Hacker, ktorý útočil na kataster, sa dostal aj k citlivým údajom občanov, potvrdil Hargaš

  • Útočník na kataster sa dostal k citlivým údajom občanov
  • Potvrdil to Ján Hargaš
Kataster v Bratislave
Kataster TASR/Martin Baumann
  • Útočník na kataster sa dostal k citlivým údajom občanov
  • Potvrdil to Ján Hargaš

Útočník na kataster sa dostal nielen k verejným, ale aj citlivým údajom občanov. Po rokovaní brannobezpečnostného výboru parlamentu to vo štvrtok uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR Ján Hargaš (PS). Vyzval vládu na informovanie verejnosti o tom, čo sa s ich citlivými dátami udialo, informuje TASR. 

„Kataster eviduje, ale nezverejňuje údaje ako rodné čísla, históriu vlastníctva nehnuteľností, cenu, za ktorú sa nehnuteľnosť predáva. To sú často kompletné rozhodnutia súdov, na základe ktorých kataster koná. Napríklad pri rozdeľovaní bezpodielového vlastníctva, vlastníctva manželov, v tom rozhodnutí sú aj citlivé údaje o starostlivosti o deti a výživné a podobne,“ uviedol Hargaš.

Útočník sa dostal k citlivým údajom

Ako doplnil, kataster eviduje oveľa viac veľmi citlivých informácií. „Môžeme povedať, že hekeri sa dostali až na úroveň dát, čiže mali prístup k dátam, ktoré zašifrovali,“ podotkol. Aktuálne podľa neho nie je možné garantovať, či útočníci časť týchto údajov stiahli, čiže či boli citlivé údaje občanov odcudzené a či môžu byť zneužité.

Poslanec NR SR Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ) skonštatoval, že všetky praktické dosahy kybernetického útoku na kataster musí riešiť štát. Najväčšie výhrady sa podľa jeho vyjadrení týkali komunikácie štátu o útoku, pretože zo začiatku Ministerstvo vnútra SR komunikovalo, že ide o nejakú bežnú údržbu systému, čo podľa neho následné udalosti vyvrátili.

Pracoviská katastrálnych odborov boli v uplynulých dňoch dočasne zatvorené pre rozsiahly kybernetický útok zo zahraničia. Ten zasiahol informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov.

Od pondelka (13. 1.) sa postupne obnovuje prevádzka na odboroch katastra. Šéf ÚGKK SR Juraj Celler vo štvrtok vyhlásil, že žiadny právny vzťah ani vlastníctvo nehnuteľností nebolo kybernetickým útokom na kataster dotknuté. Všetky právne vzťahy k nehnuteľnostiam na celom Slovensku boli obnovené so stavom k 3. januáru 2025.

Výpadky katastra

Ako sme ťa informovali v našom staršom článku, začiatkom nového roka 2025 na kataster zaútočili hackeri zo zahraničia. V tom čase to potvrdilo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.

Prípadom sa vtedy začala zaoberať polícia, Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). „Presnú kvalifikáciu skutku bude možné ustáliť až na základe vykonaných procesných úkonov. Bližšie informácie poskytneme hneď, ako to procesná situácia dovolí,“ uviedla polícia.  

Ministerstvo vnútra oznámilo, že služby katastra neboli v utorok 7. januára dostupné a v nasledujúcich dňoch mali pôvodne fungovať v obmedzenom režime.

Portál noviny.sk informoval, že od 16. januára 2025 začali fungovať katastre aj v mestách ako Vranov nad Topľou, Prievidza, Bytča, Martin, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Stropkov, Levoča a Humenné. Hlavné mesto je však v súčasnosti stále bez katastra.

Katastrálne služby by mali byť obnovené v priebehu niekoľkých týždňov. Toto tvrdenie vyplýva z vyjadrenia predsedu Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Richarda Glücka.

„Všetky zložky, ktoré sú zainteresované, robia všetko pre to, aby všetky systémy bežali čo najskôr. Dnes sa bavíme o tak vysokom objeme dát, že nie je ani správne to náhliť. Všetky dáta musia byť preverené a musia byť spustené až vtedy, keď bude na 100 percent zaistená všetka bezpečnosť a integrita týchto dát,“ informoval Glück.

V súčasnosti katastre fungujú v mestách:

Malacky, Skalica, Trnava, Nitra, Topoľčany, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Partizánske, Považská Bystrica, Prievidza, Krupina, Púchov, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Banská Štiavnica, Bytča, Banská Bystrica, Lučenec, Zvolen, Martin, Dolný Kubín, Žiar nad Hronom, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Bardejov, Kežmarok, Poprad, Prešov, Stará Ľubovňa, Svidník, Gelnica, Košice-okolie – Moldava nad Bodvou, Michalovce, Michalovce-Veľké Kapušany, Spišská Nová Ves, Stropkov, Levoča, Humenné, Sabinov, Medzilaborce a Vranov nad Topľou

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, noviny.sk, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá