Hackli aj republikánov: Je to skúška prekračovania červených línií od Putina, myslia si odborníci. Tlak na Bidena rastie

  • Nebolo to tak dávno, čo dvaja najmocnejší muži sveta diskutovali o hackerských útokoch
  • Hackerské útoky boli jednou z ústredných tém samitu Biden - Putin. Biden mal varovať Putina pred prekročením červených línií
  • Niekoľko týždňov po samite sa objavili najväčšie hackerské útoky na svete. Hackli aj Národný výbor republikánov
  • Za hacknutím republikánov má stáť ruská rozviedka. Američania sa zhodujú, že ide o testovanie línií, tlak na Bidena stúpa
Putin Biden samit
TASR/AP, Denis Balibouse
  • Nebolo to tak dávno, čo dvaja najmocnejší muži sveta diskutovali o hackerských útokoch
  • Hackerské útoky boli jednou z ústredných tém samitu Biden - Putin. Biden mal varovať Putina pred prekročením červených línií
  • Niekoľko týždňov po samite sa objavili najväčšie hackerské útoky na svete. Hackli aj Národný výbor republikánov
  • Za hacknutím republikánov má stáť ruská rozviedka. Američania sa zhodujú, že ide o testovanie línií, tlak na Bidena stúpa

Kybernetická bezpečnosť a hackerské útoky, ktoré majú pochádzať z Ruska boli jednou z ústredných tém samitu amerického prezidenta Joea Bidena a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Putin označil dialóg za celkom konštruktívny. Biden mu mal jasne vysvetliť, čo bude nasledovať, ak prekročí „červené línie“

Biden mal Putina varovať, čo sa stane, ak Rusi prekročia „červené línie.“ Pričom sa obaja prezidenti zhodili na spoločnom boji proti kybernetickému zločinu. Na stretnutí mal Biden Putinovi predložiť zoznam 16 kritických sektorov americkej ekonomiky, ktoré by v prípade útoku vyvolali odpoveď. Nešpecifikoval, ako bude taká odpoveď vyzerať.

Najväčší hackerský útok na svete

Tri týždne po samite sa objavili hackerské útoky, ktoré médiá popísali ako najväčší hackerský útok na svete. Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v uviedol, že kybernetický útok zasiahol toľko firiem, že vyšetrovatelia nebudú môcť individuálne spolupracovať s každou z nich, uvádza TASR.

zdroj: SITA/AP, Mikhail Metzel

Ide o najväčší útok vydieračským softvérom, tzv. ransomvérom na svete. Hackeri zaútočili na americkú spoločnosť Kaseya, ktorá firmám poskytuje služby v oblasti informačných technológii. Podľa odborníkov mohlo byť obeťou tohto škodlivého softvéru až 1 000 firiem vo viac ako 30 krajinách sveta.

Biden, ktorého novinári odchytili pri návšteve zmrzlinárne, uviedol, že v FBI si zatiaľ nie sú istí, odkiaľ útoky pochádzajú. Ak sa ale potvrdí, že za útoky sú zodpovední Rusi, Bidenova administratíva bude reagovať. „Povedal som Putinovi, že odpovieme,“ cituje Bidena NBC News.

Za útokom na RNC má stáť ruská rozviedka 

Niekoľko dní po hackerských útokoch na spoločnosť Kaseya sa prihlásila ďalšia obeť hackerov. Národný výbor republikánov (RNC) uviedol, že jeden z jej poskytovateľov technológií, spoločnosť Synnex, bola napadnutá hackermi. Podrobnosti o útoku zatiaľ nie sú známe. RNC má spolupracovať s FBI.

Agentúra Bloomberg, denník New York Times priniesli informácie, že za útokom na RNC je podľa prvých náznakov zodpovedná Služba zahraničnej rozviedky Ruskej federácie (SVR RF). Informáciu o zapojení Rusov na RNC potvrdilo aj televízii MSNBC viacero na sebe nezávislých zdrojov.

