Hanba na medzinárodnej úrovni: Slovensko drží prvenstvo v nelegálnom exporte šteniat, sú ich tisícky
- Ročne vyvážame do zahraničia tisíce šteniat načierno
- Psy, ktoré sa nepredajú, končia v útulkoch
- Ročne vyvážame do zahraničia tisíce šteniat načierno
- Psy, ktoré sa nepredajú, končia v útulkoch
Na Slovensku je alarmujúca situácia. Ročne vyvážame z registrovaných chovných staníc minimálne 15-tisíc šteniat bez preukazu pôvodu, pričom ďalšie tisíce sa vyvážajú nelegálne.
Toto prvenstvo nám rozhodne neprináša slávu. Ako uvádza portál Správy RTVS, okrem utrpenia zvierat spôsobuje táto situácia zároveň finančné straty štátu. Aktivisti sa snažia navrhnúť riešenia tejto problematiky.
Povinná kontrola
V súčasnosti na Slovensku funguje približne 1 500 zariadení, ktoré sa venujú odchovu spoločenských zvierat. Bohužiaľ, iba jedenásť percent z nich navštívili kontrolóri zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR počas posledných dvoch rokov, čo je znepokojujúce.
„Chovateľov zaregistrovali iba na základe žiadosti, ktorú im podali, čo sa nedá udržať. Náš návrh zavádza povinne kontrolu na mieste, povinne kontrolovať aj stav individuálnych zvierat,“ uviedla právnička Lenka Grešová zo Zvieracieho ombudsmana.
ŠVPS začala podľa jej riaditeľa zavádzať radikálne zmeny. „Chceme každé takéto zariadenie odkontrolovať. Vytvárame dve kategórie zariadení, ktoré sú s nízkou a vyššou rizikovosťou. Je to na počet zvierat. Budeme aj sledovať, aká je história prevádzkovateľa,“ ozrejmil riaditeľ ŠVPS Martin Chudý.
Klamlivé inzeráty
Ak chovatelia zvierat nedokážu predať svoje zvieratá, často skončia v útulkoch. Organizácia Sloboda zvierat sa stará o 2 300 zvierat v 25 regionálnych útulkoch, ktoré boli zachránené z katastrofálnych podmienok.
„Tieto zvieratká sa často stretávajú u nás úplne prvýkrát s normálnou stravou. Kŕmili ich suchými chlebmi a žili v podmienkach, ktoré sú pre nás ťažko predstaviteľné. Na inzertných portáloch ich vidíte na pekných gaučoch, ale buďte si vedomí toho, že keď sa spraví fotografia, pes sa vracia do hrozných podmienok,“ uviedla koordinátorka kampaní Slobody zvierat Kristína Devínska.
Touto témou sa mal zaoberať parlament na predčasne ukončenej júnovej schôdzi. Sprísnenie pravidiel sa ale nakoniec na hlasovanie vôbec nedostalo.
Kritický stav v útulkoch
Sloboda zvierat spolu s regionálnymi útulkami hlásia kritický stav. Ako sme už vyššie spomenuli, je v nich 2 300 zvierat čakajúcich na nový domov, adopcie psov stagnujú. TASR o tom informovala Kristína Devínska z občianskeho združenia.
„V rámci siete našich 25 regionálnych útulkov sú na tom najhoršie útulky na východe. Útulok Pomoc psíkom na východnom Slovensku nachádzajúci sa vo Veľkých Kapušanoch má v týchto dňoch rekordnú obsadenosť. Na nový domov čaká takmer 400 zvierat odobraných z katastrofálnych podmienok,“ priblížila predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.
Tvrdí, že pri súčasnom zvyšovaní cien nie je ľahké nakŕmiť také veľké množstvo zvierat. Režijné náklady na prevádzku dávajú zabrať všetkým zvieracím azylom.
Príčinou nepriaznivého stavu je podľa Slobody zvierat aj to, že na výzvy na systematickú pomoc doteraz nezareagoval ani jeden zo štátnych orgánov. „Finančná spoluúčasť štátu na plošných kastráciách, opatere či dostavba vlastných, štátnych karanténnych staníc pre opustené zvieratá zostáva naďalej v nedohľadne,“ uviedlo občianske združenie.
Kritizuje to, že z finančného balíka 750 miliárd eur z plánu obnovy, určeného na rozvoj dlhodobo zanedbávaných oblastí, nedostali spoločenské zvieratá ani cent. Ministerstvo pôdohospodárstva ich nepovažovalo za prioritné.
„Slovenské útulky tak naďalej zachraňujú zvieratá z ulíc a znášajú náklady na ich opateru, výlučne vďaka finančnej podpore darcov a ochote dobrovoľníkov, suplujúc tak dlhoročne povinnosti štátu,“ skonštatovala Sloboda zvierat. Situácia začína byť podľa nej z dlhodobého hľadiska neudržateľná.
Poplatok za adopciu zvieraťa sa pohybuje v rozmedzí 50 až 100 eur. Zahŕňa vakcináciu, čipovanie, odčervenie a kastráciu, ktorá je povinná.
Bratislavský útulok ponúka možnosť vziať si psíka na takzvané dlhé venčenie trvajúce dva týždne, po ktorom je možné sa rozhodnúť pre jeho definitívne osvojenie. Platí, že každé uvoľnené miesto je prakticky ihneď obsadené ďalším psom na čakacom zozname.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Správy RTVS, TASR