Gyimesi si udrel do LGBTI+: Z nenormálnosti sa stáva normálnosť a my sa máme hanbiť hovoriť
- V relácii Sobotné dialógy na stanici Rádio Slovensko vystúpili György Gyimesi a Juraj Krúpa
- Témami boli migračná kríza či LGBTI+ komunita
- V relácii Sobotné dialógy na stanici Rádio Slovensko vystúpili György Gyimesi a Juraj Krúpa
- Témami boli migračná kríza či LGBTI+ komunita
Nelegálni migranti, ich prevádzačstvo aj veľký rozruch okolo ich pobytu u nás. Práve toto bolo hlavnou témou v relácii Sobotné dialógy na stanici Rádio Slovensko, kde boli hosťami podpredseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet György Gyimesi (OĽANO) a predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (SaS).
Nelegálni migranti nemajú záujem zotrvať na Slovensku, ich cieľom je najmä Nemecko. MV SR sa usiluje postarať sa o nich počas ich pobytu na Slovensku, no zdôraznilo, že cieľom nie je dlhodobo ich tu ubytovať.
Sústredení sú najmä v stanovom mestečku v Kútoch. Česká strana ich na Slovensko vrátila nedávno bez dodržania readmisných dohôd. Problematike sa venujú odborníci zo Sekcie krízového riadenia, policajného zboru, migračného úradu, ale aj okresné úrady, samosprávy či neziskové organizácie a zástupcovia cirkvi.
Migračná kríza
Slovensko podľa Gyimesiho urobilo na čele s ministrom vnútra Romanom Mikulcom v rámci migračnej krízy všetko potrebné. „Problém migrácie nie je novým problémom a nie je to problémom tejto vlády a problémom Romana Mikulca. Tento problém tu máme už od roku 2015,“ tvrdí Gyimesi.
„Nie som vítač migrantov a nebudem ich tu očakávať s kvetinami,“ objasňuje Gyimesi, avšak náhodné hliadky na hraniciach nie sú podľa neho riešením. „Nechceme sťažovať život tých ľudí, ktorí žijú pri hraničných priechodoch,“ ozrejmil.
„Roman Mikulec ako vždy zaspal ďalšiu krízu,“ tvrdí Krúpa. Podľa neho je to iba obyčajný „komunikačný odroň“, ktorý vydáva signál nielen do Budapešti, ale aj prevádzačom.
Policajný prezident Štefan Hamran uviedol, že aj keby sme na hranice poslali celý policajný zbor, nepomohlo by to. Krúpa ďalej tvrdí, že vypomôcť by vedela aj Česká republika, ktorá svoju pomoc ponúkla, avšak Mikulec to odmietol. Gyimesi má na vec rozdielny pohľad.
„Krúpa sa snaží iba zaujať za každú cenu. On je teraz v SaS nový, tak sa snaží zapáčiť Sulíkovi,“ tvrdí Gyimesi, pričom apeluje na to, že Mikulec nie je za túto situáciu zodpovedný. Podpredseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet uviedol, že by sa v tomto malo skôr apelovať na Európsku úniu.
Krúpa sa ohradil slobodou vyjadrovania sa, pričom podľa neho máme množstvo dôkazov, že tu migračná kríza je. „Toto sú hry, ktoré tu hráme,“ tvrdí Krúpa, pričom uviedol, že bude hlasovať za odvolanie Mikulca z postu ministra vnútra.
Narušenie poriadkov
Na začiatku diskusie sa však hostia relácie ešte pred témou migračnej krízy vyjadrili aj k problematike LGBTI+, ktorá počas posledných týždňov bola na Slovensku číslom jedna.
Gyimesi sa v Sobotných dialógoch prezentuje ako člen napádanej väčšiny. Na otázku moderátorky, či by sa nehodila väčšia tolerancia práve voči komunite LGBTI+, poslanec odpovedal, že „tolerantní by mali byť progresivisti voči nám“. Presadzovanie zväzkov pre páry z komunity LGBTI+ označil za narušenie poriadkov, ktoré fungujú už tisíce rokov.
„Ak poviete, že manželstvo je jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy, nie je to homofóbne. Tu sa však už momentálne z nenormálnosti stáva normálnosť a naopak to, čo sa považovalo po tisícky rokov za normálne, tu sme už v takej situácii, že sa to máme hanbiť povedať, lebo s tým niekomu ubližujeme,“ vyjadril sa Gyimesi.
„Nie sme pokrokovou krajinou, nie sme krajinou otvorených myslí a hlavne snažíme sa brzdiť všetko cudzie,“ tvrdí Krúpa. „Máme tu ľudí, ktorí patria k inej sexuálnej menšine, ale my musíme vychádzať z toho, že všetci máme rovnaké práva,“ doplnil svoje vyjadrenie k LGBTI+ komunite.
Zdroje: Rádio Slovensko, TASR, SITA