Gramatika mnohých Slovákov je na zaplakanie. Dokáž, že ovládaš základné pravidlá
- K národnej identite patrí aj jazyk a jeho formy, dialekty a v neposlednom rade gramatika
- Slovenčina sa radí medzi gramaticky najťažšie jazyky sveta, otestuj sa v našom kvíze, či ovládaš aspoň jej základy
- K národnej identite patrí aj jazyk a jeho formy, dialekty a v neposlednom rade gramatika
- Slovenčina sa radí medzi gramaticky najťažšie jazyky sveta, otestuj sa v našom kvíze, či ovládaš aspoň jej základy
Prvý dojem dvakrát nespravíš. Jeho značnou súčasťou je v písanej forme gramatika, ktorá má, v prípade slovenského jazyka, mnoho zradných zákutí. Ovládať gramatické pravidlá nášho jazyka do úplných detailov je veľmi vzácna schopnosť, no ich základy by mal poznať každý z nás.
Mnohé diskusie na sociálnych sieťach pod zvyšujúcim sa tlakom gramaticky nesprávnych komentárov odvádzajú pozornosť od ich skutočnej podstaty a spúšťajú búrku v podobe hádky o vážnosti správneho použitia jazyka.
Podľa starého príslovia „aj kôň má štyri nohy a predsa sa potkne“ má každý právo na občasnú mýlku, no vďaka sociálnym médiám nezostane nespozorovaná, čo potvrdzuje aj výrok herca Willa Smitha: „V mladosti som býval hlúpy, no vtedy neboli sociálne médiá v rozkvete, a tak o mojej hlúposti vedeli len najbližší.“
Kedy v slovenčine píšeme čiarku v jednoduchej vete?
Čiarka sa píše vždy za: oslovením a pozdravom (Ahoj, mami, ako sa máš?) citoslovcami, prístavkom (Čľup, jahody, sladké plody z lesných rastlín, popadali do vody.) viacnásobným vetným členom, hodnotiacimi časticami (Nezbierali sme, prirodzene, nezrelé plody, ale zrelé a šťavnaté kúsky.) vytýčeným vetným členom (Kuchyňa, to je príjemné miesto.)
Aké sú gramaticky správne formy týchto slov?
Správne formy týchto slov sú - rozličný, odporúčať, často.
Akú skupinu slov reprezentujú homonymá?
Homonymá reprezentujú skupinu slov, ktoré znejú rovnako, no majú rozdielny význam či pôvod.
Aký rozdiel je medzi príslovkovým zámenom kam a kde?
Kam je opytovacie príslovkové zámeno, ktorým sa pýtaš na smer, príslovkové zámeno kde sa používa pri zisťovaní miesta.
Ktorá forma zvieracích podstatných mien je správna?
Vo všeobecnosti sa v štylisticky neutrálnych prejavoch uprednostňujú aj pri podstatnom mene vlk podoby zodpovedajúce skloňovaniu podľa neživotných vzorov podstatných mien mužského rodu a v odbornej literatúre sa používajú iba tvary vlky (napr. nakŕmené vlky). Spojenia ako nakŕmení vlci sú takisto spisovné, ale štylisticky príznakové a používajú sa väčšinou v beletrii.
Aké sú gramaticky správne tvary týchto slov?
Správne sú tvary - kvôli, hanba, napadlo mi.
Akými znakmi oddeľujeme prístavok vo vete?
Od zvyšku vety sa prístavok oddeľuje čiarkami, pomlčkami alebo zátvorkami, niekedy prostredníctvom spájacích výrazov (napríklad, ako, teda, najmä, čiže). Podáva doplňujúcu informáciu o funkcii rozvíjaného výrazu.
Ktorý z tvarov vety je pri vykaní správny?
Pri vykaní je nutné používať druhú osobu plurálu celý čas, aby nám nevznikol hybrid, ktorý je, momentálne, pomerne rozšírenou chybou. Y sa na mäkké I mení len v prípade plurálu možného čísla mužského rodu. Kým určitý slovesný tvar je pri vykaní vždy v množnom čísle, nominálne slovné druhy sú v jednotnom čísle, a preto sa nenechaj zmiasť.
Akú skupinu slov reprezentujú hromadné podstatné mená?
Hromadné podstatné mená (kolektíva), majú len tvary j. č., hoci označujú viac vecí rovnakého druhu. Tieto podstatné mená nemajú mn. č., a práve ním môžeme overiť ich správne zaradenie do tejto kategórie (napr. občianstvo = občania, lístie = listy). Podstatné mená, ktoré nemajú množné číslo a označujú látku bez ohľadu na jej množstvo sa nazývajú látkové podstatné mená.
Ktorý tvar tohto slova je gramaticky správny?
Gramaticky správny tvar slova je rúško, -a, -šok str., zried. i rúška, -y, -šok žen. r. bás. kus jemnej látky, ktorý niečo zahaľuje, pokrýva, prikrýva, ukrýva; z toho vyplýva, že rúška je básnické pomenovanie, no gramaticky správny tvar je rúško.
Článok bol pôvodne vydaný v novembri 2021.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Youtube.com, Jazykovaporadna.sme.sk, Kvizmajster.sk