Hanba Slovenska: Reálne platy učiteľov sa nezvýšili, dokonca hrozí ich pokles

  • Reálne platy sa nezvyšovali, narástli však odmeny
  • Najhoršia situácia je v Bratislave
  • O pozíciu učiteľa či riaditeľa majú Slováci malý záujem
ucitelia
Unsplash/National Cancer Institute Unsplash/Christina @ wocintechchat.com
  • Reálne platy sa nezvyšovali, narástli však odmeny
  • Najhoršia situácia je v Bratislave
  • O pozíciu učiteľa či riaditeľa majú Slováci malý záujem

V roku 2021 sa reálne platy učiteľov nezmenili, v tomto roku hrozí ich pokles. Vyplýva to z analýzy vývoja učiteľských platov v základných a stredných školách v roku 2021 Centra vzdelávacích analýz (CVA), o ktorej TASR informovali analytici Michal Rehúš a Alexandra Ostertágová.

Analytici z CVA konštatujú, že napriek tomu, že v roku 2021 nedošlo k plošnému zvyšovaniu tarifných platov, priemerný učiteľský plat sa zvýšil o 3,1 percenta. Priemerný hrubý plat pedagogických zamestnancov (vrátane riadiacich pracovníkov či pedagogických asistentov) v základných a stredných školách bol 1522,30 eura.

„Zvýšenie spôsobil najmä nárast odmien, k čomu prispel aj štát. Ministerstvo školstva poskytlo prostriedky na jednorazové odmeny najprv vo výške 100 eur a potom 350 eur na jedného učiteľa,“ vyplýva zo zistení. Pri zohľadnení inflácie zostali reálne platy učiteľov približne rovnaké ako v roku 2020.

Najviac si polepšili stredné športové školy

V porovnaní s rokom 2020 najviac narástli priemerné platy učiteľom stredných športových škôl (o 5,7 percenta), tvrdia analytici. Nasledovali vyučujúci na gymnáziách a stredných odborných školách (o štyri percentá). Menší nárast bol v prípade učiteľov v základných školách (o 2,6 percenta) a najmenej si polepšili vyučujúci na konzervatóriách (o jedno percento).

Inflácia v roku 2021 dosiahla podľa slov analytikov 3,2 percenta a priemerná mzda v národnom hospodárstve vzrástla o 6,9 percenta. „V porovnaní s priemernou mzdou v národnom hospodárstve si teda učitelia oproti roku 2020 pohoršili,“ poznamenali analytici.

Bratislavský kraj je na tom najhoršie

V roku 2021 predstavoval plat učiteľov 125,7 percenta priemernej mzdy v národnom hospodárstve, rok predtým to bolo 130,4 percenta. „Najhoršia situácia bola v Bratislavskom kraji, kde učitelia zarábali v porovnaní s regionálnou priemernou mzdou najmenej (103 percent),“ uviedli analytici.

Analytici tvrdia, že o učiteľských platoch nemajú dostatok kvalitných údajov. Poukázali na to, že nemajú samostatný údaj o platoch pedagógov. Podľa ich slov ministerstvo zverejňuje len spoločný údaj pre všetkých pedagogických zamestnancov, tými sú aj pedagogickí asistenti alebo riaditelia škôl, a preto sa platy na týchto pozíciách môžu výrazne líšiť. Analytici poukazujú aj na chýbajúce informácie o mediáne učiteľských platov.

„Priemer platov pedagogických zamestnancov tak nemusí dobre odrážať platové podmienky všetkých učiteľov,“ poznamenali analytici.

Podľa analytikov z CVA v roku 2022 možno očakávať zhoršenie finančnej situácie učiteľov. „Plošne sa majú učiteľské platy zvýšiť o tri percentá od júla 2022, inflácia sa odhaduje až na 8,5 percenta,“ dodali analytici.

Učiteľov máme málo

Podľa minuloročného prieskumu má na Slovensku záujem o prácu učiteľa príliš málo ľudí. Náborom učiteľov zvyčajne býva leto, no počas realizovania prieskumu sa zistilo, že na inzerát s pedagogickou pozíciou zareagovalo v priemere 6 uchádzačov. 

Tento fakt je však vo veľkej miere zapríčinený najmä poklesom ponúk na pedagogických asistentov, špeciálnych pedagógov, školských psychológov a sociálnych pedagógov. Školy ich vlani hľadali intenzívnejšie najmä vďaka národnému projektu z dielne Ministerstva školstva,“ objasňuje portál Profesia.

Najmenej ľudí malo však záujem pracovať v škole na pozícii riaditeľa. Na jednu pracovnú ponuku reagoval v priemere necelý jeden uchádzač. „Školy majú aktuálne najväčší problém nájsť uchádzačov na pozíciu riaditeľa/ky školy. V súčasnosti ide o najmenej atraktívnu manažérsku pozíciu na celom Slovensku,“ uzatvára Profesia.

Klesli teda najmä počty inzerátov na naplnenie pozície pedagogického asistenta. Na druhej strane, počet inzerátov na učiteľa prvého stupňa základnej školy sa zvýšil. Celkový pokles bol však za posledných 5 rokov rekordný. Nie je úplne jasné, či sa tak deje kvôli výške učiteľských platom, ale, povedzme si, skutočne neboli až tak lákavé.

Zdroje: TASR, Profesia

Najnovšie videá

Trendové videá