Greta v otvorenom liste: O klimatické zmeny sa európski lídri nezaujímajú tak, ako o koronu
- Švédská klimatická aktivistka Greta Thunberg zverejnila otvorený list európskym lídrom pred samitom EÚ
- V liste obviňuje politikov, že klimatickú krízu nikdy nepovažovali za krízu ako je to pri pandémii vírusu COVID-19
- Kroky, ktoré doteraz podnikla EÚ, sú podľa nej nedostatočné, list podpísali umelci, vedci, aktivisti a občania po celom svete
- Švédská klimatická aktivistka Greta Thunberg zverejnila otvorený list európskym lídrom pred samitom EÚ
- V liste obviňuje politikov, že klimatickú krízu nikdy nepovažovali za krízu ako je to pri pandémii vírusu COVID-19
- Kroky, ktoré doteraz podnikla EÚ, sú podľa nej nedostatočné, list podpísali umelci, vedci, aktivisti a občania po celom svete
Klimatická aktivistka Greta Thunberg zverejnila otvorený list, v ktorom vyzýva európskych lídrov na zvýšené úsilie v oblasti klimatickej zmeny. „Hodiny tikajú. Robiť maximum už nestačí. Teraz musíte urobiť zdanlivo nemožné,“ uviedla Thunberg v liste. List bol zverejnený pred samitom Európskej únie.
Mladá aktivistka vyčíta politickým lídrom, že klimatickú krízu nikdy nebrali ako krízu v porovnaní zo zdravotnou krízou pandémie vírusu COVID-19. Švédska aktivistka kritizuje aj európsku stratégiu Green Deal, ktorá ráta s postupným znižovaním emisií až na dosiahnutie nulových emisií v roku 2050.
Podľa Thunberg je tento plán nedostatočný, lebo sa jedná hlavne o uhlíkové emisie a neberie do úvahy aj iné faktory ovplyvňujúce klimatickú zmenu, ako napríklad otepľovanie ovzdušia zapríčinené toxickým znečistením ovzdušia. Obmedzenie uhlíka má podľa nej len 50 percentnú šancu na obmedzenie otepľovania do 1,5 stupňa, čo je ciel Parížskej klimatickej dohody.
Thunberg preto žiada zastavenie investícií do prieskumu a ťažby fosílnych palív a okamžité zastavenie dotácií na fosílne palivá a zahrnutie emisií z leteckej a lodnej dopravy do plánov, tiež ochranu demokracie, navrhnutie politiky v oblasti klímy, ktoré chránia pracovníkov a najzraniteľnejších a znižujú všetky formy nerovnosti: hospodársku, rasovú a rodovú. Zároveň sa vážne zaoberať klimatickou krízou, ako sa teraz svet zaoberá koronakrízou.
Klimatická spravodlivosť súvisí so sociálnou a rasovou
V liste sa aktivistka vyjadrila aj k rasovým nepokojom, ktoré sa objavili po celom svete po smrti Georga Floyda.
„Klimatickú a environmentálnu spravodlivosť nie je možné dosiahnuť, pokiaľ budeme naďalej ignorovať a odvracať pozornosť od sociálnych a rasových nerovností a útlaku, ktoré položili základy nášho moderného sveta. Boj za spravodlivosť a slušnosť je univerzálny. Či už ide o boj za sociálnu, rasovú, klimatickú alebo environmentálnu spravodlivosť, rodovú rovnosť, demokraciu, ľudské práva, práva domorodého obyvateľstva – LGBTQ – a zvierat, slobodu prejavu a tlače alebo boj za vyvážený, prosperujúci a fungujúci život podporujúci systém. Ak nemáme rovnosť, nemáme nič. Nemusíme si vyberať a rozdeľovať sa, ktorú krízu alebo problém by sme mali uprednostniť, pretože sú vzájomne prepojené,“ stojí v liste.
Okrem švédskej aktivistky sa na liste podieľali aj klimatickí aktivisti Luisa Neubauer, Anuna de Wever van der Heyden a Adélaïde Charlier. „Chápeme a veľmi dobre vieme, že svet je komplikovaný a že to, čo požadujeme, nemusí byť ľahké a zmeny potrebné na ochranu ľudstva sa môžu zdať veľmi nereálne. Je však oveľa nereálnejšie veriť, že naša spoločnosť by dokázala prežiť globálne otepľovanie, ku ktorému smerujeme, ako aj iné katastrofálne ekologické následky spojené s dnešným podnikaním,“ uviedli aktivisti.
Pod otvorený list sa podpísalo aj množstvo významných osobností z 50 krajín sveta, medzi ktorých patria umelci, vedci či aktivisti. Medzi najznámejšie mená patrí speváčka Billie Eilish, herec Leonardo DiCaprio alebo skupina Coldplay. List môžu podporiť aj občania, ktorým klimatická kríza nie je ľahostajná. Doteraz tak za ani nie deň učinilo vyše 50 tisíc ľudí.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: Climate Emergency Eu