Hanba pre Rusov. Bola odhalená kamufláž, ktorú chystajú na Deň víťazstva 9. mája
- Rusko avizovalo, že na prehliadke pri príležitosti osláv nad fašizmom bude aj „korisť“ z Ukrajiny
- Najväčším lákadlom má byť moderný nemecký tank Leopard A26
- Rusko avizovalo, že na prehliadke pri príležitosti osláv nad fašizmom bude aj „korisť“ z Ukrajiny
- Najväčším lákadlom má byť moderný nemecký tank Leopard A26
Ruská federácia sa už teraz pripravuje na slávnosti spojené s oslavou víťazstva nad fašizmom. Tento sviatok známy ako Deň víťazstva, oslavujú Rusi o deň neskôr, ako ich bývalí spojenci z druhej svetovej vojny. Súčasťou osláv bývajú aj veľkolepé prehliadky, v posledných rokoch ale poskromnejšie.
Kremeľ však avizoval, že na tohtoročnej prehliadke bude prítomná aj západná technika, ktorú Rusi ukoristili na bojisku na Ukrajine.
Ruské „trofeje“ budú vystavené mesiac, pričom majú pozostávať z 30 vozidiel, z 12 krajín sveta, uvádza The Telegraph.
Chýbať medzi nimi nemajú ani nemecký hlavný bojový tank Leopard 2, americké bojové vozidlo Bradley, francúzske bojové vozidlo AMX-10, švédske bojové vozidlo CV90 či obrnené britské vozidlá Mastiff a Husky.
Rusi chceli ukázať, že sa im podarilo ukoristiť nepoškodený tank
Najväčším úlovkom je spomínaný nemecký tank Leopard 2, ide totiž o verziu A6, teda jednu z najmodernejších vôbec. Týchto vzácnych kúskov dostala Ukrajina len 21, pričom 18 darovalo Nemecko a 3 Portugalsko. Ukrajina mala už o 11 z nich prísť, ukazujú dáta analytikov z Oryxu.
Prednedávnom sa Rusom podarilo ukoristiť zrejme dva až tri nemecké tanky. Jeden z nich zodpovedá popisu tanku vystavenému na prehliadke ku dňu víťazstva.
Ako pripomína Komputer Swiat, Rusi sa pokúsili zakamuflovať poškodenie tanku, čo si všimli používatelia sociálnych sietí. Pôvodne bol trup tanku ohorený, zrejme dôsledkom požiaru alebo vďaka výbuchu munície. Rusi sa rozhodli sčernenie na dostupných miestach tanku premaľovať, no výsledný efekt nie je dobrý a aj voľným okom vidieť, že došlo k premaľovaniu tanku s cieľom zakryť poškodenie.
Kilka dni temu Rosjanie zholowali wypalonego Leoparda 2A6. Dzisiaj nad ranem „pojawił się“ on w Moskwie jako część wystawy. Aby jakoś się prezentował i przyciągał uwagę gapiów został on pomalowany (bardzo niestarannie), a koła zostały „zastąpione“ kołami od… T-80 (oczywiście… pic.twitter.com/CT2jxi6Fk0
— Technicznybdg #FreeTheF16 (@technicznybdg) April 28, 2024
Okrem zvláštnej farby si používatelia internetu všimli aj ďalšie „vylepšenie“. Tanku chýbajú pôvodné kolesá, ktoré Rusi nahradili kolesami zo sovietskeho tanku T-80.
„Samozrejme, že takéto majstrovanie je viditeľné na prvý pohľad,“ uvádza účet na sociálnej sieti X s menom Technicznybdg.
Rusom tak zámer nakamuflovať túto „korisť“ ako nepoškodenú nevyšiel.
Logistická nočná mora
Faktom ostáva, že západným tankom sa na Ukrajine nedarí, čo môže byť spôsobené aj množstvom typov vozidiel, ktoré musia Ukrajinci udržiavať. Spravovať taký rozsiahli vozový park, kde sa nachádzajú sovietske tanky, nemecké tanky Leopard, a to navyše vo viacerých verziách, ďalej britské tanky Challenger 2 i americké tanky Abrams, predstavuje nočnú moru pre logistiku.
Oprava týchto tankov je mimoriadne zložitá a ukrajinskí mechanici s nimi nemajú také rozsiahle skúsenosti, aké majú s ich sovietskymi náprotivkami.
Ukrajincom navyše chýbajú aj náhradné diely a tanky kvôli nim stoja aj celé týždne v dielňach. Niektoré sa dokonca musia opravovať v okolitých či vzdialenejších, ako je Litva.
Experti už v minulosti tvrdili, že najlepším riešením pre Ukrajinu je práve nemecký tank Leopard. Váhavosť nemeckého kancelára Olafa Scholza ale spôsobila, že Británia i USA oznámili darovanie tankov skôr ako Nemecko, zrejme týmto gestom chceli postrčiť kancelára.
Aj keď západné tanky svojimi parametrami, ako je systém riadenia streľby, prevyšujú sovietske tanky, experti už od začiatku varovali, že Kyjev dostal príliš málo takýchto kusov, aby dianie na bojisku výrazne ovplyvnili.
Problémom sú aj všade prítomné drony, pred ktorými sa tanky nevedia schovať. To malo viesť aj ku dočasnému stiahnutiu amerických tankov Abrams, ktoré potvrdili americkí predstavitelia. Ukrajinci ale tvrdia, že k stiahnutiu týchto vozidiel nedošlo.
Podľa expertov je tank na bojisku stále potrebný, i keď dnes je ho ľahšie zničiť ako v minulosti. Na každú zbraň ale existuje protiopatrenie a v prípade dronov, sú to napríklad prostriedky elektronického boja, dodatočné opancerovanie či konštrukcie, ktoré majú tanky chrániť pred samovražednými dronmi.
Zdroje: The Telegraph, Oryx, Komputer Swiat