Hádka medzi vládou a úradníkmi v Bruseli: Slovensko má mať veľký problém s rozpočtom

  • Európska komisia varuje Slovensko pred zabezpečením obozretnej finančnej politiky
  • Predpokladané zníženie je síce zlepšením, ale stále predstavuje zadlženie
KOMISAR
Valdis Dombrovskis, výkonný podpredseda Európskej komisie, zodpovedný za ekonomiku European Union
  • Európska komisia varuje Slovensko pred zabezpečením obozretnej finančnej politiky
  • Predpokladané zníženie je síce zlepšením, ale stále predstavuje zadlženie

Európska komisia v utorok zverejnila svoje stanovisko k návrhu rozpočtového plánu, ktorý Slovensko predložilo ešte koncom minulého roka. Európska únia neustále monitoruje rozpočtové politiky krajín eurozóny s cieľom zabezpečiť súlad národných rozpočtov s usmerneniami pre hospodársku politiku. 

Čo sa týka Slovenska, tak sa očakáva, že reálne HDP krajiny v roku 2024 vzrastie o 2,7 %, čo predstavuje zlepšenie oproti 1,2 % v roku 2023. Ako sa uvádza v dokumente, ktorý má Startitup k dispozícii, tak inflácia podľa harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien sa v roku 2024 predpokladá na úrovni 3,2 %, čo predstavuje pokles z 11,1 % v roku 2023.

Očakávaný rast HDP a zníženie inflácie by mohli zvýšiť dôveru spotrebiteľov a investície podnikov, čo by podporilo stabilnejšie hospodárske prostredie na Slovensku.

Deficit verejných financií Slovenska by sa mal podľa prognózy Komisie zvýšiť na 6,3 % HDP v roku 2024 (z 6,1 % v roku 2023). Vláda pritom predpokladala, že sa deficit verejných financií zníži na 6,0 % HDP.

„Hlavný rozdiel medzi prognózami Komisie a návrhom rozpočtového plánu odráža odlišný prístup k zaznamenávaniu financovania z Kohézneho fondu EÚ,“ píše sa v analýze.

Okrem toho sa predpokladá, že pomer dlhu verejnej správy k HDP sa na konci roka 2024 zvýši na 58,35 % z 56,4 % v roku 2023.

Dlhodobý problém pre Slovensko

Podľa hodnotenia Komisie existuje riziko, že fiškálna politika Slovenska nebude v súlade s odporúčaniami EÚ, čo by znamenalo pre Slovensko dlhodobý problém.

Predpokladané zníženie deficitu verejných financií je síce zlepšením, ale stále predstavuje značné zadlženie. Zvyšujúci sa pomer dlhu k HDP by mohol viesť k problémom pri budúcom fiškálnom hospodárení a v dlhodobom horizonte by si mohol vyžiadať úsporné opatrenia alebo zvýšenie daní.

Podľa Matoviča vláda oklamala ľudí

Agentúra TASR informuje, že podľa hnutia Slovensko vláda oklamala ľudí, že deficit rozpočtu verejnej správy SR sa tento rok zníži zo 6,5 % na 6 % hrubého domáceho produktu (HDP), ten sa však navýši. Na utorkovej tlačovej besede to uviedol líder hnutia Igor Matovič s poslancami Národnej rady SR za hnutie Slovensko Júliusom Jakabom a Rastislavom Krátkym.

„Vedome oklamali Európsku komisiu a Slovensko si, bohužiaľ, za to bude musieť zrejme zaslúžiť trest z Európskej komisie, lebo také sú pravidlá. Doplatia na to znovu len obyčajní ľudia,“ uviedol Matovič.

komisia
zdroj: TASR/Juraj Hajko

Hnutie tak reagovalo na stanovisko Európskej komisie , podľa ktorého sa deficit rozpočtu verejnej správy SR tento rok zvýši na 6,3 % z vlaňajších 6,1 %.

Potrebné zabezpečenie fiškálnej politiky

Rada ešte minulé leto odporučila, aby Slovensko zabezpečilo obozretnú fiškálnu politiku, najmä obmedzením nominálneho nárastu čistých primárnych výdavkov financovaných z národných zdrojov v roku 2024 na maximálne 5,7 %.

Avšak podľa prognózy Komisie sa predpokladá, že čisté vnútroštátne financované primárne výdavky Slovenska sa tento rok zvýšia o 6,7 %, čo je nad odporúčanou maximálnou mierou rastu. „Hrozí tak, že to nebude v súlade s odporúčaním Rady,“ varuje Komisia.

Minister kritiku odmieta

Minister financií Ladislav Kamenický však s kritikou nesúhlasí. Podľa neho Európska komisia jasne deklarovala, že náš rozpočet odobrila. 

Ako však povedal Kamenický, máme tu pravidlá, ktoré sú platné niekoľko rokov. Refundácie sa podľa neho vždy účtovali do toho roku, kedy peniaze prídu na účet. „My sme ich zatiaľ nedostali, keď prídu, zaúčtujeme,“ doplnil minister financií.

„Už sa tu strhli mediálne vyjadrenia odborníkov, ktorí všetkému rozumejú. Absolútne odmietam to, že ministerstvo financií robí nejaké účtovné triky a podvody, o ktorých rozpráva opozícia,“ povedal na brífingu Kamenický.

Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre

Zdroje: Európska komisia, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá