Hackni s ňou svoje telo i myseľ. Ashwagandhu môžeš užívať každý deň, toto sú jej benefity
- Počul si už o Ashwagandhe?
- Ide o liečivú bylinu, o ktorej musíš vedieť
- Skvelé je na nej to, že kapsule z nej sú voľne dostupné
- Počul si už o Ashwagandhe?
- Ide o liečivú bylinu, o ktorej musíš vedieť
- Skvelé je na nej to, že kapsule z nej sú voľne dostupné
Ashwagandha, inak Withania opojná, je subtropickou až tropickou rastlinou, ktorá sa využíva už niekoľko tisícročí. Veľmi populárnou je aj v tradičnej Ajurvéde.
Čo je na tejto rastline také výnimočné? V skratke – všetko. Nielen tvoje telo, aj tvoju myseľ totiž dokáže dostať na úplne nový level. Ak tomu neveríš, mal by si to vyskúšať. To, že spozoruješ nejaké výsledky, je zaručené.
Čo všetko Ashwagandha dokáže? Pozrime sa na jej najvýznamnejšie účinky.
Redukuje stres
Ak máš toho v poslednom období naozaj veľa, neotáľaj a vyskúšaj silu prírody. Ashwagandha má totiž vedou dokázané antistresové účinky. Istá štúdia napríklad dokázala, že jej denné užívanie redukuje úzkosť aj nespavosť až o 69 %.
Je vynikajúcou prevenciou proti rakovine
Viacero štúdií jasne poukázalo na to, že Ashwagandha obsahuje zlúčeniny, ktoré pomáhajú pri boji s niektorými druhmi rakoviny – konkrétne pri rakovine prsníka, hrubého čreva, prostaty, vaječníkov, pľúc, mozgu, štítnej žľazy, krčka maternice a kože. Preukázalo sa tiež, že zmierňuje vedľajšie účinky chemoterapie a ožarovania.
Redukuje hladinu kortizolu
Kortizol poznáme ako stresový hormón. Istá štúdia ale preukázala, že denné užívanie Ashwagandhy eliminuje u nadmerne vystresovaných ľudí jeho produkciu až o 30 %.
U mužov podporuje tvorbu testosterónu
Dokázalo sa tiež to, že táto zázračná bylinka má vplyv aj na produkciu testosterónu, a teda aj na plodnosť mužov. Prekvapujúcou bola napríklad štúdia, ktorá dokázala, že po 3 mesiacoch denného užívania Ashwagandhy otehotnelo až 14 % partneriek mužov, ktorých oplodnenie bolo predtým neúspešné.
Zvyšuje výkonnosť a zrýchľuje chudnutie
Ďalšia štúdia došla k záveru, že u mužov, ktorí užívali 500 miligramov Ashwagandhy denne po dobu 8 týždňov, došlo k zvýšeniu ich sily i rýchlosti pri cvičení. Zlepšilo sa u nich aj dýchanie – pri nádychu prijímalo ich telo viac kyslíka. Zaujímavou je aj ďalšia štúdia, ktorá pri dennom užívaní dokázala rýchlejší rast svalov, ale aj viac ako dvojnásobne rýchlejšie chudnutie pri ľuďoch, ktorí sa snažili o redukciu svojej hmotnosti.
Znižuje hladinu cholesterolu
Ako vieme, cholesterol existuje „zlý“ a „dobrý“. Vedci sa ale zamerali na to, či pravidelné užívanie Ashwagandhy znižuje práve ten zlý. Ukázalo sa, že áno – pri každodennom 60-dňovom užívaní klesol respondentom až o 17 %.
V tele redukuje zápalové procesy
Ak ťa trápia nejaké zápaly – či už akútne alebo chronické – aj v tomto prípade ti môže pomôcť Ashwagandha. Ďalšia štúdia dokázala, že denné užívanie 250 miligramov znížilo hladinu CRP až o 36 %.
Zlepšuje kvalitu spánku
Máš problém so zaspávaním alebo cítiš, že kvalita tvojho spánku klesá? Aj v tom prípade ti môže pomôcť táto zázračná rastlina. Portál Lifehack uvádza, že ak jej užiješ 600 miligramov denne (rozdelených do 2 dávok, teda 2×300 miligramov), kvalita tvojho spánku sa razantne zvýši.
