Greta Thunberg odmietla enviromentálne ocenenie aj finančnú odmenu. Poukázala na pokrytectvo severských štátov

  • Aktivistka Greta Thunberg získala enviromentálne ocenenie od Severskej rady
  • Spolu s ním mala dostať aj finančnú odmenu vo výške 46-tisíc eur
Greta Thunberg (Wikimedia, Anders Hellberg)
Greta Thunberg (Wikimedia, Anders Hellberg)
  • Aktivistka Greta Thunberg získala enviromentálne ocenenie od Severskej rady
  • Spolu s ním mala dostať aj finančnú odmenu vo výške 46-tisíc eur

Greta Thunberg je známou švédskou ekoaktivistkou, ktorá založila hnutie Fridays For Future. Ako uviedla mladá aktivistka na svojom Instaragme, medzinárodná organizácia Severská rada sa rozhodla udeliť jej enviromentálne ocenenie a finančnú odmenu v hodnote 46-tisíc eur. Greta Thunberg však toto ocenenie, ako aj peniaze s ním spojené, odmietla.

Ako dôvod uviedla to, že jej cieľom je, aby si klimatické problémy začali uvedomovať hlavne politici a vlády zodpovedné za tvorbu zákonov na ochranu životného prostredia. Stále však vníma ich ľahostajnosť a neochotu veci meniť. Vo svojom instagramovom príspevku, v ktorom vysvetlila, prečo si ocenenie neprevezme, naráža hlavne na pokrytectvo severských štátov. Hoci osveta okolo ekológie a klimatickej zmeny je tu pomerne veľká, realita vyzerá úplne inak. V samotnom Švédsku ľudia podľa WWF žijú tak, akoby mali k dispozícii štyri takéto planéty Zeme.

https://www.instagram.com/p/B4Ns7PQpE5C/

BBC predstavilo výskum Svetového fond na ochranu prírody, v ktorom odborníci skúmali aj to, ako sa k životnému prostrediu stavajú jednotlivci. Obyvatelia Švédska pritom patria medzi 10 najhorších znečisťovateľov prírody. Ich ekologická stopa je podobná s tou obyvateľov USA či Kanady.

„Napríklad v Nórsku vydala vláda rekordný počet povolení na hľadanie ropných ložísk a ložísk zemného plynu. Od novootvoreného ropného poľa ‚Johan Sverdrup’ sa očakáva, že bude produkovať ropu a zemný plyn ešte najbližších 50 rokov. Toľko ropy a zemného plynu vyprodukuje 1,3 tony emisií CO2. Priepasť medzi tým, čo hovoria vedci o tom, čo by sme mali urobiť, aby sme udržali otepľovanie pod 1,5 až 2 stupňami Celzia a politikou severských krajín je gigantická,“ hovorí Greta.

Ďalej sa vyjadrila aj k tomu, že podľa Parížskej dohody by mali na ochranu životného prostredia najviac prispievať najbohatšie krajiny sveta, medzi ktoré severské štáty patria. Podľa Grety však naplno nespĺňajú svoju úlohu.

Zdroj: Instagram Greta Thunberg, BBC

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá