Greta považuje svoj Aspergerov syndróm za superschopnosť. Títo miliardári sú živým príkladom, že to je pravda

  • Doteraz bola najznámejšou osobou s Aspergerovým syndrómom švédska aktivistka Greta Thunberg
  • V minulom týždni sa k nej pridal miliardár Elon Musk, ktorý v SNL priznal, že má Aspergerov syndróm
  • Musk nie je jediným miliardárom, ktorý má Aspergerov syndróm alebo inú formu neurodiverzity
  • Neurodiverzitu priznali aj miliardári Bill Gross, Richard Branson, Charles Schwab či Ingvar Kamprad
boháči
TASR/AP, Jae C. Hong, Press Trust of India, Claudio Bresciani
  • Doteraz bola najznámejšou osobou s Aspergerovým syndrómom švédska aktivistka Greta Thunberg
  • V minulom týždni sa k nej pridal miliardár Elon Musk, ktorý v SNL priznal, že má Aspergerov syndróm
  • Musk nie je jediným miliardárom, ktorý má Aspergerov syndróm alebo inú formu neurodiverzity
  • Neurodiverzitu priznali aj miliardári Bill Gross, Richard Branson, Charles Schwab či Ingvar Kamprad

Doteraz bola najznámejšou osobou s Aspergerovým syndrómom švédska aktivistka Greta Thunberg, ktorá ho označila za svoju superschopnosť. „V tejto spoločnosti je každý rovnaký. Každý si myslí to isté, tak si myslím, že byť iný je dar, ak si v autistickom spektre, tak si iný. Špeciálne v kríze ako táto musíme myslieť mimo rámca. Potrebujeme ľudí, ktorí myslia inak, ktorí pracujú inak môžu byť toho dobrým zdrojom,“ povedala Thunberg, keď hosťovala v Ellen Show. 

Elon Musk v televíznom vysielaní priznal Aspergerov syndróm. Trpel ním aj Albert Einstein

Teraz sa ukazuje, že slová Thunberg môžu byť pravdivé. Počas programu Saturday Last Night (SNL) na americkej stanici NBC, Elon Musk priznal, že trpí Aspergerovým syndróm. Musk, ktorý SNL hosťoval zároveň dodal, že sa sa cíti byť nepochopený.

„Viem, že niekedy hovorím alebo zverejňujem čudné veci, ale tak funguje môj mozog. Každému, koho som urazil, chcem len povedať, že som znovu objavil elektromobily a posielam ľudí v rakete na Mars. Mysleli ste si, že budem chillový, normálny týpek? “ cituje miliardára The Hollywood Reporter.

Forbes uvádza, že Musk zďaleka nie je jediný úspešný podnikateľ, ktorý má Aspergerov syndróm alebo inú formu neurodiverzity, ktorá zahŕňa aj dyslexiu, či ADHD.

Bill Gross

V roku 2019 Aspergerovým syndrómom priznal aj podnikateľ Bill Gross v rozhovore pre Bloomberg. Gross, ktorý podnikal s investíciami a fondmi, rovnako ako Thunberg verí, že práve jeho odlišnosť z neho spravila lepšieho investora. „Umožňuje vám sústrediť sa na dlhodobejšie veci bez toho, aby ste sa motali v detailoch,“ uviedol v rozhovore.

Grossov majetok Forbes odhadol na 1,5 miliardy amerických dolárov a pochádza z viacerých investičných firiem, no najznámejšou je Total Return Fund.

Richard Branson

Ďalší miliardár, Richard Branson, uviedol, že od detstva bojoval s dyslexiou. V 16-tich rokoch nakoniec opustil aj strednú školu. Dyslexiu považoval za hendikep. „Moji učitelia si mysleli, že som lenivý a hlúpy, a nemohol som držať krok alebo zapadnúť,“ cituje miliardára Independent.

Teraz si naopak nemyslí, že dyslexia je hendikep ale považuje ju za výhodu. „Nie je to nevýhoda, je to iba iný spôsob myslenia,“ uviedol pri spustení svojej charity. „V skutočnom svete sa moja dyslexia stala mojou obrovskou výhodou: pomohla mi kreatívne s hľadaním riešení tam, kde iní videli problémy.“

zdroj: TASR/AP, Chris Pizzello

Branson spustil charitu a osvetový program Made by Dyslexia, ktorý má pomáhať ľudom s dyslexiou.

Miliardár je známy hlavne kvôli svojej spoločnosti Virgin Group, ktorá ovláda viac ako 400 spoločností, medzi nimi napríklad leteckú spoločnosť Virgin Atlantic. Majetok Bransona ohodnotil časopis Forbes na 4,1 miliardy.

Charles Schwab

Miliardár Charles Schwab tiež trpí dyslexiou, ktorá mu spôsobovala celoživotné problémy. Cez základnú školu mu výrazne pomáhali komiksy, no na Stanforde mu komiksy už nestačili. „Keď čítam, cítim, ako prevádzam napísaný kód na zvuky (ústami) skôr, ako ho dokážem spracovať,“ vysvetlil Schwab pre Stanford Magazine. Dyslexia pritom patrí medzi najbežnejšie poruchy učenia.

Jeho finančná firma Charles Schwab Corporation, patrí medzi najväčšie v USA. Pobočky má aj v iných častiach sveta. Spoločnosť sa zaoberá bankovníctvom, komerčným bankovníctvom, obchodovaním, čí správu majetku. Forbes odhadol Schwabov majetok na 11,4 miliárd dolárov.

Ingvar Kamprad

Ďalším miliardárom, ktorý trpel dyslexiou bol zakladateľ IKEA Ingvar Kamprad. Napriek dyslexii sa mu v škole darilo a podnikať začal už ako malý chlapec. Dyslexia mu sťažovala inventarizáciu položiek, preto vymyslel systém pomenovania rôznych druhov výrobkov, uvádza Quartz. Napríklad posteľný textil nazýva po rastlinách.

zdroj: TASR/AP, Claudio Bresciani

Kamprad figuroval v rebríčku najbohatších ľudí v rokoch 2005 až 2010, keď Forbes odhadoval jeho majetok na 28 miliárd dolárov. Zakladateľ IKEY umrel v roku 2018 ako 91-ročný.

Neurodiverzita sa nevyhýba ani celebritám 

Okrem miliardárov trpí neurodiverzitou množstvo známych osobností. Podľa portálu Journal IMSE dyslexiou trpí speváčka Cher, herečka Keira Knightley, zabávačka a herečka Whoopi Goldberg, režisér Steven Spielberg, či moderátor CNN Anderson Cooper.

ADHD alebo hyperaktivitu diagnostikovali spevákovi Kurtovi Cobainovi a aj jeho žene speváčke Courtney Love, spevákovi Justinovi Bieberovi, podnikateľke Paris Hilton, herečke Michelle Rodriguez či spevákovi Adamovi Levineovi.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: The Hollywood Reporter, Forbes, Bloomberg, Forbes, Independent, Forbes, Stanford Magazine, Forbes, Quartz, Forbes, Journal IMS

Najnovšie videá

Trendové videá