Gretu Thunberg pri zadržaní vynášali traja policajti. Rozbehla sa k okraju bane (VIDEO)
- Nemecká polícia zadržala aktivistku Gretu Thunberg
- Demonštrovala proti rozšíreniu uhoľnej bane
- Nemecká polícia zadržala aktivistku Gretu Thunberg
- Demonštrovala proti rozšíreniu uhoľnej bane
Známa klimatická aktivistka Greta Thunbergová sa objavila na proteste v Nemecku. Viacerých demonštrantov snažiacich sa zastaviť demoláciu opustenej dediny Lützerath zadržala polícia. Medzi nimi bola aj 20-ročná Thunbergová.
Dedina Lützerath stojí neďaleko uhoľnej bane Garzweiler 2. Obec nie je obývaná a Nemecko by ju pre to mohlo zrovnať so zemou v záujme rozšíriť baňu. Informujú o tom BBC a agentúra Reuters.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Aktivisti tvrdia, že kroky podnecujúce spaľovanie uhlia podkopávajú snahu Nemecka znižovať mieru jeho produkovaných emisií. Počas obnovenia baní Gerzweiler došlo aj k demontáži neďalekého veterného parku Keyenberg, informovali sme.
Záväzky vlády, kroky polície
Napriek tomu, že sa počas súčasných obáv z možného nedostatku energií plánuje rozširovanie bane, je nemecká vláda zaviazaná do roku 2038 uhlie postupne vyradiť. Na mieste dediny Lützerath sa nachádza forma uhlia známa ako „lignit“. Ide o najmladšie hnedé uhlie so zreteľne zachovanou štruktúrou dreva.
Podotýka sa, že lignit predstavuje najšpinavšiu formu uhlia. Bane Gerzweiler ročne vyprodukujú 25 miliónov ton lignitu iba v oblasti Lützerathu.
Organizátori protestu chceli preto s rozširovaním bane vyjadriť nesúhlas. Uviedli, že protestu sa zúčastnilo okolo 35-tisíc demonštrantov. Polícia však tvrdila, že mohlo ísť o približne 15-tisíc ľudí.
Zadržanie Thunbergovej
Nemecké policajné zložky potvrdili zadržanie viacerých a odstránenie všetkých aktivistov. Protestovalo sa počas posledného víkendu a zábery z nedele (15. 1.) ukázali aj zadržanú Thunbergovú.
Polícia objasnila, že Thunbergovú nezatkli. Neskôr ju už po kontrole totožnosti prepustili. Okrem mladej aktivistky zadržali aj istú Švédku. Tá sa totiž podľa mužov zákona „rútila smerom k rímse“ bane spolu so skupinou ďalších demonštrantov.
Poriadková polícia mala k dispozícii aj buldozéry. Aktivistov odstraňovala z budov dediny. Niektorí vydržali ukrytí v tuneli a na stromoch. Demonštrantov však neodradilo ani policajné čistenie obce a na mieste zostali až do utorka (17. 1.).
„Greta Thunbergová bola súčasťou skupiny aktivistov, ktorí sa rozbehli smerom k okraju bane. Následne však celú skupinu zastavili a spolu s ostatnými sme Thunbergovú vyniesli z oblasti bezprostredného nebezpečenstva, aby sme zistili ich totožnosť,“ povedal pre agentúru Reuters hovorca polície. Dodal, že jeden aktivista skočil do bane.
Thunbergovú odniesli traja policajti. Švédska klimatická aktivistka označila rozšírenie bane za „zradu súčasných a budúcich generácií“.
„Nemecko je jedným z najväčších znečisťovateľov na svete a musí byť brané na zodpovednosť,“ povedala.
Posledná zbúraná dedina
Bane Garzweiler s rozlohou 48 kilometrov štvorcových prevádzkuje energetický gigant RWE, ktorý tvrdí, že hnedé uhlie sa na mieste daného ložiska ťaží už viac ako 100 rokov. Navyše, práve RWE vlastní aj spomínanú dedinu Lützerath. Získala ju potom, ako sa z obce vysťahovali poslední ľudia.
Očakáva sa, že pôjde o poslednú obec zbúranú pre rozšírenie baní. Spoločnosť tvrdí, že uhlie pod dedinou je potrebné už túto zimu. Vláda v Nemecko zároveň uvádza, že rozšírenie bane musí podporiť, aby udržala krok s nemeckým dopytom po energiách po prerušení dodávok plynu z Ruska.
RWE koncom septembra pripustila, že tri z jej uhoľných blokov, ktoré boli doteraz iba v pohotovosti, sa v októbri vrátia na trh s elektrinou.
„Každý z troch hnedouhoľných blokov má výkon 300 megawattov (MW). Svojím nasadením prispievajú k posilneniu bezpečnosti dodávok v Nemecku počas energetickej krízy a k úspore zemného plynu pri výrobe elektriny,“ uviedla RWE v septembri 2022.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: BBC, Reuters, Instagram/BBC