Gröhling: Vianoce nie sú len o pohode. Exminister otvoril tému, ktorá je pre veľa Slovákov tabu

Branislav Gröhling v NRSR
TASR/Jaroslav Novák

Autor komentáru je poslanec Národnej rady a exminister školstva za stranu SaS.

Vianoce sú okrem sviatkov pokoja a radosti pre mnohých aj časom zhonu, stresu či ponurých myšlienok. Nie je to nič nezvyčajné. Zvláštne je, že sa to bojíme priznať a riešiť.

Gröhling: Keď nás nikto nepočúval

Iba nedávno školstvom otriaslo niekoľko prípadov agresie žiakov – sekera v škole, násilný útok, smrť dvoch mladých ľudí. Keď sme pri snahe zatvárať školy argumentovali aj duševným zdravím žiakov, nikto nás nepočúval.

Už vtedy som komunikoval s odborníkmi na psychológiu mládeže, ktorí hovorili, že ak vás dlhodobo zavrieme doma, podpíše sa to na psychike.

OK, ak ste žiak, asi nesúhlasíte. Možno vám vyhovovalo byť doma v pyžame, pri počítači a nemusieť cestovať do školy. Beriem. Ale nie každý má rovnaké podmienky či pokojnú domácnosť.

Do tohto ešte pridajme agresiu v politike a médiách. V škole vás učíme nešikanovať. A v telke vidíte najdôležitejšieho člena vlády, ktorý uráža kolegov, občanov, prezidentku a šikanuje celú krajinu. Taká toxická atmosféra sa odrazí na každom. Či ste mladý alebo dospelý.

Duševné ťažkosti aj u dospelých

A viete čo? Aj dospelí majú duševné ťažkosti. Keď sú rodičia podráždení, keď je učiteľ v strese, keď neprítomne pozeráme na televízor, len aby sme vypli. Všetci poznáme stres, nervy či neistotu. Málokedy si to ale priznáme.

Ešte menej si to priznajú mladí ľudia a výsledkom môže byť aj sekera v škole. Prečo dokážeme ísť k odborníkovi pri bolestiach hlavy, ale pri psychických problémoch už nie? Riešiť svoje duševné zdravie nie je hanbou.

Priznať si problém nie je hanba

Naopak. Ak si poviete: „Necítim sa dobre, potrebujem to s niekým riešiť“, urobili ste niečo, čo 90 % populácie nedokáže. Toto je odvaha, nie hanba. Hanbili by ste sa, ak by ste si zlomili nohu? Nie? Tak sa nemáte prečo hanbiť, ak máte duševné ťažkosti.

Naše telo nie je nezničiteľné. Ani naša myseľ nie je nezničiteľná. Môže sa pod veľkým tlakom zlomiť, podobne ako kosť. Preto je dôležité mať po ruke niekoho, s kým viete svoj problém vyriešiť.

Preto sme navrhovali, aby školy dostávali školských psychológov automaticky. Nie na to, aby riešili žiakov, ktorí niekoho napadnú sekerou. Ale aby tomu predchádzali.

Aby sa nič takéto ani nemuselo stať, dajme si teda spoločné predsavzatie do roku 2023: Starajme sa o svoje duševné zdravie aspoň tak, ako sa staráme o to fyzické. Prajem pokojné a ničím nerušené sviatky a veľa pohody do roku 2023.

P.S.: Ak zažívate problémy s duševným zdravím, kontaktujte nasledovné linky:

  • Ipčko.sk 0800 500 333
  • Linka dôvery Nezábudka 0800 800 566
  • Linka Detskej istoty 116 111
  • Linka Detskej dôvery 0907 401 749
  • Linka pomoci Chuť žiť 0800 221 080
  • Národná linka pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212
  • Národná linka na podporu duševného zdravia 0800 193 193

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre

Najnovšie videá

Trendové videá