Greta sa pomstila Trumpovi a Simpsonovcom vyšla predpoveď. 5 momentov z inaugurácie, o ktorých hovorí celý svet
- Inaugurácia nového amerického prezidenta Joea Bidena nepriniesla len novú administratívu
- Výnimočná bola v mnohých ohľadoch
- Okrem samotnej inaugurácie sa ľudom do pamäte vryjú aj zaujímavé momenty, ktoré sa stali virálnymi
- Nechýba medzi nimi útok Grety na Trumpa či predpoveď Simpsonovcov
- Inaugurácia nového amerického prezidenta Joea Bidena nepriniesla len novú administratívu
- Výnimočná bola v mnohých ohľadoch
- Okrem samotnej inaugurácie sa ľudom do pamäte vryjú aj zaujímavé momenty, ktoré sa stali virálnymi
- Nechýba medzi nimi útok Grety na Trumpa či predpoveď Simpsonovcov
Inaugurácia nového amerického prezidenta Joea Bidena nepriniesla len novú administratívu. Výnimočná bola v mnohých ohľadoch. Okrem toho, že to bola najstráženejšia inaugurácia, chýbal aj tradičný dav divákov.
Prejav prezident Bidena, ktorý vyzýval na zjednotenie národa a ukončenie „necivilnej vojny“, bol podľa komentátorov aj politikov naprieč stranami tým, čo Spojené štáty práve potrebujú. Moderátor Fox News Chris Wallace ho nazval najlepším prejavom od roku 1961, vtedy mal prejav John F. Kennedy. Fox News je pritom televízia spojená s republikánmi, ktorá výrazne podporovala Donalda Trumpa.
Okrem samotnej inaugurácie sa ľudom do pamäte vryjú aj zaujímavé momenty z dňa inaugurácie, ktoré sa stali virálnymi na sociálnych sieťach.
1. Greta sa opäť pustila do Trumpa
Spor mladej švédskej aktivistky Grety Thunberg s bývalým prezidentom Donaldom Trumpom je veľmi známy. Trump odstúpil od Parížskej klimatickej dohody aj napriek naliehaniu svojej dcéry Ivanky, nech tak nerobí. Gretu zachytili kamery, ako na neho zazerala na Konferencii OSN.
Trump nepremárnil príležitosť a do Grety si rypol. „Vyzerá ako veľmi šťastné mladé dievča, ktoré sa teší na svetlú a úžasnú budúcnosť,“ napísal bývalý prezident na Twitteri. „To je fajn vidieť!“
Teraz mu to Greta vrátila jeho vlastnými slovami v tweete, ku ktorému pripojila fotografiu Trumpa opúšťajúceho Biely dom. „Vyzerá ako veľmi šťastný starý muž, ktorý sa teší na svetlú a úžasnú budúcnosť. To je fajn vidieť!“
Greta si do Trumpa nerypla prvýkrát. Rovnako sa mu „vrátila“ jeho vlastné slová aj po voľbách, keď začal tvrdiť, že voľby boli zmanipulované a podvodné v prospech Bidena a on v skutočnosti vyhral.
„Je to také smiešne. Donald musí popracovať na svojom probléme so zvládaním hnevu, potom ísť s kamošom na staromódny dobrý film! Upokoj sa Donald, pokoj!“ Presne tie isté slová jej adresoval Trump na konferencii OSN, kde sa rozplakala.
2. Predpovedali Simpsonovci inauguráciu Kamaly Harris?
Fanúšikovia Simpsonovcov si myslia, že seriál úspešne predpovedal inauguračný outfit Kamaly Harris, informuje Independent. V epizóde „Bart to the Future“ vysielanej v roku 2000 je dospelá Lisa Simpson vykreslená ako budúca prezidentka USA. Zvolená je po Trumpovi. Lisa tvrdí, že jej administratíva po ňom zdedila „dosť veľkú krízu“.
