Grape čaká po nešťastí na Pohode veľká zmena: Pád stanu im radikálne otočil pôvodné plány
- Na Pohode sa zrútil stan od spoločnosti Kayam
- Ide o stany, ktoré majú vydržať oveľa silnejší vietor, ako bol uplynulý víkend
- Využívajú ho aj na Grape
- Na Pohode sa zrútil stan od spoločnosti Kayam
- Ide o stany, ktoré majú vydržať oveľa silnejší vietor, ako bol uplynulý víkend
- Využívajú ho aj na Grape
Festival Grape má po padnutí stanu na Pohode pred sebou vážnu otázku. Ako vieme, obľúbený festival Pohoda sa cez víkend skončil predčasne. Spôsobila to silná búrka, ktorá pokorila jeden z hlavných stanov a stageov. Ten zavalil ľudí, záchranári na mieste ošetrovali viaceré osoby a 29 z nich transportovali do nemocníc.
Plachta zrúteného stanu Slovenskej sporiteľne sa pretrhla a situácia viedla k ukončeniu Pohody. Ako píše Denník N, stany od rovnakej značky pritom využíval aj na festivale Grape, ktorý sa začína 9. augusta.
Výrobca zrúteného stanu – britská firma Kayam – sama úplne nerozumie, čo sa vlastne na Pohode udialo. V roku 2019 totiž Grape na letisku v Piešťanoch ustál ešte silnejší vietor než ten, ktorý spôsobil piatkovú katastrofu v Trenčíne.
Grape používal stany od Kayamu od roku 2016. Výnimkou pôvodne nemal byť ani aktuálny ročník, no ako pre Denník N uviedol šéf festivalu Ján Trstenský, tentokrát ich britský dodávateľ nemôže poskytnúť.
Trstenský síce hovorí, že stany od Kayamu patria medzi tie najbezpečnejšie a aj drahšie oproti konkurencii. Po udalosti na Pohode sa však musí čakať, kým sa neuzavrie vyšetrovanie a nedospeje sa k záverom, prečo konštrukcia spadla. „My sme s tým aj počítali, kvôli bezpečnosti tiež chceme počkať na závery vyšetrovania. Teraz hľadáme náhradu,“ povedal Trstenský.
Majiteľ festivalu Michal Kaščák upozorňoval, že padnutý stan bol podľa jeho majiteľa dimenzovaný na zvládnutie vetra v rýchlosti 35 m/s. Na Pohode pritom v piatok namerali meteorológovia vietor „len“ rýchlosti 26 m/s. Situáciu momentálne vyšetruje polícia, privolaní znalci aj samotný majiteľ zrúteného stanu.
Organizátori pred blížiacou sa búrkou varovali o 19.00 hod. v piatok večer. Koncerty pokračovali približne do ôsmej. Smršť prišla pred pol deviatou.
Udalosti po Pohode
Po zrušení Pohody ostáva osud festivalu otázkou. Na podporu festivalu vznikla zbierka, ktorú nájdeš na webe Donio. Slováci za dva dni (od pondelka 15. júla) už vyzbierali takmer 100-tisíc eur.
Okrem toho sa známi umelci komik Fero Joke a tanečník Laci Strike vzdali nároku na honorár za svoje účinkovanie. Rovnako urobil aj spevák kapely Fallgrapp Jureš Líška. Chcú tak festival podporiť v ťažkej chvíli.
„Pohoda dáva do toho enormné úsilie a bolo o nás ako účinkujúcich super postarané. Festival bol krásne pripravený. Ich tím robí skvelú prácu,“ napísal Laci Strike na svojom účte na Instagrame.
Pohoda sa vlani stala najlepším stredne veľkým festivalom v Európe a získala ocenenie Best Medium Sized Festival, European Festival Awards. Tento rok skončila predčasne, k čomu sa vyjadril aj šéf festivalu Michal Kaščák. „Rozhodnutie ukončiť festival považujem za jediné správne,“ povedal.
„Zažili sme veľkú vlnu solidarity a spolupatričnosti, teraz je na nás, aby sme sa vyrovnali s následkami smršte,“ dodal s tým, že po silnej búrke sa rozhodli festival najskôr prerušiť, no keď si bližšie pozreli areál, nakoniec sa ho rozhodli predčasne ukončiť.
Hlavný lekár festivalu Pohoda Jaroslav Vidan informoval na tlačovej konferencii o tom, že v tesnej nadväznosti na pád stanu ošetrili 29 pacientov.
„Dvadsaťosem zranení bolo ľahkého rázu, väčšinou tržné rany, jedno zranenie bolo stredne ťažké, išlo o zlomeninu bedrového kĺbu,“ priblížil Vidan s tým, že tieto čísla sú jediné oficiálne. Štyroch pacientov previezli do nemocnice v Považskej Bystrici, 25 do Trenčína.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Denník N, Donio