Gyimesi plánuje stretnutie s novým ministrom: Ten v minulosti kritizoval jeho cestu za Orbánom

  • György Gyimesi plánuje stretnutie s čerstvým ministrom zahraničia
  • Práve Rastislav Káčer je jedným z kritikov Gyimesiho cesty za Viktorom Orbánom
Gyorgy Gyimesi a Rastislav Káčer
TASR/Jaroslav Novák, TASR/Dano Veselský
  • György Gyimesi plánuje stretnutie s čerstvým ministrom zahraničia
  • Práve Rastislav Káčer je jedným z kritikov Gyimesiho cesty za Viktorom Orbánom

Dnes prezidentka Zuzana Čaputová po hromadnej demisii nominantov za SaS oficiálne vymenovala nových vládnych ministrov. Medzi nimi je aj ostrieľaný diplomat Rastislav Káčer, ktorý nahradí v ministerskom kresle Ivana Korčoka.

Ten pôsobil ako veľvyslanec v Budapešti, ale aj v Prahe. Niektoré Káčerove iniciatívy zrejme nie sú pochuti každému a koaličný poslanec OĽANO György Gyimesi už avizuje stretnutie s novopečeným šéfom rezortu diplomacie.

Čerstvý minister Gyimesiho v minulosti napríklad kritizoval za jeho zahraničnú cestu s Igorom Matovičom, počas ktorej rokovali s Viktorom Orbánom.

Gyimesi plánuje stretnutie so svojim kritikom

„Je protipólom toho, čo prezentujem a reprezentujem ja v hnutí OĽANO a v národnej rade a keďže je naším nominantom, tak sa s ním chcem stretnúť a porozprávať sa, ako budeme fungovať a ako si predstavuje ďalšie fungovanie na ministerstve zahraničných vecí. Bol by som veľmi nerád, ak by zdedil dedičstvo ministra Korčoka,“ povedal pre Startitup poslanec.

Práve Gyimesi bol v minulosti kritizovaný za niektoré jeho iniciatívy. Najmä za jeho stretnutie s maďarským ministrom zahraničia Péterom Szijjártom v Komárne, kde preberali aj tému dvojitého občianstva. Ivan Korčok tak následne proti Gyimesimu ostro vystúpil a obvinil ho, že svojim konaním porušil programové vyhlásenie vlády.

Diplomatické kruhy rozvírila aj ďalšia iniciatíva, a to kroky vtedajšieho premiéra Igora Matoviča, ktorý po boku práve s Gyimesim išiel rokovať o vakcíne Sputnik s maďarským predsedom vlády Viktorom Orbánom. 

„Navyše tak urobiť v hlavnom meste a v prítomnosti lídra krajiny, ktorá je silne kritizovaná pre vážne deficity v oblasti právneho štátu, je urážkou nielen slovenskej diplomacie, ale ponížením Slovenska a ohrozením jeho štátnych záujmov tým najhorším spôsobom,“ napísali v apríli minulého roku na margo netradičnej zahraničnej cesty viacerí diplomati v spoločnom stanovisku. Medzi kritikmi výletu bol aj Rastislav Káčer.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

Vyvesená dúhová vlajka

Káčera v čase svojho pôsobenia v Budapešti ostro kritizovali, keď na budove veľvyslanectva bola zavesená dúhová vlajka. Iniciatívu kritizoval vtedajší premiér Robert Fico či šéf parlamentu Andrej Danko. Káčera si na koberček zavolal aj vtedajší šéf diplomacie Miroslav Lajčák. Káčer argumentoval tým, že sa pripojil k iniciatíve ďalších 30 veľvyslanectiev.

Kurióznym je, že práve Gyimesi v súčasnosti „pečie“ s opozičným poslancom Tomášom Tarabom legislatívu, ktorá by zakazovala vyvesovať symboly hnutí či komunít propagujúcich sexuálnu orientáciu na budovách štátnych inštitúcií.

Gyimesi priznal, že stretnutie s Káčerom plánuje v najbližších dňoch a práve počas stretnutia chce zistiť, či budú vedieť spolu fungovať. „Vymieňali sme si nejaké názory cez médiá, ale čo ma najviac zaujíma, je jeho vzťah k Maďarsku. Strašne ma zaujíma, akým smerom chce viesť Slovenskú republiku v rámci V4, a zaujíma ma, samozrejme, aj jeho postoj k Maďarom žijúcim na Slovensku,“ opísal Gyimesi.

Kontaktovali sme aj samotný rezort diplomacie s otázkou, či ministra Gyimesi už kontaktoval a či bude súhlasiť so stretnutím, no do vydania článku ministerstvo nereagovalo.

Bezvýznamný poslanec OĽANO

S otázkou, či sa v rámci koaličných kruhov rysuje nový vnútropolitický konflikt, sme oslovili politológa Radoslava Štefančíka.

„Tak ako sa hovorilo o Ľubošovi Blahovi, že je vzdelaný za hranicou svojho intelektu, tak o Gyimesim sa dá povedať, že má väčšie sebavedomie ako schopnosti. V tomto prípade je pán Gyimesi človek, ktorý je predpokladom, aby nový konflikt vznikol, lebo si myslím, že maďarsko-slovenské pnutie nie je definitívne vyriešené, najmä z maďarskej strany,“ myslí si odborník.

Dodáva, že Gyimesi do takto napätých vzťahov ťahá ideologické vojny, ktoré sa podľa experta vytiahnu vždy vtedy, keď sa majú riešiť omnoho vážnejšie problémy.

„V tomto prípade to vnímam ako nešťastné správanie a vyjadrovanie sa jedného celkom bezvýznamného poslanca za OĽANO,“ podčiarkol Štefančík.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: TA3, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá