Haldy smetí, klamstvá a ľahký zisk. Populárne YouTube videá skrývajú temné tajomstvo
- Za videami populárnych kanálov sa skrýva nepekná pravda
- Klamú divákov a znečisťujú lesy
- Vinníkov je takmer nemožné vypátrať
- Za videami populárnych kanálov sa skrýva nepekná pravda
- Klamú divákov a znečisťujú lesy
- Vinníkov je takmer nemožné vypátrať
Načrtneme scénu, ktorú možno okamžite spoznáš. Je neskoro večer a ty ležíš vo svojej posteli. Spánok je zatiaľ v nedohľadne, a tak sa snažíš zabiť čas a unaviť svoje oči brázdením po internete. Instagram, Facebook, TikTok – ani všetok zábavný obsah sveta ti však nepomáha konečne utiecť do ríše snov.
Možno preto zvolíš niečo o čosi monotónnejšie. YouTube a jeho hodiny videí možno konečne budú odpoveďou na tvoju insomniu. Pri prezeraní toho, čo ti všemocný algoritmus aplikácie ponúka, natrafíš na niečo, čo ťa skutočne zaujme. Dvojica mužov stavajúcich veľkolepé stavby len pomocou niekoľkých primitívnych nástrojov, vody a blata? Perfektná nočná zábavka.
Či už si natrafil na tento druh obsahu týmto spôsobom alebo akokoľvek inak, je dosť možné, že vyššie opísaný koncept videí ti je aspoň trochu známy. Denne totiž nazbierajú stovky tisíc zhliadnutí a časom akumulujú milióny odoberateľov. Len máloktorý z nich však tuší, že to, na čo sa pozerá, je úplná fraška.
Liaheň na YouTube
Platforma na zdieľanie video obsahu YouTube je videí podobného formátu plná. Len pri prvotnom pohľade na výsledky po vyhľadaní frázy ako „stavanie chatrče“ si môžeme všimnúť, že existujú desiatky kanálov, ktoré sa venujú vyobrazovaniu „primitívnych technológií“. Takmer každému z nich sa pritom darí skutočne dobre – nie je problém objaviť videá, ktoré zhliadli stovky miliónov ľudí.
Všetko sa však začalo inak a omnoho poctivejšie. Písal sa rok 2015 a kanál s názvom Primitive Technology uverejnil svoje prvé video, v ktorom bol zaznamenaný proces stavby jednoduchej chatky za pomoci prírodných materiálov a rúk jedného Austrálčana menom John Plant.
Stavba tejto primitívnej budovy bola zaznamenaná krok po kroku a žiadna časť videa sa nevymykala rámcu reality. Zdá sa, že John Plant tento obsah tvoril (a tvorí) poctivo a skutočne svojpomocne. Reakcie na video boli taktiež pozitívne – okamžite sa mu podarilo nazbierať milióny zhliadnutí a vytvoriť nový trend.
Ako to však s trendmi býva, vždy sa objaví lacnejšia napodobenina. A tak sa aj stalo, približne o dva až tri roky neskôr v podobe množstva rôznych kanálov, ktoré zdanlivo napodobňovali Austrálčanov obsah. Jedinou výnimkou bolo, že hlavnými aktérmi videí boli poväčšine ľudia ázijskej rasy a tvorili omnoho veľkolepejšie stavby.
Bazény, domy, tobogany, podzemné bunkre – pre tvorcov ázijského pôvodu nebolo nič nemožné. Už tu však začali používatelia v komentároch o pravosti videí pochybovať. Je vôbec možné postaviť takéto skvosty len za pomoci procesov, ktoré sú vyobrazené vo videu?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
Čo odhalilo video natočené v kambodžskej džungli?
Kam vedú stopy?
Aké detaily spájajú rôzne kanály venujúce sa primitívnym stavbám?
Prečo je vinníkov takmer nemožné vypátrať?
Ako teoreticky kanály porušujú pravidlá platformy YouTube?
Koľko dokáže tvorca na jednom takomto videu zarobiť?
Prečo sú kanály problematické?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity