Hamran o vyšetrovaní vyhrážok moderátorke: Poškodenou je aj Zuzana Čaputová. Prípady spolu súvisia

  • Policajný prezident Štefan Hamran prezradil viac k vyšetrovaniu vyhrážok voči moderátorke RTVS
  • Podľa Hamrana sú tri skutky a sú dve poškodené, medzi ktorými je aj prezidentka
Štefan Hamran a Zuzana Čaputová mlčia
TASR/Martin Baumann, TASR/František Iván
  • Policajný prezident Štefan Hamran prezradil viac k vyšetrovaniu vyhrážok voči moderátorke RTVS
  • Podľa Hamrana sú tri skutky a sú dve poškodené, medzi ktorými je aj prezidentka

Dnes v Národnej rade zasadol mimoriadny mediálny výbor riešiaci vyhrážky na adresu moderátorky RTVS Marty Jančkárovej. Počas rokovania vystúpil aj policajný prezident Štefan Hamran. Ten naznačil, že v prípade informácie vyšetrovateľov vedú k podozrivému. Hamran po odchode z výboru pre Startitup priblížil viac detailov ohľadom vyšetrovania.

Tri skutky aj prezidentka

„Vyšetrovanie beží, máme informácie, ktoré smerujú k nejakému podozrivému. Samozrejme, vyšetrovatelia na tom intenzívne pracujú,“ povedal pre Startitup Hamran. Podľa našich informácií podozrivý nie je v súčasnosti zadržaný.

„Vo vzťahu k pani Jančkárovej a aj ďalšej poškodenej sú tam tri skutky. A ako som spomínal, vyšetrovatelia na týchto veciach pracujú,“ prezradil Hamran. Zároveň dodal, že ďalšou poškodenou v prípade je prezidentka Zuzana Čaputová. „Tie prípady súvisia spolu,“ dodal. Zatiaľ ale nechcel prezradiť ako konkrétne, keďže ide o živý prípad.

Zaujímalo nás, akým spôsobom podozrivý reagoval na zistenia vyšetrovateľov. V niektorých prípadoch vyhrážok adresovaných napríklad politikom sa podozrivý pred vyšetrovateľom obhajoval tým, že išlo o žart

„Ja by som zatiaľ nepredbiehal, pretože je to naozaj čerstvá vec a vyšetrovatelia na tom intenzívne  pracujú. Môžem ale potvrdiť, že v minulosti boli také prípady, že v okamihu, keď sa odhalila ich totožnosť a k skutku sa priznali páchatelia, tak oľutovali svoj čin. Treba ale upozorniť na to, že sa zbavia trestnoprávnej zodpovednosti. Môže to byť poľahčujúca okolnosť, ak sa niekto prizná k spáchaniu skutku, no nemusí ho to úplne zbaviť trestnoprávnej zodpovednosti,“ okomentoval Hamran.

Vlna vyhrážok novinárke

Za zvolaním mimoriadneho výboru stála práve vlna vyhrážok, ktorej musela čeliť moderátorka Marta Jančkárová. Ako informovala RTVS v tlačovej správe, tak vyhrážky novinárke adresovali mailom ale aj telefonátom.

„V e-mailoch sa Marte Jančkárovej neznáme osoby vyhrážajú mimoriadne vulgárnym a agresívnym slovníkom fyzickou likvidáciou, mučením, hromadným znásilnením, ublížením jej rodinným príslušníkom atď. RTVS podá v tejto súvislosti trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ napísala v stanovisku RTVS.

Práve k spomínaným vyhrážkam došlo po tom, čo sa cez víkend do budovy rozhlasu „dobýjal“ kontroverzný smerák Ľuboš Blaha. Ten podľa Smeru mal byť totiž náhradníkom za Mariána Kéryho, ktorý sa mal pôvodne zúčastniť debatného duelu v relácii Sobotné dialógy.

Nečakaného náhradníka Blahu ale RTVS odmietla do štúdia pustiť, a tak Smer s Blahom rozpútali mediálny lynč adresovaný aj novinárke Marte Jančkárovej. Ako Blaha obhajoval svoju kritiku na moderátorku, si pozrieš v tomto článku.

„Považujeme za neprípustné, aby politické subjekty zneužívali vysielanie RTVS na predvolebné marketingové aktivity. RTVS je verejnoprávna, nezávislá inštitúcia, ktorá pripravuje svoje programy a relácie v duchu zásad editorskej zodpovednosti. Politické strany nemôžu svojvoľne meniť hostí, ktorých RTVS do relácií pozvala, pretože o zložení hostí rozhodujú v súlade s platnou legislatívou programoví pracovníci RTVS. Ak teda Robert Fico tvrdí, že poslanec Marián Kéry sa do diskusie dostaviť nemohol a museli narýchlo hľadať náhradu, mýli sa. Právo nájsť náhradného diskutéra za hosťa, ktorý do relácie neprišiel, hoci pozvanie prijal a potvrdil, má RTVS, nie politická strana, ktorú reprezentuje. Miesto v diskusnej relácii nepatrí politickej strane,“ vysvetľovala RTVS v tlačovej správe.

Zdroj: Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá