Guvernér NBS Kažimír: Zaviesť na Slovensku euro bolo správne. Pravá ekonomická kríza ešte len príde
- Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír odpovedal na otázky nášho redaktora Romana Naništu, ktorý s ním prebral všetko dôležité a zaujímavé
- V rozhovore sa dozvieš napríklad to, aké kompetencie má NBS a či je pravda, že Slováci sú zadlžení „až po uši“
- Okrem toho Kažimír odpovedal na otázku, či by nebolo lepšie, keby sa Slovensko vrátilo späť k slovenskej korune
- Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír odpovedal na otázky nášho redaktora Romana Naništu, ktorý s ním prebral všetko dôležité a zaujímavé
- V rozhovore sa dozvieš napríklad to, aké kompetencie má NBS a či je pravda, že Slováci sú zadlžení „až po uši“
- Okrem toho Kažimír odpovedal na otázku, či by nebolo lepšie, keby sa Slovensko vrátilo späť k slovenskej korune
Peter Kažimír, v minulosti politik za politickú stranu Smer-SD, je v súčasnosti guvernérom Národnej banky Slovenska (NBS). V rozhovore s Romanom Naništom vysvetlil, že guvernéri sú šéfovia centrálnych bánk v Európe. Jednou z troch kompetencií NBS je tvorba menovej politiky, ktorá súvisí s výskumami, prognózami a prípravou pravidelných predikcií o tom, ako sa bude vyvíjať slovenská, európska i svetová ekonomika. Spolu s Ministerstvom financií sa Národná banka Slovenska podieľa na tvorbe zákona v menopolitickej oblasti.
Na margo tejto oblasti Kažimír spomenul aj finančnú gramotnosť. Slováci podľa jeho slov vo finančnej gramotnosti tápajú, čoho vinníkom je čiastočne práve štát. „Narábať s peniazmi je niekedy ako narábať so zbraňou – je ľahko požičať si, je ľahko zadlžiť sa, ale potom zložitejšie byť predmetom celoživotného splácania,“ skonštatoval Kažimír.
Napokon spomenul poslednú oblasť kompetencií, ktorá sa týka fyzického narábania s peniazmi. Pri platbe kartou údajne trvá deň, kým je táto platba pripísaná na účet konkrétnej osoby. Kažimír však dodal, že cieľom NBS je v budúcnosti urýchliť tento proces.
Legenda o málo zadlžených Slovákoch
V súvislosti s koronakrízou a súčasným vývojom situácie sme sa Kažimíra opýtali, prečo sú Slováci zadlžení a nemajú rezervu. Odpoveď bola prekvapivá, že tá pravá, väčšia ekonomická kríza ešte len príde. Zadlžovanie však nie je problém len Slovákov.
„Keď je dobre, ľudia si odkladajú menej a je to úplne prirodzený psychologický jav, že menej myslia na svoju budúcnosť, pretože majú pocit, že to blaho bude trvať večne,“ v skutočnosti to tak ale nie je, varuje Kažimír.
Kedysi, približne 10 až 15 rokov dozadu, kolovala o Slovákoch legenda, podľa ktorej boli málo zadlžení. Kažimír pripúšťa, že v minulosti sa ľudia zadlžovali menej a pristupovali k úverom oveľa opatrnejšie. Toto sa ale mení, pretože Slováci sú dnes schopní viac veriť v samých seba a vo svoje schopnosti.
Na Slovensku existuje veľká konkurencia medzi bankami, ktorých je vyše 20. Ide teda o voľný trh, na ktorom panuje voľná súťaž a niekedy medzi bankami prebieha doslova bratovraždený súboj, skonštatoval Kažimír. Podľa jeho slov sa koncentruje práve do úrokových sadzieb. Posledné roky až dodnes boli na Slovensku jedny z najnižších úrokových sadzieb na hypotéky v Európe. Tento stav však podľa Kažimíra nezodpovedá ekonomických fundamentom.
Banky už nepožičajú hocikomu
Úlohou NBS je tiež chrániť finančnú stabilitu a banky, aby nedali úver každému. Môže sa totiž ľahko stať, že klient nebude schopný splácať to, čo si požičal a banka príde o peniaze. Finančná stabilita slovenských bánk je stále veľmi dobrá, no aj napriek tomu NBS potrebuje držať bankám opraty.
Bavíme sa o reguláciách, ktoré zapríčinili sprísnenie podmienok na hypotéky. Kažimír vysvetľuje, že za posledných 10 rokov došlo k raketového nárastu zadlženosti. Medziročné nárasty v oblasti úverov boli dvojciferné, v niektoré roky dokonca cez 12, 13 percent. Európsky priemer bol v tom čase 5-percentný.
Podstatou zásahov a sprísnenia podmienok bola snaha prinútiť banky, aby boli pri požičiavaní prísnejšie. Úlohou banky je ohodnotiť tvoju schopnosť splácať peniaze, výšku príjmu, tvoje záväzky a to, či v domácnosti žiješ sám alebo s rodinou.
Pre NBS nastalo obdobie hmly
Základom tohto všetkého je podľa Kažimíra flexibilita a proticyklické opatrenia, ktoré idú proti ekonomickému cyklu – ak je ekonomika hore, NBS tlačí, aby banky menej požičiavali a zase naopak. Ide o takzvaný proticyklický vankúš, ktorý je „naplnený“ peniazmi. Na tieto peniaze banky nemôžu siahať, pričom ich hodnotu určuje práve NBS.
Pred koronakrízou bol tento vankúš na úrovni 1,5 percenta, pred dvomi týždňami ho NBS znížila na jedno percento. To znamená, že všetkým bankám dohromady uvoľnili 160 miliónov eur. Banky tak z týchto peňazí môžu Slovákom požičať asi miliardu úverov. Akonáhle je vo vankúši väčší obnos peňazí, zmenšuje sa kapitál bánk a ľudia si nemôžu požičiavať do takej miery, ako keď je vo vankúši menšia suma.
Priznal ale, že súčasné obdobie je pre nich obdobím hmly, pretože nevedia, ako sa v skutočnosti darí slovenským domácnostiam. Požiadali preto 1 000 domácností, aby im poskytovali informácie o tom, ako sa im po finančnej stránke darí. Na základe týchto údajov bude NBS reagovať v sprísňovaní podmienok na hypotéku.
K slovenskej korune sa pravdepodobne už nevrátime
Počas rozhovoru padla aj otázka, či by Slovákom nebolo lepšie, keby zanechali euro a vrátili sa späť k slovenskej korune. Podľa Kažimíra by išlo o jednoduché riešenie, ktoré nie je správne. Spomenul napríklad Mattea Salviniho, bývalého talianskeho vicepremiéra, ktorý požadoval, aby sa Taliani vrátili späť k talianskej lýre. Prehlasoval, že euro zbytočne zaťažuje ich krajinu. Taliani túto myšlienku zavrhli a verne ostali pri eure.
Kažimír je presvedčený o tom, že bolo správne zaviesť na Slovensku euro. Stalo sa tak uprostred veľkej hospodárskej krízy a keby sme to neurobili, dnes by sme už neboli v eurozóne. Kažimír to prirovnal k „chyteniu posledného vlaku“. Vďaka tomu, že sme v eurozóne, sme dosiahli vyšší ekonomický rast.
Okrem toho má euro výhody aj z hľadiska medzinárodného obchodu, pretože Slovensko je krajina závislá na exporte. Je pre nás teda veľkou výhodou mať spoločnú menu.
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory