Hackeri môžu sledovať každý tvoj krok. Stačí im na to vymoženosť, ktorú má väčšina smartfónov

  • Vedci z MIT zistili, že prelepiť si webkameru už nestačí
  • Hackeri ťa môžu poľahky sledovať aj cez senzor svetla
  • Výrobcom poskytli rady
hacker
Ilustračná fotografia Archív Canva
  • Vedci z MIT zistili, že prelepiť si webkameru už nestačí
  • Hackeri ťa môžu poľahky sledovať aj cez senzor svetla
  • Výrobcom poskytli rady

V novej štúdii, ktorú vypracovali výskumníci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT), bola odhalená potenciálna hrozba pre súkromie, ktorá by mohla ovplyvniť milióny používateľov smartfónov, tabletov a laptopov po celom svete. O zisteniach informuje portál Techradar.

Výskumníci v štúdii ukazujú, ako by hackeri mohli využívať senzory okolitého svetla v zariadeniach na získavanie informácií o používateľoch, podobne ako pri špehovaní prostredníctvom webkamier.

Mnoho ľudí sa už rozhodlo pre zakrytie svojich webkamier buď fyzicky páskou alebo pomocou doplnkov tretích strán. Nová štúdia však odhaľuje, že ani tieto opatrenia nemusia používateľov úplne chrániť pred určitými formami špionážneho softvéru. Senzory okolitého svetla sú ohrozené hackerskými útokmi.

Hackerom stačí málo

Senzor okolitého svetla je zariadenie, ktoré sleduje úroveň svetla v okolí a na základe toho dynamicky upravuje jas obrazovky. Táto technológia je dnes súčasťou väčšiny smart zariadení.

Keď sa napríklad používateľ nachádza na priamom slnku, jas obrazovky sa automaticky zvýši na maximum, zatiaľ čo v tmavších podmienkach sa zníži na minimum. To umožňuje, aby bol displej vždy optimálne viditeľný bez ohľadu na okolité svetelné podmienky a zároveň znižuje zaťaženie očí.

Tím MIT uskutočnil experimenty s použitím tableta Samsung Galaxy View2, veľkého dotykového tabletu s uhlopriečkou 17,3 palca, ktorý bol uvedený na trh v roku 2019. Konfigurácia jeho senzora okolitého svetla vedľa prednej kamery je však bežným usporiadaním používaným vo väčšine zariadení.

netflix na teblete
zdroj: Pixabay/yousafbhutta

Kombinovaním senzorov s aktívnym svetelným zdrojom z obrazovky zariadenia výskumníci dokázali rozpoznať polohu rúk obetí špehovania, ich gestá a dokonca detegovať prítomnosť ľudskej tváre.

Napriek tomu, že prístup k týmto informáciám predstavuje oveľa menšie riziko než plnohodnotné zorné pole, ktoré poskytuje webkamera, dvíhajú výskumníci varovný prst. Matematické algoritmy, technológia spracovania obrazu a umelá inteligencia by mohli hackerom pomôcť sledovať ľudí so znepokojivou presnosťou.

Výskumníci však používateľom neodporúčajú zakryť svetelné senzory podobným spôsobom ako webkamery. Technológia totiž výrazne prispieva k pohodlnému používaniu daného zariadenia a zároveň chráni oči jeho majiteľa. Namiesto toho odporučili výrobcom, aby znovu zvážili predvolené povolenia udeľované takýmto senzorom.

Tím MIT tiež poradil výrobcom, aby znížili rýchlosť senzorov, čím by sa riziká zmiernili bez negatívneho vplyvu na pohodlie používateľov. Senzory by tiež mohli byť zabudované do inej časti zariadenia, tak aby neboli otočené smerom k používateľovi.

Internet môže byť skutočne nebezpečné miesto

Prieskum z minulého roka realizovaný pre firmu Aliter Technologies odhalil, že každý piaty Slovák už čelil útokom hackerov, pričom deti sú ohrozené najviac. Vzdelávací internetový systém EDUNET zaznamenal až 800-tisíc kybernetických útokov mesačne.

Marek Madar z internetovej poradne IPčko upozorňuje, že v roku 2019 zaznamenali 2 875 konverzácií o samovražde, z ktorých 719 bolo spojených s online sexuálnym zneužívaním.

Zdroje: Techradar, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá