Petrákovej model pozostáva zo vzájomne prepojených objektov, respektíve budov, v tvare okvetných lístkov, ktoré stoja na tykadlových plošinách, a všetky spolupracujú na zhromažďovaní plastových zvyškov z vodnej hladiny a ich premene na recyklovateľný materiál.
Prototyp tiež obsahuje výskumné a vzdelávacie centrum, ktoré zhromažďuje informácie o vodnom prostredí, skleník, v ktorom sa rastliny pestujú pomocou hydroponickej kultivácie, metódy pestovania rastlín bez pôdy iba pomocou vody, a priestory pre výskumníkov, informuje portál Calvert Journal.
Futuristický a sebestačný
Prototyp je koncipovaný tak, aby bol sebestačný, a aby sa mohol adaptovať na oceánske prostredie a ťažiť z neho. Budovy sú perforované, aby umožňovali vetru prechádzať stanicou, čo zvyšuje jej odolnosť voči silným oceánskym prúdom.
Objekt zároveň zhromažďuje vodu na zavlažovanie a využíva prílivovú a solárnu energiu. V skratke, je to najefektívnejšia samostatná architektonická štúdia všetkých čias a vo svete narobila riadny rozruch.
Stavba ešte v skutočnosti neexistuje, jedná sa len o návrh z dielne skúsenej architektky, ktorá sa zaoberá netradičnou formou dizajnu pre Zaha Hadid Architects, kde pôsobí na pozícii senior dizajnéra.
Svoje skúsenosti nazbierala v rôznych metropolách sveta, preto je jej rozhľad v trendoch a možnostiach skutočne rozsiahly.
zdroj: Lenka Petrakova/myportfolio „Aj keď ide o nevystavaný projekt, všetko, čo si jeden dokáže predstaviť, iný dokáže uskutočniť,“ hovorí Petráková.
„Verím, že dnes je ten správny čas predstaviť si čistejšiu a environmentálne udržateľnejšiu budúcnosť a spôsoby, ako ju dosiahnuť technickými, architektonickými a umeleckými výtvormi, aby sme ich mohli vytvoriť pre naše a lepšie zajtrajšky sveta.“zdroj: Lenka Petrakova/myportfolio
Petraková ďalej na svojom webe informuje, že budova nie je solitérom, ale súčasťou prostredia. „Princíp vzájomnej závislosti – vzťahy medzi vlastnosťami budov a prostredím – sú vzájomné. Plávajúca stanica reaguje na vonkajšie podnety a vyvíja sa na ich základe. Čistí oceán a obnovuje rovnováhu v morskom prostredí. Prírodné sily zároveň ovplyvňujú pohyb a umiestnenie staníc, ako aj vnútorné prostredie.“