GRAFY: Koronavírus na Slovensku existuje, takáto je realita v číslach
- Väčšina prípadov koronavírusu na Slovensku je dovezená z Ukrajiny
- Najčastejšie sa Slováci nakazia od osôb, ktoré prišli zo zahraničia
- Sú okresy, kde nemáš takmer žiadnu šancu, že sa nakazíš
- Väčšina prípadov koronavírusu na Slovensku je dovezená z Ukrajiny
- Najčastejšie sa Slováci nakazia od osôb, ktoré prišli zo zahraničia
- Sú okresy, kde nemáš takmer žiadnu šancu, že sa nakazíš
Koronavírus na Slovensku spôsobuje lokálne epidémie, ktoré sa dajú zvládať. Vyplýva to z analýzy, ktorú urobili epidemiologičky Mária Avdičová a Jana Námešná z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Výskumníčky sledovali nové prípady za celý mesiac júl 2020. Za ten čas bolo vykonaných 52 784 testov, z ktorých bolo prvýkrát pozitívnych 650 testovaných, t.j. 1,24 %. V priemere každý deň bolo zistených 21 nových pozitívnych prípadov. Ukázalo sa, že aj s týmito výsledkami sme na tom dosť dobre.
„14-dňová incidencia v SR má hodnotu 6,9/100 000 obyvateľov, čím sa Slovensko zaraďuje medzi 9 krajín EÚ s najnižšími hodnotami tohto citlivého ukazovateľa,“ uvádza sa v analýze.
Viac ako polovica nemá príznaky
Dobrou správou je aj to, že viac ako 61 percent pozitívne testovaných ľudí nemá žiadne príznaky. Dobré to už nie je z epidemiologického hľadiska, keďže títo ľudia najčastejšie patria medzi šíriteľov, korí o svojom ochorení nemajú ani potuchy.
30 percent Slovákov má respiračnú formu. To je, zjednodušene povedané, kašeľ a ochorenie dýchacích ciest. Pľúcnu formu, teda keď COVID-19 napadne pľúca, má jedno percento prípadov na Slovensku. Sedem percent pozitívne testovaných malo febrilnú, teda miernu formu. Iba zopár pacientov má senzorickú (strata chuti a čuchu) a črevnú formu ochorenia COVID-19.
Zaujímavým zistením je aj fakt, že koronavírus u nás napáda najmä ľudí v produktívnom veku, ktorí sa obvykle považujú za mladých a zdravých. Drvivá väčšina pozitívne testovaných je vo veku od 25 do 34 rokov. Pozitívne testovaných ľudí nad 65 rokov bolo v júli síce málo, no táto veková skupina je najviac ohrozená a aj na Slovensku sme preto zaznamenali straty na životoch.
Koronu si vozíme z Ukrajiny a Srbska
Koronavírus nechytíš len tak. Ako každý iný vírus, dostaneš ho od iného nakazeného človeka. Počas júla na Slovensko prišlo niekoľko desiatok infikovaných osôb, najčastejšie z Ukrajiny, Srbska a Česka. Od nich vírus dostali ich kontakty. Tie Úrad verejného zdravotníctva izoluje, monitoruje a testuje. Až 38 percent zo všetkých júlových nákaz bolo zo zahraničia.
„V rámci popísaného výskytu ide o stovky osôb, ktoré sú evidované, dané do izolácie, pozývané na vyšetrenie v predpísanom intervale a minimálne 14 dní sledované, niekedy aj dlhšie, teda až do doby vyliečenia pacienta alebo dosiahnutia neinfekčného stavu. V mesiaci júl bolo týmto spôsobom podchytených celkom 4956 osôb – tzv. kontaktov,“ uvádza úrad.
Podobný postup sa uplatňuje aj u ľudí, ktorí prišli z rizikových krajín. Na Slovensku platí stále päťdňová domáca karanténa a testovanie.
V týchto okresoch sa nenakazíš
Analytičky zverejnili aj mapu okresov, kde majú nakazení ľudia trvalý pobyt. Oveľa zaujímavejšia je ale mapka, ktorá ukazuje, kde sa títo ľudia nakazili. Ukazuje sa, že na Slovensku sú okresy, kde je takmer nemožné sa nakaziť.
„Výskyt ochorení v SR má charakter lokálne zvýšenej incidencie spôsobenej príchodom osôb zo zahraničia, s nimi súvisiacich prípadov zväčša spojených so zavlečením do niektorých firiem alebo rodín,“ uvádza analýza.
Na čo si teda dať pozor? Rizikovým faktorom číslo jedna sú osoby vracajúce sa zo zahraničia. Ak sa teda vraciaš domov, pokús sa obmedziť svoj pohyb a kontakty s inými ľuďmi na minimum a zakaždým používaj rúško. Ochrániš tým najmä tých, ktorí nemajú také pevné zdravie, ako ty.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: UVZSR