Guvernéri centrálnych bánk G7 sa spolu s ministrami financií dohodli na zastropovaní cien ruskej ropy

  • Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk sa dohodli na zastropovaní cien ropy
  • Podobný krok očakáva aj Slovensko, rozhodnutie vlády je zatiaľ neznáme
Putin, ropa
TASR/Jaroslav Novák, TASR/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk sa dohodli na zastropovaní cien ropy
  • Podobný krok očakáva aj Slovensko, rozhodnutie vlády je zatiaľ neznáme

Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk G7 sa dohodli na zastropovaní cien ruskej ropy a ropných produktov, informuje Denník N. Presný mechanizmus pre teraz nie je známy a na detailoch sa ešte strany dohodnú.

Opatrenie má nadobudnúť účinnosť 5. decembra. Tento dátum sa však týka len surovej ropy.  Spracované ropné produkty budú zastropované až 5. februára budúceho roka. Sú to rovnaké dátumy, kedy v rámci sankčného balíka EÚ proti Rusku začnú platiť čiastočné embargá na dovoz ruskej ropy a ropných produktov do EÚ.

Rusko nesúhlasí

Bezprecedentný rast energií v dôsledku vojny na Ukrajine donútil Európsku úniu podnikať rázne kroky. Jedným z nich je aj zastropovanie cien energií. Čas na toto rozhodnutie prišiel podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej práve dnes.

Túto myšlienku predsedníčka vyslovila počas jej cesty do Nemecka, informuje český portál Echo24. Zároveň vyzvala k úsporám energií. Konkrétny plán by mal byť predstavený približne v polovici septembra.

Rozhodnutie o zastropovaní cien plynu pochádzajúceho z Ruska sa, takpovediac, nestretlo s pochopením u bývalého ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva. Ten uviedol, že ak plánovaný stav nastane, Rusko preruší dodávky plynu do Únie.

Ursula Von der Leyen
zdroj: SITA/AP Photo/Jean-Francois Badias

„V Európe jednoducho nebude žiadny ruský plyn,“ uviedol podľa Echa24 Medvedev na sociálnej sieti Telegram. Zastropovanie však aj napriek vyhrážkam Ruska začínajú mnohí považovať za nutnosť. Nárast cien je v súčasnosti na astronomickej úrovni a vo vzduchu stále visí riziko toho, že naďalej porastú.

V súčasnosti sa cena plynu pohybuje na úrovni 213 eur za megawatthodinu, pričom maximum dosiahla tesne po začiatku invázie na Ukrajinu.

Krátko po vpáde ruských vojsk sa jeho cena vyšplhala na 345 eur/MWh. Pre porovnanie, priemer ceny plynu bol pred rokom približne na úrovni 30 eur/MWh, dodáva Echo.

Ako to bude na Slovensku?

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR predložilo na rokovanie vlády súbor opatrení na riešenie vysokých cien energií. Rozdelené sú do troch kategórií, a to opatrenia pre domácnosti, priemysel a všeobecné úsporné opatrenia, informuje TASR.

O cenách energií a ich riešení rokovali ešte v stredu (31. 8.) zástupcovia jednotlivých rezortov okrem ministerstva financií. Predložený materiál je podľa štátneho tajomníka výsledkom týchto rokovaní. Súčasťou balíka má byť okrem iného aj zákon, ktorý umožní zastropovanie cien energií.

plynomer zobrazujúci spotrebu plynu v domácnosti
zdroj: TASR/DPA

Vychádza z toho, že keď nastane núdzový stav, ktorý nemusí byť spôsobený iba nedostatkom energií, ale aj tým, že elektrina alebo plyn sú prehnane drahé, sú automaticky nedostupné, takisto musia byť riešené ako nedostatkový tovar. Teda ak bude z tohto dôvodu vyhlásený núdzový stav, tak potom môžeme zastropovať aj túto oblasť a elektrina bude dostupná pre všetkých, domácnosti, podnikateľov, za rozumné ceny,“ povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. 

Zatiaľ rozhodnutie nepadlo

Piatkové rokovanie vlády neprinieslo definitívny výsledok. Tajomník ministerstva opäť potvrdil rozhodnutie o zastropovaní cien elektriny. Tá má ostať na súčasnej cene komodity, a teda približne 61 eur za megawatthodinu. Táto cena bude obmedzená len na 85 % spotreby referenčného roka 2020, informovali tvnoviny.

Galek taktiež uviedol, že cena plynu sa pre budúci rok zvýši o 30 % až 40 %. Takýto nárast ministerstvo vníma pozitívne, pretože na medzinárodnom trhu cena komodity stúpla až 15-násobne. Vláda chce takúto „úľavu“ zabezpečiť pomocou plynu, ktorý je držaný v zásobníkoch v Dolných Bojanoviciach, informuje Denník N.

Ten zmiešame s plynom, ktorý nakupujú obchodníci. Bez toho, aby sa museli zmeniť zmluvy, dodávatelia poskytnú tento lacnejší plyn domácnostiam,“ uviedol Galek po rokovaní vlády. „Počítame s navýšením o 30 až 40 percent. Cena komodity však na trhoch stúpla o 1 200 až 1 500 percent,“ dodal.

Vládna koalícia však zatiaľ žiadne nové materiály neschválila a rokovania tak budú pokračovať v pondelok 5. septembra o 10.00 h v priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Echo24, TASR, Denník N, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá