„Hackli mi profil, potrebujem pomoc.“ Na Instagrame sa šíri mimoriadne prefíkaný podvod
- Na verifikácii účtu pridáva profilová fotografia
- Môže ísť o phishingové správy
- Na verifikácii účtu pridáva profilová fotografia
- Môže ísť o phishingové správy
Tvoj oficiálny účet ani nemusí byť zablokovaný a hacknutý, ale pod tvojím menom je vytvorený nový účet, ktorý má v popise: „Moja hlavná stránka bola práve napadnutá, prosím, sledujte moju novú stránku a prosím, aby všetci neodpovedali na správu na mojom druhom účte.“
Fejkový účet, teda ten, ktorý sa vydáva za tvoj oficiálny, požiada o sledovanie ľudí, ktorých máš ty, na svojom pravom profile. Dá im „follow“ a ľudia, ktorí si prečítajú popis, sú v domnienke, že účet bol naozaj vytvorený preto, že ten tvoj predošlý bol niekým/niečím hacknutý.
To, čo pridáva na vierohodnosti účtu, je profilová fotografia, ktorá je často totožná s fotografiou predošlého účtu používateľa. Na dôvere tento účet taktiež naberá aj počtom sledovateľov, ktorých profil má, zväčša sú to ľudia, ktorí tento účet sledovali aj predtým.
Takýmto spôsobom bol vytvorený fake „pravý“ účet hercovi z Mestského divadla Žilina, Michalovi Kolejákovi.
Na podvod nás upozornila sledovateľka herca, ktorej takýto fejkový účet napísal: „Ahoj ako sa máš? Prosím, neodpovedajte na žiadne správy z môjho účtu. Je to hacknuté.“
Ďalšia správa znela „je to naozaj nepríjemné, ale je to v poriadku“, na čo nasledovalo: „okrem toho naozaj potrebujem tvoju pomoc“.
Keďže pri takýchto hackoch môže ísť o tých najbližších, kamarátov, ale, samozrejme, aj neznámych ľudí, je veľmi potrebné, aby sa fejkovému profilu na nič „nenaletelo“.
Po tom, že fejkový účet Michala Kolejáka napísal, že potrebuje pomoc, znel dodatok: „Súťažím o pozíciu ambasádorky v programe online influencerov, môžete za mňa hlasovať. Mohol by si.“
Keďže Koleják je herec a o pozíciu ambasádorky sa podľa respondentky určite neuchádzal, rozhodla sa napísať na jeho originálny účet – ten, ktorý mal byť hacknutý, ale v skutočnosti nebol.
Michal Koleják zo svojho oficiálneho účtu potvrdil, že určite nie je hacknutý a fejkový profil nahlásil. Taktiež povedal, že mu pred niekoľkými dňami písal niečo podobné fejkový profil jeho známeho.
Aj pri instagramových účtoch môže ísť o phisingové správy, ktoré momentálne zaplavujú internet. Polícia vždy radí takéto správy neotvárať a nereagovať na ne.
https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/pfbid02e3KXQDneQUKzeurW1FQHVrLmjwAbNtJ4wksGtdu4mzm2G4CQxveeCLXnYFidifS6l
Zmyslom týchto správ je dostať sa k vašim osobným, napríklad aj prihlasovacím údajom. Podvod, ktorý momentálne koluje internetom, vyzerá tak, že od priateľa dostaneš link, „šokujúcu správu“, ktorá môže vyzerať ako odkaz na stránku, ktorú poznáš, v tomto prípade TikTok, uvádza na sociálnej sieti Polícia SR.
Ak na link klikneš, systém automaticky presmeruje na prihlasovacie údaje na stránku Facebook, kde je potrebné, aby si zadal meno a heslo. Ak sa prihlásiš, automaticky odovzdávaš kontrolu nad svojim účtom podvodníkovi.
Ak na link klikneš a prihlasovacie meno a heslo zadáš, je naozaj potrebné, aby si si čím skôr zmenil heslo. Taktiež je potrebné upozorniť ostatných priateľov na to, aby link neovárali, a nastaviť si dvojstupňové overenie.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: Facebook/Polícia SR