Grandiózny úspech slovenskej architektúry. Slovenka navrhla plávajúcu stavbu, ktorá čistí oceány

  • Lenka Petraková nazvala svoj špeciálny architektonický projekt ôsmy kontinent
  • Plávajúci kvet predstavuje budúcnosť čistenia vôd
  • Lenka Petraková nazvala svoj špeciálny architektonický projekt ôsmy kontinent
  • Plávajúci kvet predstavuje budúcnosť čistenia vôd

Za jedinečné riešenie problému plastov v oceáne dostala Lenka Petráková najvyššie možné ocenenie Grand Prix Award za architektúru a morské inovácie od nadácie Jacquesa Rougerieho, ktorá sa sústredí hlavne na spájanie environmentálnych riešení, vedy a dizajnu.

Samostatná budova plávajúca na vode môže ľuďom pripomenúť viacero vecí, či už kvet alebo vrtuľu, pravdou však ostáva, že tento jedinečný 8. kontinent je niečo ako novodobé perpetum-mobile.

Plávajúc na vode

Stopy, ktoré zanecháva človek na Zemi, sú masívne, v niektorých prípadoch až nezvratné. Našťastie, šikovných ľudí, ktorí sú ochotní priložiť ruku k dielu a zvrátiť neželaný efekt našej činnosti, pribúda.

Jedným z nich je aj autorka plávajúceho morského kvetu, výskumnej stanice a zároveň lovcu neželaných plastov z oceánov.

„Niektoré oceány dnes, napriek tomu, že nikdy nevideli človeka, pociťujú účinky našich aktivít. Znečistenie morskými plastmi ovplyvnilo najmenej 267 živočíšnych druhov. Globálne sa ročne dostanú do oceánu milióny ton odpadu. Kvôli oceánskym prúdom sa tento plastový odpad zhromažďuje v konkrétnych oblastiach, jednou z nich je Great Pacific Garbage Patch (8. kontinent), ktorý je miestom pre navrhovanú plávajúcu stanicu zhromažďujúcu plastové zvyšky z povrchu vody,“ uvádza autorka na webe svoj projekt.

Petrákovej model pozostáva zo vzájomne prepojených objektov, respektíve budov, v tvare okvetných lístkov, ktoré stoja na tykadlových plošinách, a všetky spolupracujú na zhromažďovaní plastových zvyškov z vodnej hladiny a ich premene na recyklovateľný materiál.

Prototyp tiež obsahuje výskumné a vzdelávacie centrum, ktoré zhromažďuje informácie o vodnom prostredí, skleník, v ktorom sa rastliny pestujú pomocou hydroponickej kultivácie, metódy pestovania rastlín bez pôdy iba pomocou vody, a priestory pre výskumníkov, informuje portál Calvert Journal.

Futuristický a sebestačný

Prototyp je koncipovaný tak, aby bol sebestačný, a aby sa mohol adaptovať na oceánske prostredie a ťažiť z neho. Budovy sú perforované, aby umožňovali vetru prechádzať stanicou, čo zvyšuje jej odolnosť voči silným oceánskym prúdom.

Objekt zároveň zhromažďuje vodu na zavlažovanie a využíva prílivovú a solárnu energiu. V skratke, je to najefektívnejšia samostatná architektonická štúdia všetkých čias a vo svete narobila riadny rozruch.

Stavba ešte v skutočnosti neexistuje, jedná sa len o návrh z dielne skúsenej architektky, ktorá sa zaoberá netradičnou formou dizajnu pre Zaha Hadid Architects, kde pôsobí na pozícii senior dizajnéra.

Svoje skúsenosti nazbierala v rôznych metropolách sveta, preto je jej rozhľad v trendoch a možnostiach skutočne rozsiahly.

Lenka Petrakova, 8. svetadiel
zdroj: Lenka Petrakova/myportfolio
„Aj keď ide o nevystavaný projekt, všetko, čo si jeden dokáže predstaviť, iný dokáže uskutočniť,“ hovorí Petráková.

„Verím, že dnes je ten správny čas predstaviť si čistejšiu a environmentálne udržateľnejšiu budúcnosť a spôsoby, ako ju dosiahnuť technickými, architektonickými a umeleckými výtvormi, aby sme ich mohli vytvoriť pre naše a lepšie zajtrajšky sveta.“

Lenka Petrakova, 8. svetadiel
zdroj: Lenka Petrakova/myportfolio

Petraková ďalej na svojom webe informuje, že budova nie je solitérom, ale súčasťou prostredia. „Princíp vzájomnej závislosti – vzťahy medzi vlastnosťami budov a prostredím – sú vzájomné. Plávajúca stanica reaguje na vonkajšie podnety a vyvíja sa na ich základe. Čistí oceán a obnovuje rovnováhu v morskom prostredí. Prírodné sily zároveň ovplyvňujú pohyb a umiestnenie staníc, ako aj vnútorné prostredie.“

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: Calvert Journal, Petraková Lenka/myportfolio

Najnovšie videá

Trendové videá