Harris zložila prísahu ako viceprezidentka Joea Bidena, bola oblečená vo fialovom saku. Ako doplnok si vzala perlový náhrdelník. V epizóde „Bart to the Future“ má Lisa na sebe fialové sako a perlový náhrdelník, dokonca aj podobné náušnice ako súčasná viceprezidentka.
Či už predpovedali Simpsonovci realitu alebo nie, faktom zostáva, že viceprezidentka si nezvolila fialovú farbu náhodne. Fialová farba vzniká spojením modrej a červenej farby, ktoré tradične reprezentujú Demokratickú a Republikánsku stranu.
Fialová farba je tak symbolom jednoty, prekonania rozdielov a nadstraníckosti. Na inaugurácií mali fialové oblečenie aj Hillary Clinton, Michelle Obama aj senátorka Elizabeth Warren (Massachusetts).
Hillary Clinton po prehre v prezidentských voľbách v roku 2016 mala prejav, na ktorom mala taktiež oblečené fialové sako ako symbol jednoty, čím jasne vyslala signál, že nastal čas zjednotenia.
3. Trumpov list
Donald Trump síce porušil tradíciu trvajúcu desaťročia, keď sa nezúčastnil Bidenovej inaugurácie, no ďalšiu tradíciu v podobe listu zachoval. Odchádzajúci prezident zanecháva prichádzajúcemu prezidentovi ručne písaný list, kde mu väčšinou praje všetko dobré.
Obsah Trumpovho listu zatiaľ nie je známy. Biden prezradil, že išlo o veľkorysý list. „Pretože to bolo súkromné, nebudem o tom hovoriť, kým sa s ním neporozprávam. Ale bolo to veľkorysé,“ uviedol prezident.
Ľudia si ale na sociálnych sieťach uťahujú, že mu v skutočnosti napísal, že voľby boli podvod a on vyhral. Ďalší zas špekulujú, či ten list vôbec napísal on a nie Ivanka alebo niekto z jeho tímu.
4. Oblečenie Bernieho Sandersa
Veľkú pozornosť vzbudil aj senátor z Vermontu Bernie Sanders, ktorý s Bidenom aj Hillary Clinton súperil o demokratickú prezidentskú nomináciu. Sanders prišiel na inauguráciu oblečený netradične. Senátor mal oblečenú zimnú bundu a štrikované rukavice a na niektorých snímkach sedí osamotený na stoličke.
Niektorí používatelia sociálnych sieti napísali, že vyzerá ako opustený bezdomovec. Ďalší sa ho zastávali, keďže vo Washingtone D.C. bolo veľmi chladné počasie.
Sanders sa podľa the Hill tiež bránil, že išlo o chladné počasie. „Vo Vermonte vieme niečo o chlade,“ uviedol Sanders v rozhovore pre Gayle King z CBS News po inaugurácii „A móda nás až tak neznepokojuje.“
Kreatívni používatelia internetu už stihli senátorovu fotku zaradiť do rôznych pozadí.
5. Príspevok netere Kamaly Harris Meeny sa stal znovu virálnym
Kamala Harris má veľmi blízky vzťah so svojou neterou Meenou Harris, ktorá je zároveň aj spisovateľkou a aktivistkou. Meena má dve štvorročné dcéry, ktoré zbožňujú Kamalu. Po tom, ako americké média pripísali víťazstvo Bidenovi a Harris, Meenine dcéry kričali, že aj čierne dievčatá môžu byť prezidentky.
Teraz sa Meena aj so svojimi dcérami zúčastnila inaugurácie historicky prvej viceprezidentky. Jedna z nich si vyprosila stretnutie s Hillary Clinton. Ich spoločná fotka sa stala virálnou. Na Meeninom Twitterovom profile má 323-tisíc lajkov a na profile Hillary Clinton má 244-tisíc lajkov.
Mnohé ženy práve Hillary Clinton poďakovali, že pomohla vydláždiť cestu pre Kamalu Harris a rozbiť tak pomyselný sklenený strop, ktorý ženám bráni v dosahovaní vysokých funkcií. Práve Clinton sa stala pre mnohé generácie žien po celom svete vzorom.
Zdroje: Independent, the Hill