Rozviedka často spolupracuje s rozviedkou GRU, ktorá stála za sabotážou muničného skladu vo Vrběticiach. SVR RF mala stáť za minuloročným útokom pomocou softwaru Solarwind, obe rozviedky mali zaútočiť na Demokratický národný výbor (DNC) a demokratickú kandidátku Hillary Clinton z rokov 2015 a 2016. Útoky na demokratov mal nariadiť samotný Putin. 

Zodpovednosť za útok na republikánov Rusko odmieta.

Zatiaľ nie je známe, či útoky na RNC a spoločnosť Kaseya spolu navzájom súvisia, napriek tomu, že sa odohrali v rovnakom čase. K útokom na spoločnosť sa prihlásila ruská kybernetická kriminálna organizácia známa ako REvil. Tá žiada výkupné vo výške 70 miliónov amerických dolárov v bitcoinoch.

Biden aj Harris aktívne pracujú na riešení problému 

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki na tlačovej konferencii v stredu uviedla, že prezident a viceprezidentka Kamala Harris aktívne spolupracujú s tímom pre národnú bezpečnosť na riešení tohto problému. Prebehnúť by mali aj rozhovory s ruskou stranou „na úrovni expertov o kybernetických a ransomwarových útokoch.“

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Americké médiá si všimli, že v čase, keď prebiehali hackerské útoky Putin uskutočnil prejav ku schválení stratégie národnej bezpečnosti. Putin uviedol, že Moskva „považuje za legitímne prijať symetrické a asymetrické opatrenia“ na zmarenie a zabránenie „nepriateľským akciám“ zahraničných štátov, ktoré „ohrozujú zvrchovanosť a územnú celistvosť Ruskej federácie,“ informuje TASR.

Vplyv „západnej kultúry zvyšuje nebezpečenstvo, že Ruská federácia stratí svoju kultúrnu suverenitu,“ uvádza sa v novej stratégii.

Stratégia sa ale zaväzuje využívať diplomaciu na riešenie konfliktov.

Rusi testujú hranice, myslia si odborníci 

Americkí odborníci si ale myslia, že hackerské útoky sú test pre Bidenovu administratívu. „Biden odviedol dobrú prácu, keď stanovil hranice, ale keď ste kriminálnik, prvá vec, ktorú urobíte, je otestovať túto červenú čiaru,“ uviedol James A. Lewis, expert na kybernetickú bezpečnosť v Centre for Strategic and International Studies vo Washingtone pre New York Times. „A to je to, čo tu vidíme.“

Vytočený Biden, Putin v úzkych a trollujúca neter bin Ládina. Tri momenty zo samitu, o ktorých hovorí celý svet

To isté si myslí aj reportérka New York Times Nicole Perlroth. „Myslím si, že sme testovaní. Biden nakreslil veľké červené čiary a povedal Putinovi, že nebude tolerovať to, čo vidíme teraz,“ uviedla Perlroth pre Show Rachel Maddow na MSNBC.

Je čas zavolať Putinovi a povedať dosť 

Tlak na prezidenta a na reakciu za prekročenie „ červenej línie“ stúpa. „To, čo prezident Biden môže a myslím, že urobí, je požadovať, aby Rusko splnilo svoje záväzky a zabránilo použitiu svojho územia na tieto trestné činy,“ vyhlásil demokratický senátor zo štátu Washington Mark Warner pre NBC News. Warner je zároveň predseda senátneho Spravodajského výboru.

zdroj: SITA/AP, Denis Balibouse

„Toto je čas, keď prezident Biden potrebuje zdvihnúť telefón, zavolať Vladimirovi Putinovi a povedať im dosť,“ povedal expert na kybernetickú bezpečnosť Dmitri Alperovitch pre NBC News.

New York Times uvádza, že Biden sa má podľa svojich slov rozhodnúť ako bude celú vec riešiť v priebehu štvrtka.

Ruskí hackeri mali v minulosti stáť aj za útokom na americkú spoločnosť Colonial Pipeline.  

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, NBC News, New York Times, MSNBC, White House, New York Times

Najnovšie videá

Trendové videá