Grécko vyhlásilo núdzový stav. Situácia je kritická, v oblasti sú stovky Slovákov
- Jednu z destinácií, ktorú vyhľadávajú Slováci, trápi nedostatok vody
- Spadlo tu o 30 % menej zrážok ako minulé roky
- Jednu z destinácií, ktorú vyhľadávajú Slováci, trápi nedostatok vody
- Spadlo tu o 30 % menej zrážok ako minulé roky
Grécko sužuje nepríjemný problém. Vážnym problémom čelí krajina v dôsledku nedostatku vody, píše jeden z gréckych portálov Eleftheros Typos. Destinácia bola donútená vyhlásiť núdzový stav.
Tieto komplikácie pripisujú menšiemu počtu zrážok a nárastu cestovného ruchu. Budúci mesiac sa očakáva ešte viac návštevníkov na gréckych ostrovoch, čo vyvoláva veľké obavy miestnych úradov aj vlády.
Dlhodobý nedostatok
Odborníci uviedli, že bol zaznamenaný pokles zrážok, ktorý predstavuje približne 30 % v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Situáciu s nedostatkom vody posilňuje aj nárast nových investícií – napríklad ubytovania s bazénmi, na ktoré sa minie priveľa vody. Portál informuje, že generálny sekretariát civilnej ochrany už vyhlásil stav núdze v 14 oblastiach. Medzi nimi je päť obcí na Kréte, Serifos, Sifnos, Leros, Poros, Spetses, obec Sami v Kefalónii, ako aj oblasti v Korinte, Alexandroupolise a Xanthi.
Ako vysvetlil pre Free Press meteorológ a riaditeľ výskumu Národného observatória v Aténach Kostas Lagouvardos, „s výnimkou niektorých oblastí v západnom Grécku, Epiruse a západnom Macedónsku sa dažde medzi októbrom a aprílom značne znížili. Tomu zodpovedá aj to, že nemali veľa snehu. Súvisí to preto, lebo keď sa sneh na jar topí, napája vodonosné vrstvy, a tak je to lepší spôsob zberu vody, ako keď veľa prší.“
Situácia na ostrovoch v období zvýšeného cestovného ruchu znamená v mnohých prípadoch bezohľadné využívanie vody. To vytvára tlak na už aj tak obmedzené zásoby. Podľa toho, čo povedal starosta Serifa, Konstantinos Revinthis, „v tejto fáze ešte nedošlo k prerušeniu dodávok vody, avšak zásoby vody sa míňajú pre zvýšený dopyt v dôsledku turizmu, takže nasledujúci mesiac bude prinajmenšom náročný.“
Starosta podľa portálu tvrdí, že nedostatok vody trápi Grécko už dlhodobo, konkrétne 20 rokov. V posledných rokoch je to však stále horšie, čoho výsledkom je aj núdzový stav.
Bazény a záhrady
A kam sa všetka voda stráca? Ďalší grécky portál Insider píše, že neprimerane veľa „vypijú“ bazény a záhrady. Kým väčšina spotrebovanej vody (86 %) sa týka poľnohospodárskeho sektora, každoročné straty vody v súkromných domoch a hoteloch nie sú zanedbateľné. Odvolávajú sa na údaje organizácie Save Paros. Tí hovoria o 1200 bazénoch na Parose, zatiaľ čo Lefkada má odhadom 1629 bazénov. Antiparos, malý ostrov, má zas toľko bazénov ako Ios, Sifnos a Serifos dohromady.
Na naplnenie súkromného bazéna je potrebných približne 150 metrov kubických ročne. Čísla nepustia, pri nedostatku vody ide až o prehnane vysoké číslo. Hoci podľa portálu v Grécku neexistujú oficiálne údaje o celkovom počte bazénov, odhaduje sa, že ich percentuálny podiel je v pomere k počtu obyvateľov vysoký. Je to tak z dôvodu hotelových jednotiek, problémom sú aj luxusné domy, najmä na ostrovoch, ktoré majú vybudované bazény bez povolenia, alebo ak aj boli vybudované legálne, neboli registrované.
Grécko nie je jedinou krajinou, ktorá obetuje tisíce litrov vody na zábavu či údržbu záhrad. Vo zvyšku Stredozemného mora sú čísla ešte alarmujúcejšie. Francúzsko sa zdá byť krajinou s najväčším počtom súkromných bazénov, ktoré dosahuje 3,4 milióna. Potom nasleduje Španielsko s 1,35 milióna bazénov, Nemecko s 830 000 a Taliansko s 513 000 bazénmi. Mnohé turistické mestá prijímajú mimoriadne opatrenia uprostred turistickej sezóny, pripomínajú.
Ministerstvo zakročí
Ministerstvo životného prostredia pracuje na riešení problému, ktorému čelia mnohé ostrovy, prostredníctvom odsoľovania v kombinácii s výrobou zelenej energie. Informoval o tom portál News Bomb.
Podľa ministra životného prostredia Theodorosa Skylakakisa plán, na ktorom ministerstvo pracuje, zahŕňa výstavbu hybridných jednotiek. Tie budú určené na výrobu elektrickej energie s veternými turbínami, fotovoltickými, prečerpávacími a odsoľovacími jednotkami, ktoré sa budú využívať na výrobu elektriny a sladkej vody na zásobovanie vodou a zavlažovanie.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Eleftheros Typos, Insider, News Bomb