Gretchen Salyer vyriešila večný problém rodičov. Vymyslela „Airbnb pre deti“
- Nedostatok starostlivosti o deti v Amerike sa počas pandémie ešte viac zhoršil
- Rodičia si môžu pomocou startupu June Care zarobiť
- Nedostatok starostlivosti o deti v Amerike sa počas pandémie ešte viac zhoršil
- Rodičia si môžu pomocou startupu June Care zarobiť
Startup June Care pomáha rodičom nájsť vhodnú starostlivosť pre ich deti. Deťom ponúknu starostlivosť rodičia, ktorí sú doma.
Portál Grow uvádza, že od spoločnosti Craft Ventures či od rôznych investorov, medzi ktorých patrí napríklad spoluzakladateľ Pinterestu Evan Sharp, spoločnosť v novembri 2021 získala 3,6 milióna dolárov.
Investori veria, že prístup zdieľanej ekonomiky môže zmierniť dlhodobý nedostatok starostlivosti o deti v Amerike, ktorý pandémia ešte viac zhoršila.
Startup bol spustený v americkom okrese Yolo, uvádza portál Daily Democrat. Zakladateľkou a generálnou riaditeľkou je Gretchen Salyer, ktorá je matka troch dievčat.
Princíp startupu funguje na tom, že rodičia, ktorí sú doma, môžu organizovať zábavné platené stretnutia pre ostatné deti, avšak požadovaný počet detí je jedno až dve.
„Keď sa dostávame z pandémie, chcem umožniť rovnakú prepojenú starostlivosť o deti pre ostatných rodičov kedykoľvek,“ uvádza Salyer v životopise na svojej webovej stránke.
Počiatky v pandémii
Na jar 2020 sa kvôli pandémii zatvorili školy a centrá dennej starostlivosti, píše portál CNBC. Gretchen Salyer sa náhle ocitla v úlohe učiteľky domácej školy pre svoje dcéry. Onedlho zistila, že rovnakým problémom čelia aj okolité rodiny.
Grow uvádza, že všetko začalo menšími výmenami starostlivosti o deti medzi priateľmi, ktoré organizovala Salyer. „Moja komunita a moji priatelia a susedia naozaj bojovali. Snažili sa pracovať z domu. Skúšali virtuálnu školu pre svojho škôlkara,“ vraví Salyer.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Po tom, čo v roku 2018 opustila prácu riaditeľky v Intuite, bola matkou v domácnosti na plný úväzok. Nečakala, že úspech z výmen ju privedie k novému podnikateľskému nápadu. Startup June Care oficiálne založila v máji 2021.
Nedostatok starostlivosti o deti
Centrum pre americký pokrok uvádza, že v roku 2018 žila polovica Američanov v oblastiach, kde bolo trikrát viac detí než licencovaných poskytovateľov starostlivosti.
Údaje Bureau of Labor Statistics uvádzajú, že počas pandémie sa situácia ešte viac zhoršila. V apríli 2020 prišla o prácu jedna tretina všetkých zamestnancov pracujúcich v službách dennej starostlivosti v dôsledku toho, že centrá starostlivosti o deti boli zatvorené.
Síce sa centrá snažia opäť zamestnať pracovníkov, náklady na starostlivosť sú pre mnohé rodiny finančne náročné.
Neúmerný počet žien opustilo počas pandémie svoju prácu, aby sa mohli starať o svoje deti. Hlavným cieľom June Care je zmierniť dané negatívne vplyvy.
Rodičom sa poskytuje flexibilná starostlivosť o deti na rozdiel od celodenného týždenného rozvrhu s dennou opatrovateľkou. Rodičia, ktorí sú kvôli starostlivosti o svoje deti doma, si môžu týmto spôsobom zarobiť.
„Využívame nedostatočne využívanú ponuku opatrovateľskej práce, ktorá sa deje v miliónoch domovov po celej krajine, a sprístupňujeme ju rodinám, ktoré hľadajú starostlivosť, a tým vytvárame dodatočné možností príjmu pre každého,“ hovorí Salyer.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
CNBC píše, že hostiteľskí rodičia si stanovujú vlastné sadzby. Podľa Salyer si v priemere účtujú 20 dolárov za hodinu, pričom samotný startup si berie servisný poplatok vo výške 7 %.
„Našou víziou v June Care je podpora mamičiek v ich najdôležitejšej práci. Prácou môže byť práca doma alebo práca mimo domu,“ dodáva.
Nečakaný úspech
Samotná zakladateľka June Care tvrdí, že ako 40-ročná mama troch detí mala pocit, že nezapadá do profilu typického podnikateľa. Počas získavania finančných prostriedkov mal startup len niekoľko stoviek používateľov a takmer žiadne príjmy.
Momentálne má platforma približne 5 000 členov, medzi ktorých patria hostitelia či žiadatelia o starostlivosť. Spoločnosť pôsobí len na území Kalifornie, avšak plánuje expandovať po celej krajine.
Investor June Care Brynn Putnam, ktorý je známy aj ako zakladateľ spoločnosti The Mirror, prirovnáva spoločnosť k Airbnb. Do spoločnosti investoval najmä preto, lebo kríza starostlivosti o deti v Amerike si vyžaduje inovatívne riešenie, píše Grow.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„V June Care vidím obrovský potenciál vďaka vysokej ponuke a dopytu na oboch stranách; od rodičov žijúcich v domácnosti, ktorí hľadajú spôsoby, ako si zarobiť, a od rodičov, ktorí hľadajú personalizovanejší a flexibilnejší prístup k starostlivosti o deti,“ dodáva.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Grow, Daily Democrat, CNBC