Ako Ashwagandhu užívať?
Ako uvádza aj portál Health Line, Ashwagandha je bezpečná, no isté skupiny ľudí by sa jej mali vyhnúť. Ide o tehotné a dojčiace ženy, ďalej o ľudí s reumou, lupusom a cukrovkou 1. typu. Opatrní by mali byť aj ľudia užívajúci lieky na štítnu žľazu.
Ak do žiadnej z týchto skupín nepatríš, poď smelo do toho. Ashwagandhu je ideálne užívať 2x denne – teda ráno a večer, najlepšie s jedlom. Záleží ale aj od toho, aký výživový doplnok si zaobstaráš, a koľko miligramov Ashwagandhy bude obsahovať.
Denne sa jej odporúča užiť 500-600 miligramov. Ak si teda zadovážiš kapsule s takýmto vyšším obsahom, uži ich raz denne – vtedy, kedy ti to najviac vyhovuje. Dôležitejšia je pravidelnosť, a teda každodenné užívanie. Prvé výsledky uvidíš už po niekoľkých dňoch.
Čo ešte môžeš vyskúšať?
Ashwagandha patrí medzi nootropiká, ktoré sa označujú za ,,inteligentné drogy“. V skutočnosti však samozrejme o žiadne drogy nejde. Nootropiká sú podľa portálu Medical News Today látky, ktoré svojím zložením podporujú činnosť mozgu, a podporujú také jeho funkcie ako pamäť, výkonnosť či kreativita.
Mohli by sme ich nazvať aj nutrientmi pre mozog, ktoré poriadne boostnu jeho výkon. Okrem ich účinku je skvelé aj to, že sú voľne predajné – na ich kúpu teda nepotrebuješ žiaden lekársky predpis.
Okrem Ashwagandhy môžeš vyskúšať napríklad aj tieto menej známe nootropiká.
Rhodiola
Trápi ťa v poslednom období priveľa stresu, čo následne znižuje tvoju sústredenosť a produktivitu? V tom prípade je pre teba skvelou voľbou Rhodiola. Viacero štúdií totiž potvrdilo, že tablety z Rhodioly pomáhajú zlepšovať náladu, znižujú pocit vyhorenia, pomáhajú pri úzkosti a znižujú hladinu stresu.
Tento prírodný adaptogén sa vyrába z koreňov rozchodnice ružovej, a je vhodný na dlhodobé užívanie. Samozrejme je takisto voľne dostupný. Odporúčanou dennou dávkou sú 1-2 kapsuly denne (v závislosti od tvojho aktuálneho psychického zaťaženia).
Bacopa Monnieri
Alebo v preklade, bakopa drobnolistá. Táto rastlina je však známa aj pod názvom Brahmi, a keby sme sa pokúsili o preklad tohto slova, dostali by sme niečo ako „kozmické poznanie”. Spĺňajú však doplnky z tejto rastliny to, čo sľubuje jej názov? Určite áno.
Táto rastlina sa už storočia používa v ajurvédskej medicíne na zlepšenie funkcie mozgu. Viacero štúdií potvrdilo, že urýchľuje spracovávanie informácií, znižuje reakčné časy a zlepšuje pamäť. Jej menšou nevýhodou je však to, že jej účinky nepocítiš okamžite. Maximálny účinok sa dostaví, až keď budeš dennú dávku 300-600 mg užívať každodenne niekoľko mesiacov. Určite to však zato stojí.
Lion’s mane
Medzi nootropiká radíme aj extrakty z húb ako Reishi, Cordyceps, Shiitake a ďalšie, ale aj z koralovca ježotivého, teda Lion’s mane (Yamabushitake). Portál MindLabPro dokonca toto nootropikum označil za jedno z najefektívnejších zo všetkých.
Ak mu dáš šancu, tešiť sa môžeš účinkom, akými sú výrazné zlepšenie kognitívnych funkcií, zlepšenie nálady či zmiernenie príznakov úzkosti. Predáva sa aj vo forme kapsúl, aj vo forme prášku, takže si môžeš vybrať, čo ti vyhovuje viac.
Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, webmd.com, priceplow.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, lifehack.org, healthline.com, medicalnewstoday.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, mindlabpro.com, healthline.com