätať staršie generácie, patria napríklad etikety pre zápalkové krabičky a etiketa pre prírodnú minerálnu vodu Salvator. Známe boli aj etikety pre mäsové a zeleninové výrobky, ktoré sa u nás používali.

výstava
zdroj: archív/Slovenské múzeum dizajnu

Kariéra Vlastimila Herolda

Svoj profesijný život začal po skočení druhej svetovej vojny v Prahe v novozaloženom štúdiu kresleného filmu Bratři v triku. Neskôr bol nútený odísť do Brna, kde ako absolvent priemyslovky pracoval v Českej zbrojovke. Po dvoch rokoch sa presťahoval do Bratislavy, kde sa zamestnal v Trikovom oddelení Štúdia populárno-vedeckého filmu. 

Stal sa aj členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov, no neskôr sa opäť vrátil do Štúdia krátkeho filmu, kde pôsobil takmer 20 rokov. 

Slovenské múzeum dizajnu
zdroj: archív/Slovenské múzeum dizajnu

Koncom osemdesiatych rokov, kvôli pracovným a politicko-spoločenským zmenám, odišiel do núteného dôchodku. V tomto období sa venoval tvorbe drobnej grafiky, najmä exlibrisov, ktoré vytváral hlavne pre svojich priateľov a blízkych.

Zaujímavosťou je, že Vlastimil Herold si do väčšiny svojich diel zakomponoval svoj „podpis“, ktorý bol pre neho charakteristický. Nešlo však o bežný podpis, ale o malú usmievavú tvár bradatého pána, ktorá mala vystihovať jeho podobizeň. Nenápadne ju umiestnil do svojich diel a tak sa vie s určitosťou potvrdiť, či diela sú naozaj jeho. 

Zdroj: Slovenské centrum dizajnu 

Najnovšie videá

Trendové videá