Halucinácie bez drog sú reálne, kedysi tento jav ľudia považovali za božskú prítomnosť
- Halucinácie sú jav, ktorý ľudstvo fascinuje celú jeho existenciu
- V minulosti boli tieto zážitky pripisované božskej prítomnosti, dnes na základe vedeckých poznatkov vieme, že sú úplne prirodzené
- Zažiť ich môžeš aj ty, a to bez užitia nelegálnych omamných látok či psychickej choroby
- Halucinácie sú jav, ktorý ľudstvo fascinuje celú jeho existenciu
- V minulosti boli tieto zážitky pripisované božskej prítomnosti, dnes na základe vedeckých poznatkov vieme, že sú úplne prirodzené
- Zažiť ich môžeš aj ty, a to bez užitia nelegálnych omamných látok či psychickej choroby
Vedel si o tom, že halucinácie si dokážeš navodiť aj bez toho, aby si užil akékoľvek drogy? A nie, nemusíš pri tom trpieť žiadnou psychickou chorobou. Ľudský mozog je totiž komplikovaný nástroj a ešte stále nemáme preštudované všetky jeho schopnosti a systémy na akých funguje.
Pravda však je, že sa skladá približne z 100 miliárd neurónov a keď ovplyvníš ich chod, dokážu sa diať naozaj čudné veci. Stačí oklamať správne receptory a tvoj mozog začne vnímať veci, ktoré pôsobia ako z iného sveta.
Halucinácie môžu byť aj bezpečné
Halucinácie sú pozoruhodný jav, ktorý niektorí ľudia vyhľadávajú a iní sa mu snažia vyhýbať. Známa, ale hlavne nelegálna cesta, ako sa k nim dostať, je napríklad užiť psychotropnú drogu LSD. Niektorých ľudí však zastihnú aj ako sprievodný jav určitých ochorení, napríklad pri vysokej horúčke.
Hovorí sa tiež o tom, že ľudia ktorí nespia niekoľko dní, sa dostanú do stavu, kedy prepadnú halucináciám. Toto všetko môže znieť ako veľmi extrémna cesta k tomu, aby sme videli pár obrazcov, ktoré nie sú reálne. Nehovoriac o tom, že často je človek v takom stave vystavený nebezpečenstvu.
K halucináciám sa vieš ale dostať aj legálnou cestou, bez psychického vyčerpania či choroby. Dokáže to každý v priebehu niekoľkých minút.
Obmedziť zmyslové vnímanie
Ešte v 30. rokoch minulého storočia začal psychológ Wolfgang Metzger raziť teóriu o tom, že keď ľuďom odoprieme niektoré zmyslové vnemy, môžu zažiť mimotelové skúsenosti. Zistil, že keď bolo subjektom zakryté celé zorné pole, začali halucinovať.
Tento jav je spôsobený tým, že mozog sa snaží doplniť chýbajúce zmyslové signály, a tak posilňuje nervový šum. Hluk sa potom interpretuje v zrakovej kôre, čo vedie k halucináciám. Tento stav sa začal nazývať ganzfeld efekt, čo v preklade z nemčiny znamená „celé pole“. Názov odkazuje na to, že celé zrakové pole má človek prekryté.
V 70. rokoch sa o tento jav zaujímal aj americký psychológ Charles Honorton. Uskutočnil prvé formálne série experimentov, kde sa snažil dokázať telepatiu a mimozmyslové vnímanie reality. V podstate, išlo o určitú formu parapsychológie.
Pri pokusoch boli subjektom opäť obmedzené zmysly. Zrak mali prekrytý a miestnosť bola osvetlená červeným homogénnym svetlom. Sluch bol zase obmedzený pustením šumomových zvukov. Druhá osoba v miestnosti sa tak snažila príjemcovi odoslať svoje myšlienky.
Doteraz sú výsledky týchto experimentov sporné, pretože nedosiahli dostatočnú úspešnosť. Niektorí vedci sa ale mimotelové vnímanie reality pokúšajú na základe ganzfeld efektu dosiahnuť aj v tomto storočí. Príkladom sú vedci z prestížnej švédskej univerzite v Lunde.
Zažiť to dokážeš aj doma
Napriek tomu, že telepatiu ešte stále nemáme oficiálne potvrdenú, série pokusov dokázali niečo iné. Človek zbavený niektorých zmyslov dokáže svoj mozog dostať do fázy, kedy vznikajú vizuálne ale aj sluchové halucinácie. Tento stav si môže doma navodiť každý.
Ak chceš aj ty vyskúšať ganzfeld efekt na vlastnej koži, budeš na to potrebovať masku na spanie a slúchadlá. Maska však musí priliehať na oči úplne a nesmie byť priesvitná. Rovnako sa zvykne používať aj rozpolená pingpongová loptička, ktorej časti si môžeš dať na oči.
Ak na tvoje zorné pole nepreniká žiadne svetlo, ani mihotavé záblesky, môžeš si na uši nasadiť slúchadlá v ktorých si pustíš šumové zvuky. Základom ale je nechať svoje oči otvorené aj pod maskou. Do pár minút by sa mali dostaviť halucinácie. Takýto stav by mal byť bezpečný pre väčšinu populácie.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Healthline, Academia.edu, Idnes.cz