Gröhling: Všetci stredoškoláci od zajtra prechádzajú na dištančné vyučovanie až do odvolania
- Sú známe nové opatrenia týkajúce sa školstva
- Platné sú od zajtrajšieho dňa - 12. októbra
- Richard Sulík informuje aj o možnom zatváraní reštaurácii, divadiel či fitness centier
- Sú známe nové opatrenia týkajúce sa školstva
- Platné sú od zajtrajšieho dňa - 12. októbra
- Richard Sulík informuje aj o možnom zatváraní reštaurácii, divadiel či fitness centier
Minister školstva Branislav Gröhling pred pár minútami informoval o nových opatreniach, ktoré sa týkajú školstva.
- deti do troch rokov nemusia nosiť rúška
- nosenie rúšok je však výrazne odporúčané deťom v materských školách, pre učiteľky sú povinné
- od zajtrajšieho dňa sú rúška povinné pre deti 1. stupňa
- pre deti na 2. stupni ostávajú rúška povinné
Materské školy budú otvorené a budú fungovať ako doteraz. Základné školy – 1. a 2. stupeň – výučba prebieha ako doteraz. Po vyučovaní na základných školách sa zakážu organizovať aktivity. Stravovacie zariadenia budú v školách fungovať bez obmedzenia. Stredné školy od zajtrajšieho dňa prechádzajú na dištančné vyučovanie až do odvolania.
Na školách budú uzavreté telocvične, zakázaná bude aj skupinová výučba na základných umeleckých školách. Gröhling podotkol, že zrušené budú aj plavecké kurzy, lyžiarske kurzy, exkurzie, výlety aj všetky ostatné mimoškolské aktivity.
Na storno poplatky za zrušené exkurzie či kurzy môžu podľa neho školy využiť príspevok z Ministerstva školstva za predpokladu, že zmluvu na exkurziu či kurz uzavrela škola do 30. septembra.
Šéf rezortu školstva zdôvodnil zatvorenie stredných škôl a ponechanie otvorených materských a základných škôl tým, že stredoškoláci majú vyššiu mieru mobility a tým pádom predstavujú väčšie riziko z hľadiska šírenia nákazy. Stredné školy podľa neho majú pripravenú dištančnú výučbu na dostatočne kvalitnej úrovni.
Zatváranie reštaurácii
Pred novinárov predstúpil aj Richard Sulík. Informoval o tom, že pandemická komisia navrhuje zatvoriť reštaurácie, fitness centrá a divadlá. SaS je proti zákazu navrhuje len prísne dodržiavanie hygienických opatrení.
Sulík upozorňuje, že nevieme koľko nakazených chodí do jednotlivých prevádzok. Vieme len o tom, že koronavírus sa šíri na svadobných hostinách.
Podľa ministra hospodárstva je to strieľanie od pásu a je to tvrdá rana pre slovenskú ekonomiku. Už na jar prišlo k veľkých škodám. Prevádzky sú na dne a tento zákaz ich môže podľa Sulíka zlikvidovať.
Boris Kollár: Absolútny lockdown nie je cestou pre Slovensko
Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár bude pri zavádzaní opatrení v boji s pandémiou stáť za vládou. Bude súhlasiť so všetkými opatreniami za predpokladu, že sa okamžite finančne podporia ľudia v najohrozenejších odvetviach. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Dodal, že tzv. absolútny lockdown nie je cestou pre Slovensko, nesúhlasí tiež s poskytovaním tzv. helikoptérových peňazí.
Sme rodina je proti tomu, aby sa zatvárala ekonomika, fabriky, od ktorých sme závislí. Kollár by nepristupoval k aplikovaniu helikoptérových peňazí, čo v praxi znamená, že by štát podporil plošne všetkých.
„Vtedy si z toho nazbiera aj ten, kto nepotrebuje,“ odôvodnil. Doplnil, že krajiny, ktoré tento princíp aplikovali, ho neskôr vyhodnotili ako nevhodné riešenie.
Ak sa budú zatvárať prevádzky, musia sa zároveň podľa neho vyplácať kompenzácie. „Som za to, aby sme okamžite identifikovali tie najväčšie problémy, tam nesmieme robiť obštrukcie,“ skonštatoval s tým, že ohrození ľudia nemôžu byť postavení pred byrokratickú záťaž pri žiadaní o pomoc. Kollár tiež dodal, že pokiaľ bude Sme rodina vo vláde, nedovolí, aby sa škrtali sociálne výhody.
Rezort zdravotníctva patrí OĽANO, preto sa Kollár nechcel vyjadrovať k tomu, či by mal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) odísť z funkcie. „Je nedôstojné, aby som začal kritizovať koaličného partnera, keď niečo budem mať, poviem to na koaličnej rade,“ doplnil.
Kollár tiež informoval, že v utorok (13. 10.) by mala byť mimoriadna schôdza parlamentu. Zvolať by ju mal pre výhrady Generálnej prokuratúry (GP) SR k opatreniam. „Určité výnosy, ktoré teraz pôjdu z pandemickej komisie alebo z ústredného krízového štábu, pani zastupujúca generálna prokurátorka napadla, spochybnila ich právnu relevanciu. Musíme zvolať schôdzu, aby sme toto jej podozrenie odstránili,“ priblížil s tým, že na schôdzi majú v skrátenom legislatívnom konaní prijať zákon, ktorý tento právny problém odstráni
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: TASR