Greta Thunbergová pozná svoj trest za neuposlúchnutie polície: Tvrdí, že konala „z nutnosti“
- Thunbergová dostala za neuposlúchnutie polície pokutu
- Odmietla obvinenie, že spáchala trestný čin
- Thunbergová dostala za neuposlúchnutie polície pokutu
- Odmietla obvinenie, že spáchala trestný čin
Švédsky súd v pondelok odsúdil klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú za neuposlúchnutie policajných príkazov na zhromaždení vo švédskom meste Malmö a dal jej pokutu. Informoval o tom fotograf tlačovej agentúry AFP, prítomný v súdnej sieni.
Švédska klimatická aktivistka Thunbergová na okresnom súde v Malmö priznala, že minulý mesiac na zhromaždení neuposlúchla policajné príkazy, aby sa presunula inde. Odmietla však obvinenie, že spáchala trestný čin. Aktivistka argumentovala, že konala z nutnosti, pretože si to „vyžaduje klimatická kríza“.
„Je správne, že som bola v ten deň na tom mieste, a je správne, že som dostala príkaz, ktorý som neuposlúchla, ale odmietam spáchanie trestného činu,“ uviedla Thunbergová.
Sudca však vyhlásil, že napriek tomu sa musí za svoj čin zodpovedať a dal jej pokutu 1500 švédskych korún (130 eur) plus ďalších 1 000 korún (87 eur) určených do švédskeho fondu pre obete zločinov.
Thunbergová na Ukrajine
Do ukrajinskej metropoly Kyjev pricestovali ešte vo štvrtok (29. júna) členovia Medzinárodnej pracovnej skupiny pre ekologické dôsledky vojny, ktorí vyhodnotia vplyv bojov na Ukrajine na životné prostredie. Je medzi nimi aj švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová, informuje agentúry DPA.
„Potrebujeme vašu odbornú pomoc,“ uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý ich v ukrajinskej metropole prijal. Poukázal najmä na rozsiahle škody, ktoré začiatkom júna spôsobilo zničenie Kachovskej priehrady a následné rozsiahle záplavy v juhoukrajinskej Chersonskej oblasti.
„Nemyslím si, že reakcia sveta na túto ekocídu bola dostatočná. Nemyslím si ani to, že akákoľvek reakcia by mohla byť dostatočná. Pretože jednoducho neexistujú slová, ktorými by sa táto brutalita dala opísať,“ uviedla podľa ukrajinských médií Thunbergová.
Zelenskyj členov skupiny informoval aj o problémoch so zásobovaním pitnou a úžitkovou vodou v Chersone a v priľahlej Mykolajivskej oblasti. Postihnutý je aj sektor poľnohospodárstva a biodiverzita regiónu.
V pracovnej skupine sú okrem Thunbergovej aj bývalá švédska vicepremiérka Margot Wallströmová, írska exprezidentka Mary Robinsonová a podpredsedníčka Európskeho parlamentu Heidi Hautalová, pochádzajúca z Fínska.
Výsledky práce skupiny majú prispieť k úsiliu prinútiť Rusko, aby kompenzovalo škody, ktoré počas viac než 16 mesiacov trvajúcej invázie spôsobilo na Ukrajine.
Žaloba na Švédsko
Stovky klimatických aktivistov, vrátane Thunbergovej, podali ešte minulý rok žalobu na Švédsko pre jeho nedostatočné kroky v oblasti klímy. Viac ako 600 mladých ľudí vo veku do 26 rokov sa podpísalo pod 87-stranový dokument, ktorý je základom žaloby podanej na okresnom súde v Štokholme.
Chcú, aby súd rozhodol, či krajina svojou klimatickou politikou porušila ľudské práva jej občanov.
„Švédsko nikdy nepristupovalo ku klimatickej kríze ako ku kríze,“ vyjadril sa Anton Foley, hovorca iniciatívy Aurora, ktorá pripravila a podala žalobu. „Švédsko zlyháva vo svojej zodpovednosti a porušuje zákon,“ dodal.
Ďalšia aktivistka Ida Edlingová uviedla, že Švédsko „uplatňuje klimatickú politiku, o ktorej je podľa výskumu jasné, že prispeje ku klimatickej katastrofe v budúcnosti“.
Švédsky parlament v roku 2017 rozhodol, že do roku 2045 má krajina mať nulové čisté emisie skleníkových plynov a má mať 100-percentne obnoviteľnú energiu.
Vysielateľ TV4 informoval, že vláda žalobu odmietla komentovať.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR