Hanba najlepšej armády sveta: Vojaci žijú v kasárňach plných plesní, splaškov, potkanov a baktérií
- Kasárne vojakov americkej armády môžu byť nebezpečné pre zdravie
- Vyplýva to z najnovšej správy, ktorá ukazuje, že vojaci sa stretávajú s množstvom neduhov
- Kasárne vojakov americkej armády môžu byť nebezpečné pre zdravie
- Vyplýva to z najnovšej správy, ktorá ukazuje, že vojaci sa stretávajú s množstvom neduhov
Americká armáda sa hrdo pýši prívlastkom najsilnejšej armády sveta. Realita obyčajných vojakov má však ďaleko od nablýskaného statusu samotnej armády. Ubytovacie zariadenia, v ktorých vojaci trávia svoj voľný čas, sú často vo veľmi zlom stave.
Ukazuje to správa Úradu pre zodpovednosť vlády USA (GAO). Úrad navštívil 10 kasární rôznych zložiek armády, ako je pechota, námorníctvo, námorná pechota alebo letectvo.
Niektoré z nich boli v lepšom stave a niektoré v horšom. Kasárne najčastejšie trápili technické problémy – poruchy klimatizácie, kanalizácie –, čo sa prenieslo do problémov ako pleseň, alebo legionárska choroba. GOA zaznamenal aj výskyt škodcov ako šváby, ploštice a potkany. Výnimočná nie je ani slabá bezpečnosť, krádeže či se*uálne útoky a obťažovanie.
GAO tvrdí, že našiel veci, ktoré by mohli predstavovať „vážne zdravotné a bezpečnostné riziká“.
Prerážajúca kanalizácia či hnedá voda
Správa GAO hovorí, že pleseň objavili inšpektori v piatich ubytovacích zariadeniach. V niektorých zariadeniach sa vyskytovala v malom množstve, v iných v obrovskom.
Príslušníci ozbrojených zložiek hlásili aj respiračné ochorenia v dôsledku plesne, dokonca aj hospitalizácie.
V niektorých prípadoch je pleseň dôsledkom poruchy vodovodných trubiek a kanalizácie, ktoré sa objavujú v správe veľmi frekventovane.
„V jednom zariadení sme si všimli nepríjemný zápach po celých kasárňach. Úradníci nám povedali, že zápach bol metánový plyn unikajúci zo starnúceho potrubia s odpadovými rúrkami, ktoré bežne praskajú a vyžadujú si výmenu. Títo predstavitelia uznali, že vystavenie metánovému plynu predstavuje zdravotné riziko,“ píšu inšpektori GAO v správe.
Fotografie v správe ukazujú splašky, ktoré v záchodoch pretiekli na podlahu.
V jednom zariadení sa príslušníci armády sťažovali na kvalitu vody, ktorá často býva sfarbená do hnedá a vyzerá ako nie bezpečná na pitie.
Jedno zariadenie muselo byť v októbri 2022 zavreté pre výskyt baktérie Legionela, ktorá spôsobuje nebezpečnú legionelózu.
Zlá bezpečnosť či škodcovia
Vojaci sa tiež sťažovali na výskyt škodcov, vrátane ploštice domácej, hlodavcov, švábov a ôs. V niektorých zariadeniach boli samotní príslušníci ozbrojených síl zodpovední za kontrolu výskytu škodcov, pripadla im tiež úloha odstraňovania nebezpečného odpadu z kasární.
V jedných kasárňach sú vojaci zodpovední aj za odpratávanie biologického odpadu, ktorý môže zostať na mieste po samovražde.
Problémom vo všetkých kasárňach je aj kaziaca sa klimatizácia. To v lete spôsobuje teplo, ktoré jeden vojak prirovnal k páliacemu slnku, pod ktorým sa pokúša zaspať. V zime sú často vojaci odkázaní na vlastné ohrievače, ktoré zvyšujú riziko požiaru. Aj požiarny systém sa v niektorých kasárňach ukázal ako chybný.
Okrem toho vojaci čelia aj pokazeným oknám či dverám. Sťažujú sa aj na pocit nebezpečia, pretože sa stáva, že zámky na dverách sú pokazené a v noci nemôžu zamknúť svoje izby.
Nedostatok kamier mal taktiež spôsobiť, že do kasární sa dostanú aj osoby, ktoré na to nemajú oprávnenie. Príslušníci armády tak môžu čeliť krádežiam, poškodzovaniu majetku či se*uálnym útokom. Približne štvrtina útokov, ktoré boli nahlásené v rokoch 2015 – 2021, sa odohrala v ubytovacích zariadeniach.
Pentagón nedokáže sledovať miliardy dolárov určených na svoje zariadenia
Vojaci sa sťažujú, že podmienky, v ktorých trávia svoje voľné chvíle a oddych, ovplyvňujú aj ich morálku a psychické zdravie. Vyskytujú sa u nich depresie, panické ataky, užívanie návykových látok, ale aj myšlienky na samovraždu.
„Napríklad jeden vojak nám povedal o zvýšenej úzkosti a záchvatoch paniky po tom, čo žil v kasárňach,“ píše sa v správe.
GAO vyčíta Pentagónu, že nemá prehľad o tom, ako sa finančné prostriedky ministerstva využívajú.
„Pentagón nemá spoľahlivé informácie o podmienkach v kasárňach alebo o tom, ako tieto podmienky ovplyvňujú morálku vojakov,“ uviedol GAO. „A hoci Pentagón míňa miliardy dolárov ročne na svoje zariadenia, nedokáže určiť, koľko financií ide do kasární.“
Inšpektori ministerstvu tiež vyčítajú, že nemá presne určené kritériá pre kasárne. Ilustruje to na fakte, že všetky ubytovacie zariadenia mali vyhovujúce skóre, pritom mnohé z nich v skutočnosti potrebujú výraznú opravu.
To je aj prípad kasární, ktoré mali oficiálne excelentnú kondíciu, pritom v skutočnosti museli byť zavreté pre poruchu elektronických inštalácií a vodoinštalácií.
GAO vypracoval pre Pentagón 31 odporúčaní, ako zlepšiť situáciu v kasárňach. Ministerstvo však súhlasilo so zavedením iba 23 z nich.
Zdroje: Správa GAO, archív Startitup